Робота кримських КПВВ в умовах карантину: "5 вопросов" із Андрієм Демченком

КПВВ "Чонгар". Фото: kanaldom.tv

Сьогодні, 19 жовтня, на адмінмежі з Кримом перестав функціонувати контрольний пункт в’їзду-виїзду (КПВВ) "Чаплинка". Він був закритий на ремонт ще в червні, після чого терміни відкриття КПВВ неодноразово переносили. У жовтні Херсонська облдержадміністрація ухвалила рішення остаточно закрити "Чаплинку". Таким чином на адмінмежі продовжують роботу два КПВВ — "Чонгар" і "Каланчак".

Чому було ухвалено рішення про закриття КПВВ "Чаплинка" і які правила перетину пунктів пропуску діють в умовах посилення карантину — розповів спікер Державної прикордонної служби Андрій Демченко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Розкажіть про КПВВ "Чаплинка". Чому було ухвалено рішення закрити цей пункт пропуску?

— За функціонування та облаштування контрольно-пропускних пунктів в’їзду-виїзду на адмінмежі з Кримом відповідають органи місцевої влади, в даному випадку Херсонська облдержадміністрація. Вони і займаються як реконструкцією, так і виділенням грошей на облаштування контрольних пунктів в’їзду-виїзду.

Якщо говорити про КПВВ "Чаплинка", то цей напрямок не користується попитом у людей. Це те, що ми помічаємо і аналізуємо під час своєї роботи. До тимчасового закриття, рішення про яке ухвалила Херсонська ОДА в червні, щодня КПВВ "Чаплинка" перетинали близько десяти осіб. Це пов’язано з тим, що цей напрямок не є зручним для людей при перетині адміністративного кордону.

Водночас, коли були облаштовані КПВВ "Каланчак" і "Чонгар", весь потік людей, навіть той незначний, який був через КПВВ "Чаплинка", всі перемістилися на контрольні пункти в’їзду-виїзду через Чонгар і Каланчак, оскільки вони більш зручні для руху людей. Також там облаштовані місця, де люди можуть отримувати соціальну допомогу від держави. Якщо говорити навіть про статистику до карантину, то КПВВ "Чаплинка" обирали не більше ніж сто людей на добу — як на в’їзд на підконтрольну українській владі територію, так і в зворотному напрямку.

— Цей КПВВ ще можуть відкрити пізніше?

— Рішення ухвалюватиме Херсонська облдержадміністрація, в залежності від того комплексу робіт, який вони планують або виконуватимуть на цьому напрямку, а також виходячи з аналізу ситуації щодо руху людей на цьому напрямку.

— Які правила перетину адмінмежі з окупованим Кримом діють зараз і чи будуть вони змінюватися в разі посилення карантинних обмежень?

— Правила, які пов’язані з використанням паспортних документів при перетині адміністративного кордону, не змінювалися вже тривалий час. Але, звичайно, на перетин адмінмежі та пропуск через контрольні пункти в’їзду-виїзду впливає карантин і ті рішення, які ухвалює уряд України з метою не допустити поширення коронавірусної інфекції на території України.

Правила, які діють на даний момент, передбачають обов’язкову самоізоляцію для тих, хто їде з Криму. Є перелік осіб, які не підпадають під самоізоляцію. Це, зокрема, ті, хто планує вакцинуватися і має унікальний ідентифікатор. Це ті, хто вже щеплені вакцинами, затвердженими Всесвітньою організацією охорони здоров’я, а також громадяни України з однією дозою вакцини, які мають підтверджуючі документи.

Це ті, хто їде для того, щоб вступити до навчальних закладів, або ж батьки, які супроводжують тих, хто планує вступати до вишів на території України. Якщо ж ситуація з коронавірусом погіршуватиметься, то, звісно, уряд України може ухвалювати зміни до постанови, що регламентує карантин і встановлює деякі обмеження. Однак на сьогоднішній день мені невідомо, щоб якісь пропозиції або рішення виносилися на розгляд уряду, які б посилили правила перетину адмінмежі з Кримом.

— Якщо людина виїжджає з окупованого Криму на материкову частину України, їй достатньо показати сертифікат вакцинації в "Дії"?

— Такий документ є підтвердженням того, що людина не підпадає під самоізоляцію. Наші військовослужбовці перевіряють всі необхідні документи. Якщо сертифікат є в "Дії" або є роздруковані документи, які підтверджують вакцинацію громадян, зокрема однією дозою вакцини, то такі особи на самоізоляцію не потрапляють.

— У Криму людей вакцинують російською вакциною, що не визнана ВООЗ. В Україні вакцинацію цим препаратом також не визнають. Чи змінилися зараз правила або вони продовжують діяти?

— Продовжують діяти раніше встановлені правила. Україна не визнаватиме російську вакцину "Супутник", якою зокрема намагаються вакцинувати громадян на тимчасово окупованих територіях. Вакцина повинна бути тільки та, яка затверджена ВООЗ.

— Донецька і Херсонська області, де розташовані КПВВ, потрапили в "червону" карантинну зону. Чи змінюються правила перетину там?

— Карантинні правила можуть поширюватися більше всередині території України. А ось правила роботи КПВВ — як на кордоні з окупованим Кримом, так і на лінії розмежування на сході нашої країни — поки незмінні.

Ті правила, які встановлені для руху з Криму на материкову частину України, такі ж правила діють і на лінії розмежування на сході нашої країни. Потрібно розуміти, що КПВВ на лінії розмежування діють в досить обмеженому режимі. Це пов’язано з діями окупантів. Оскільки фактично щодня може функціонувати КПВВ "Станиця Луганська", це в Луганській області. А в Донецькій області функціонує тільки один КПВВ — "Новотроїцьке", до того ж, рух на цьому дорожньому коридорі окупанти здійснюють тільки щопонеділка та щоп’ятниці.

Медіа-партнери
Прямий ефір