Психологічна підтримка жінок на війні: як та яку допомогу можуть отримати захисниці

Зліва направо: Гаврилова, Токарева, Драганюк. Скриншот: kanaldom.tv

Лінію з психологічної підтримки для українських захисниць запустила громадська організація "Землячки. Український фронт". Захисниця може отримати допомогу в онлайн-режимі з будь-якої позиції та окопу. Психологи надають до десяти безплатних консультацій тривалістю 50 хвилин. Більше про проєкт у "Ранку Вдома" розповіла співзасновниця ГО "Землячки", авторка ідеї Ксенія Драганюк, а також психологині проєкту Надія Гаврилова та Анастасія Токарева.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Чим взагалі займається громадська організація "Землячки"? Як виникла ідея надавати психологічну підтримку жінкам на війні?

Драганюк: Наш проєкт —  це історія про підтримку жінок у війні. Громадська організація "Землячки" створювалася в підтримку захисниць. На початку ми розповідали й про жінок у війську, і про волонтерок. З часом ми трансформувалися і почали розповідати тільки про захисниць. Згодом ми почали збирати "жіночу гуманітарку": від кремів до засобів гігієни. Потім ми зрозуміли, що є потреба в маленьких розмірах форми та взуття. Необхідна була й полегшена амуніція. Ми намагалися це знаходити й передавати на передову. Згодом почали шити жіночу військову форму.

Коли почали закривати ці ланки, з'явилися запити на психологічну підтримку. Спочатку ми публікували в Intsgaram дописи на психологічну тематику. Ганна Гавриш — це головний психолог проєкту, писала пости на актуальні теми. З часом ми зрозуміли, що цього недостатньо, бо захисникам необхідно мати приватний контакт.

— Як відбуваються ці консультації? Як довго вони тривають?  

Драганюк: Ми обрали оптимальну кількість консультацій. Це 8-10 сесій з психологами. Одна консультація триває 50 хвилин. Більше — після перемоги, тому що це вже глибші консультації, це вже реабілітація.

Гаврилова: Під час війни загострюються почуття і ми всі перебуваємо на емоційних гойдалках. Наразі ми орієнтуємося на кризове консультування. Більш глибинні питання — це вже психотерапевтична робота, яку проводять після десяти сесій з психологом. Це вже буде реабілітація.

Нині дуже важливо відновити, підтримати психологічне здоров'я, завдяки кризовим консультаціям. Тому кілька сесій зазвичай достатньо для того, щоб пропрацювати запит захисниці.

З якими запитами найчастіше звертаються захисниці?

Токарева: Запити різняться в залежності від історії. Звісно, що захисниць переважно турбує питання того, як впоратися зі стресом, як вижити в кризових обставинах, як пережити втрату близьких людей. Дуже часто звертаються з проблемами у стосунках, які також є актуальними, де б ми не були.

Драганюк: Я чула від захисниць скарги на виснаженні, на щоденні втрати своїх побратимів і посестер, стрес. Це те, що вони накопичують в собі. Тож всі переживання, які накопичуються, психологи намагаються опрацювати, щоб вони не проявилися в той момент, коли це буде небезпечно для життя.

— Як відбувається процес консультацій? Як захисниця може до вас потрапити?

Драганюк: Захисниці про нас знають і передають цю інформацію одна одній. Це працює як сарафанне радіо.

Щоб записатися на консультацію, пишіть свій запит за номером в телеграм: 068 800 52 65. Там вас зустрічає Гана Гавриш, яка є куратором цього психологічного проєкту.

Вона спрямовує запит на когось із наших психологів. І далі вони вже між собою домовляються про зручний час для захисниці.

— Чи плануєте розширюватися і працювати з чоловіками?

Драганюк: Наш напрямок доволі вузький і масштабувати його зараз не зовсім доцільно. Бо ми хочемо якісно впоратися з тими проєктами, які вже почали. Запитів дуже багато. Скажу відверто, у нас ще багато роботи на нашому фронті. Все, що вдається зробити, відбувається завдяки підтримці українців, українських компаній, партнерських фондів. Тобто дуже багато людей об'єднуються, і я вважаю, що це наш найкрутіший скіл — вміння об'єднатися. Так ми й переможемо.

— Команду психологів пануєте розширювати?

Драганюк: Цим займається Ганна Гаврилова. Вона клінічний психолог, і через неї проходять усі запити. Звісно, що ми радимось і розуміємо, що команду треба розширювати, адже кількість запитів зростає. Поки що у нас вісім психологів.

Гаврилова: Любі захисниці, ми тут в цивільному житті тримаємо тил як можемо. Ми дуже сильно вас любимо і тому запустили спеціально для вас проєкт психологічної підтримки. Ви можете довірити нам те, що відбувається на передовій. Це абсолютно конфіденційно, консультації безплатно. Подбайте про себе та своє ментальне здоров'я.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Сексизм та відсутність військової форми: експертка Катерина Приймак розповіла, як жінки служать в ЗСУ

Медіа-партнери
Прямий ефір