Прояв сили духу суспільства в Україні на прикладі об'єднання бізнесу для протистояння "коронакризі"

Фото с сайта destinations.com.ua

Енді Хандер (Andy Hunder), президент Американської торговельної палати в Україні:

Я чітко пам'ятаю, як визирнув з вікна своєї квартири на 12 поверсі на початку 2020 року та побачив сірий дим, який безперервно підіймається з боку кладовища. Це здавалося незвичайним, тому я зробив кілька дзвінків, намагаючись з'ясувати причину того, що відбувається. В мене з'явилась похмура думка: крематорій Байкового кладовища з білого бетону 1960-х років безперервно виділяє дим.

На наступний ранок тління тривало. Зрештою, я вирішив вийти на вулицю і дослідити цей феномен. Пройшовши повз довгу стіну кладовища з червоної цегли, я піднявся на пагорб. І потім зітхнув з полегшенням, виявивши, що дим створюється садівниками цвинтаря, які спалюють опале листя, змітають листя та гілки дерев з могильників. Моє занепокоєння було безпричинним, але воно відображало досить реальну тривогу, яка була в Україні в перші тижні весни 2020 року.

На день раніше, в п'ятницю 13 березня, ми закрили офіси Американської торговельної палати в Україні та приступили до роботи віддалено. Криза з коронавірусом дійшла до України, і вся країна готувалася до ізоляції.

Багато людей були в жаху від того, що вірус COVID-19 почав поширюватися по всьому світу. Ніхто точно не знав, чого очікувати. Але до середини березня ми всі прийшли до розуміння реальності смертельної загрози COVID-19. Система охорони здоров'я України, яка протягом багатьох років була недофінансована і пронизана корупцією, виявилася не готовою до боротьби з пандемією.

Коли з'явилися новини про плани українського уряду щодо ізоляції, вище керівництво компаній-членів Американської торговельної палати почало дзвонити і уточнювати про подальші дії. Генеральні менеджери швидко зрозуміли, що вони більше не зможуть досягати поставлених цілей, спланованих на рік. Однак незабаром стало ясно, що першочерговим завданням для всіх була допомога громадськості. Як бізнес може допомогти найбільш уразливим верствам населення та галузям?

Приємно було бачити щедрість підприємств, які об'єдналися і допомагають як у фінансовому плані, так і всім необхідним лікарням. З самого початку пандемії українське бізнесспівтовариство зіграло значну роль в допомозі найбільш вразливим верствам населення України. Безсумнівно, ця допомога врятувала життя.

З тих перших днів ізоляції з березня 2020 року я провів понад 120 відеоінтерв'ю з генеральними менеджерами провідних компаній України. Я запитав про їхню реакцію на пандемію, і спробував зрозуміти важливість лідерства під час кризи.

Ключовим посилом інтерв'ю було співпереживання своїм співгромадянам в українському бізнесспівтоваристві. Багато топменеджерів заявили, що вони переоцінили цінності компанії, що дозволило їм зосередитися на тому, що дійсно важливо. Їхня реакція на COVID-19 полягала в тому, щоб розуміти колег, розділяти почуття та проявляти співчуття, як це виражено в гарному українському слові "співпереживання", яке лаконічно передає ці почуття. Найголовніше, що хоч керівники бізнесу й розуміли, що їхні плани на 2020 рік порушено, вони продовжували надавати допомогу тим, хто цього потребував.

У листопаді 2020 року ми відзначили щорічне свято — День подяки. Цього року захід відбувався онлайн, без традиційної вечері на честь Дня подяки в київському готелі Hilton. Ми вручили нашу щорічну Премію подяки 29-річному віцепрем'єру України Михайлу Федорову за його роботу зі скорочення бюрократії та перетворення України на цифрове суспільство.

Нагорода була також вручена Полу Ніленду, київському письменнику та бізнесмену, за відкриття першої в Україні "гарячої лінії" із запобігання самогубствам – Lifeline Ukraine. Психічне здоров'я завжди було забороненою темою в Україні, особливо серед чоловічого населення, яке часто неохоче це обговорює. Проєкт Lifeline, створений Полом, приділяє велику увагу посттравматичному стресовому розладу. Актуальність даної проблеми важко переоцінити на сьомому році російської агресії проти України.

Американська торговельна палата в Україні щойно провела перші в історії щорічні онлайнзбори. Було дивно проводити їх через Zoom, сидячи вдома в капцях. Це реалії життя під час глобальної пандемії. Однак ми з нетерпінням чекаємо можливості повернутися до очних переговорів. Сподіваюся, ми скоро знову зустрінемося з лідерами українського бізнесу в Києві та інших містах, і будемо одягнені в наші найкращі недільні вбрання.

З появою вакцини від коронавирусу ми можемо спостерігати перші ознаки світла в кінці тунелю, навіть якщо шлях попереду залишається дуже довгим і тернистим. Український бізнес пережив унікально складний рік безпрецедентних обмежень, невдач і втрат, але приємно усвідомити, що настрій корпоративної соціальної відповідальності та духу єдності залишаються незмінними протягом усього цього процесу.

Джерело: www.atlanticcouncil.org

Прямий ефір