Пропаганда продовжує вселяти росіянам фейки про загрозу з боку НАТО та безрезультативність санкцій — реальні факти

Ілюстративний колаж: 5.ua

Російська пропаганда продовжує активно вселяти громадянам РФ, що "НАТО виходить на російські кордони" і це — пряма загроза для країни. Насправді Росія і Північноатлантичний альянс вже давно мають спільні кордони і ні до яких ексцесів або, тим більше агресії з боку НАТО це не призвело. Також Кремль запевняє своїх громадян, що санкції ніяк не впливають на їхню країну, а російська зброя сильніша за західну. Реальні факти вказують на протилежне, повідомляє "Дом".

"Загальні кордони з НАТО — загроза для Росії" — такий фейк довгий час поширюється російською пропагандою. Однак Росія вже давно межує з державами-членами НАТО — Норвегією, країнами Балтії та американською Аляскою. І вступ України до Північноатлантичного альянсу ніяк не змінив би ситуацію.

"По-перше, Альянс за всю історію існування жодного разу не був ініціатором застосування військової сили, завжди НАТО пускали в дію лише як відповідь на ті чи інші події та погрози. Тому кремлівське скиглення щодо "власної безпеки" просто безглуздо. Якщо вони не поводитимуться агресивно стосовно Альянсу, нічого страшного з їхньою "безпекою" не станеться. Метою вступу України до Альянсу не є створення загрози РФ, а власний захист. Тому постає питання, яким чином її вступ до НАТО загрожує Росії?" — сказав військовий експерт Костянтин Машовець в інтерв'ю АрміяInform.

Щоб якось виправдати поразки своєї армії на полі бою з українськими військовими, президент РФ Володимир Путін неодноразово заявляв, що Росія у війні з Україною де-факто протистоїть НАТО.

"Усі у світі цивілізованому розуміють, що це сила української армії, це сила українського народу, це єдність влади народу. Це, в принципі, сила тих політичних інституцій, як би ми їх не критикували, які є в Україні. Але Путіну про це говорити не можна, бо це матиме жахливий вигляд, з погляду його як лідера країни, про те, що величезна країна з другою так званою армією у світі не може впоратися з невеликою Україною, армія якої на початок війни в 10 разів була меншою за російську армію. Тому він говорить про те, що тут відбувається війна практично з НАТО", — коментує політолог, керівник політико-правових програм "Українського центру суспільного розвитку" Ігор Рейтерович.

Однак Путін не збирається воювати з Північноатлантичним Альянсом.

"Зрозуміло, що у протистоянні з Альянсом, просто на полі бою, жодної перемоги чи навіть нічиї для РФ просто апріорі неможливо. Путін, швидше за все, це десь розуміє, тому він робить основну ставку на наявність ядерної зброї, дозволяє собі такі гучні заяви про те, що вони там готові воювати з НАТО, але насправді я повністю згоден з тим, що це не більш ніж якийсь PR чи голослівне твердження. Тому що за фактом він не воюватиме, бо знає, чим ця війна закінчиться", — висловив думку Рейтерович.

Група американських вчених проаналізувала економічну ситуацію у Росії. Їхня доповідь називається "Вихід бізнесу та санкції калічать російську економіку". Виявляється, російський уряд більше не розкриває деяких економічних характеристик, які до війни оновлювалися щомісяця. Це дані про зовнішню торгівлю щодо експорту та імпорту, зокрема з країнами ЄС.

"Щомісячні дані щодо видобутку нафти і газу, товарний експорт, приплив та відтік капіталу, фінансова звітність великих компаній, які раніше обов'язково випускали самі компанії, стали недоступними. Як і дані про прямі іноземні інвестиції, про кредитування та доступність позичок. Навіть Росавіація, Федеральне агентство повітряного транспорту, різко припинило публікацію даних про пасажиропоток авіакомпаній та аеропортів", — йдеться в доповіді американських учених Єльської школи менеджменту.

Санкції ЄС також вплинули на можливість виробляти в Росії зброю. А надання Україні сучасного західного озброєння вже зупинило просування російської армії. ЗСУ успішно знищують російські військові бази та склади.

"На щастя, Російська Федерація на найближчі 10 років не здатна нічим здивувати навіть саму себе, тому що їхній ВПК, їхні економічні можливості, їхні технологічні можливості, їхній рівень ноу-хау не дозволяє їм навіть протягом наступних 10 років вийти на рівень, який вони мали станом на 24 лютого 2022 року. Вони навіть не зможуть виготовити свої нібито сучасні, які нібито не мають аналогів, літаки СУ-30, СУ-34, СУ-35, МІГ-31, бо в них немає вже доступу до технологій, до комплектуючих, мікросхем, до чіпів, до обладнання, яке вони спокійно до 2022 року купували у Німеччині, Франції, Британії і навіть у США", — заявив голова Всеукраїнської громадської організації "Україна в НАТО", член Атлантичної ради Юрій Романюк.

А поки російська пропаганда продовжує створювати нові фейки, Україна незабаром отримає перший документ щодо міжнародних гарантій безпеки. Про це повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

США також залишаються надійним партнером для України. Адміністрація президента Джо Байдена планує оголосити довгострокову військову місію з підтримки України та призначити генерала, який відповідає за постачання допомоги та підготовку українських військових. Про це йдеться у публікації The Wall Street Journal. Оголошення такої операції вказує, що Білий Дім планує довгострокове фінансування підтримки України. Від січня 2021 року США вже виділили понад 13,5 млрд дол. на допомогу безпеці України.

Читайте також: "Для Путіна НАТО — привід скоювати воєнні злочини": думки експертів (ВІДЕО)

Прямий ефір