Продаж держбанків і чи можуть повернути "ПриватБанк" в приватну власність: "Официальный разговор" з Ольгою Білай

"ПриватБанк". Фото: delo.ua

Половина банківського сектору в Україні — це державні банки. Така ситуація, зокрема, склалася після приватизації "ПриватБанку".

Чому наявність великої кількості державних банків є проблемою і які банки будуть передавати в приватну власність — розповіла заступниця директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ольга Білай у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Скільки банкірів підозрюються в доведенні банків до банкрутства?

— Підозри отримали, наскільки я знаю, два найбільших банкіри. Вони перебувають за кордоном. Це банки "Фінанси та кредит" і VAB. Повернення грошей кредиторам від цих банків не відбулось.

Всього таких банків 95. У більшості випадків ми визначили, які саме дії власників і пов’язаних із ними осіб призвели до того, що банк став неплатоспроможним.

— Чому тільки двом банкірам оголосили обвинувачення?

— Порушено багато кримінальних справ, по ним триває розслідування. Є 630 підозрюваних. Ми говоримо не тільки про власників, ми говоримо ще й про членів правління, про менеджмент, це все пов’язані особи. Вони впливали, вони ухвалювали рішення, які так чи інакше вплинули на фінансовий стан банку.

Близько 680 осіб заявлені відповідачами за позовами Фонду гарантування вкладів, за 60 банками ми подали або позови в суди, або відкрито кримінальні справи. Щодо чотирьох банків ми ведемо активну роботу в міжнародних юрисдикціях для того, щоб знайти активи, які були виведені, щоб ці активи повернути.

— "ПриватБанк" можуть повернути в приватну власність?

— Така можливість є, якщо ми не говоримо про повернення в приватні руки попередніх власників. Якщо ми говоримо про приватизацію та пошук професійного банкіра-власника або міжнародної банківської групи, яка була б зацікавлена ​​придбати власність такого роду, — це був би позитивний сигнал для ринку.

На сьогоднішній день досить великою проблемою після приватизації "ПриватБанку" є частка держави в банківському секторі. Вона зашкалює, тому що всі великі державні банки перебувають в топ-10 банківської системи, і це створює певні складності.

Майже половина банківської системи — це державні банки. Це проблема, тому що вони конкурують між собою. Правильним було б сформулювати стратегію так, щоб вони не перебували в одному полі ведення бізнесу.

— У яких банків найбільша частка проблемних кредитів?

— У "ПриватБанку", тому що це ті кредити, які колишні власники банку видавали компаніям, пов’язаним із банком. Ці кредити не повертаються, не гасяться. Це певна частина ризикової проблеми.

Проте технологічно "ПриватБанк" перебуває на високому рівні, й це може зацікавити професійного інвестора або велику банківську групу. Було б дуже непогано, якби ми залучили інвесторів, якби ми знизили частку держави в банківському секторі.

— Як люди можуть бути впевнені, що якщо державні банки перейдуть у приватну власність, їм повернуть їхні вклади?

— Гарантована законом сума повернення — 200 тис. грн. І її планують підвищити. Люди можуть бути впевнені, що вони отримають свої вклади в максимально короткі терміни.

Далі все залежатиме від того, як приватний власник вестиме бізнес. Історично ми бачимо, що приватні власники, якщо вони не маніпулюють і не працюють для власного збагачення, а ведуть прозорий банківський бізнес, за високими стандартами, досягають успіху, і в цьому випадку я не бачу причин для хвилювання вкладників банку.

— Фонд гарантування вкладів гарантує повернення 200 тис. грн вкладів. Якщо сума вкладу більша?

— Все, що понад цієї суми, має певні ризики. Але я б не сказала, що ці ризики збільшуються при переході банку в приватну власність. Все залежить від того, яка у банку бізнесмодель і який його фінансовий стан. Тобто одне питання власності не є визначальним. Хоча історія показує, що приватна власність — це завжди ефективніше.

Прямий ефір