Про курси адаптації для ветеранів та їхніх родин розповів фахівець із психічного здоров’я Артем Осипян

Артем Осипян. Скриншот: kanaldom.tv

Освітня платформа Prometheus та Veteran Hub запустили три курси, які допоможуть адаптуватися до цивільного життя чи навчать психологічній самодопомозі. З якими проблемами наразі стикаються ветерани та їхні сім’ї, як курси можуть стати їм у пригоді, хто і як може до них долучитися, у "Ранку Вдома" розповів фахівець із психічного здоров’я Артем Осипян.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Освітня платформа Prometheus та Veteran Hub запустили курси адаптації для ветеранів та їхніх родин. З чим пов'язана така необхідність та з якими проблемами стикаються ветерани та їхні сім'ї?

— Потреба в таких курсах є, бо родичі військових та самі військові часто потребують ментальної підтримки, психологічного супроводу. Ми запустили три курси на дві цільові аудиторії. Перша аудиторія — самі ветерани, друга — близькі родичі ветеранів та ветеранок, які повернулися з війни.

Ветеран і його близькі — це різні історії. Людина повертається з фронту, але війна для неї чи нього триває у голові. Є певні наслідки для психіки. Йдеться не лише про ПТСР, бо це не єдина проблема і складність, з якою буде стикатися ветеран. Це загалом нюанси, пов'язані з адаптацією. Коли повертаєшся з війни в іншу реальність, то не впізнаєш світ, себе, близьких.

Цей курс допоможе зрозуміти, що це нормально, що всі ветерани, ветеранки, їх родичі через це проходять. Це нова реальність. Ці процеси абсолютно природні. Курси допомагають розібратися, що саме відбувається і що з цим робити.

— Розкажіть детальніше про ці три курси для двох цільових аудиторій.

— Перший називається "Пережити війну разом". Він розрахований на допомогу близьким, чиї родичі зараз на фронті, — переважно для дружин або батьків військових. Це курс про те, як пережити момент від'їзду близької людини на війну. Зрозуміти, що тривога, постійний тонус, розгубленість, роздратування є нормальними реакціями, з якими треба вміти працювати, взаємодіяти. Ми даємо певні техніки та роз'яснення, що з цим робити.

Другий курс розрахований на військових, які повернулися додому з фронту. Це курс адаптації до цивільного життя — що відбувається в перший місяць, що відбувається далі, з якими внутрішніми реакціями, процесами може людина зіштовхнутися.

— Що найскладніше для ветеранів та ветеранок, які повертаються в тил. Є якісь спостереження?

— У кожного своя історія, але, напевно, найважче — це порівняння фронтового життя з тиловим. Людям важко зрозуміти, що війна залишилась позаду, а тут вже зовсім інший світ. Це те, що хлопці і дівчата проходили з 2014 по 24 лютого 2022 року, тільки значно масштабніше. Це розрив реальностей і люди по-різному на це реагують. Хтось просто розгублений, впадає в апатію, когось це дратує. Це нормальна реакція для бійця, який повернувся з іншого світу. Треба розібратися, навчитися давати раду таким переживанням, емоціям. Апатія виникає у тих, хто не зміг повернувшись додому і жити так, як раніше. У когось вже не має сім'ї, у когось — роботи.

— Зрозуміло. Про що тоді третій курс?

— "Сам собі терапевт" — це курс про методи самодопомоги. Він і для близьких, і для родичів, і для самих ветеранів. Він частково перегукується з курсом про адаптацію, але в курсі про адаптацію більше ми розповідаємо про перехідний процес. "Сам собі терапевт" для будь-кого буде корисним, бо там зібрані методи самодопомоги, які знадобляться кожній людині.

Наприклад, що робити з апатією, роздратуванням, тривожністю. На курсі ви дізнаєтесь про техніки релаксації — дихальні вправи, наприклад. Та хто з нас їх насправді робив? Просто знаємо, що вони є, але іноді вони реально потрібні. Цей курс психоедукативний. Тобто він про те, аби пізнати себе в певних ситуаціях. Це дає відчуття, що ти не сам зі своєю проблемою, інші вже проходили це і готові поділитися досвідом, полегшити переживання іншому. Це не магія, труднощі не зникнуть, але з допомогою курсу ветеран чи ветеранка, чи їхні родичі, зможуть легше пройти шлях до одужання. 

— Скільки тривають курси та як на них потрапити?

— Усі курси зараз у вільному доступі на онлайн-платформі Prometheus. Це безстроковий проєкт, тож будь-хто, будь-коли і будь-де може зареєструватися та безкоштовно подивитися.

Офлайн-курси поки не робимо. Важко організувати деякі речі для офлайн-навчання, але окремо різні заходи ми проводимо. Зокрема, відкрився знову київський простір Veteran Hub. Такий хаб також є у Вінниці. Плануємо відкриватися в інших містах. 

Заходи психоедукації для нашої цільової аудиторії відбуваються в просторі Veteran Hub, але це не єдина організація, яка проводить такі курси.

— Які фахівці залучені до проєкту?

— Три наші освітні курси проводять три різні фахівці, які безпосередньо дотичні до сфери ветеранських справ. Це дві терапевтки, які з 2014 року працюють з ветеранами, з близькими, з дружинами ветеранів. На курсі про адаптацію викладає ветеран Костя, який також працював у Veteran Hub, він є ветераном. Костя розказує про те, що пережив сам, ділиться власним досвідом.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір