Визнання вибивали тортурами: подробиці справи затриманого в Криму журналіста (ВІДЕО)

Владислав Есипенко. Скриншот видео: kanaldom.tv

Прокуратура Автономної Республіки Крим відкрила кримінальне провадження за фактом затримання та арешту українського журналіста Владислава Єсипенка в окупованому Криму, повідомляє телеканал "Дом".

Дружина журналіста звернулася до президента України з проханням про сприяння у звільненні чоловіка. Катерина Єсипенко закликала внести Владислава до списку громадян, яких можуть повернути в Україну в процесі взаємного звільнення утримуваних осіб.

"Пане президенте, прошу негайно втрутитися в цю кричущу ситуацію, де порушені права українського журналіста, вашого земляка, уродженця Кривого Рогу Владислава Єсипенка. Вважаю його справу політично мотивованою і незаконною... Не дайте чоловікові, батькові, братові згинути в катівнях Кремля!", — закликала Катерина Єсипенко.

Позаштатного кореспондента проекту "Крим.Реалії" видання "Радіо Свобода" Владислава Єсипенка ФСБ Росії затримала в окупованому Криму 10 березня, звинувативши у виготовленні вибухівки та співробітництві з українськими спецслужбами. З моменту затримання до нього так і не допустили адвокатів.

Визнання провини з журналіста в Сімферопольському СІЗО вибивали за допомогою тортур. 48 годин його катували електричним струмом. В результаті, через два тижні перебування в Сімферопольському СІЗО в інтерв'ю пропагандистському телеканалу Владислав Єсипенко визнав свою провину.

"Він сказав, що його катували струмом, намагаючись отримати свідчення, співробітники ФСБ. Надягали йому на голову якийсь предмет, підключали до нього дроти й давали струм, поступово збільшуючи напругу, коли він більш-менш звикав до болю. Після цього його вже не катували. Тобто перші два дні чинили фізичний тиск, потім від нього відстали, але продовжують чинити психологічний тиск", — розповів головний редактор видання "Ґрати" Антон Наумлюк.

Підставою того, що до Владислава Єсипенка не пускали незалежних адвокатів, стала нібито відмова самого журналіста. Але адвокат Олексій Ладін впевнений, що цьому насправді протидіяла Федеральна служба безпеки Росії. При цьому окупаційний суд стверджує, що Єсипенко відмовився від правозахисника Еміля Курбедінова.

"Суддя озвучив одну заяву, відповідно до якої Владислав Єсипенко відмовився від Еміля Курбедінова. Однак прізвища захисників, які були присутні під час судового засідання (яке відбувалося 23 березня, — ред.) у цій заяві не фігурували. Відразу хочу сказати: є підстави вважати, що і від Еміля Курбедінова, і від інших захисників, якщо такі є, Владислав, думаю, відмовився під тиском — фізичним і психологічним", — зазначає Олексій Ладін.

Тортури, як і незаконні затримання та звинувачення в тероризмі, після окупації Криму стали на півострові буденністю, каже адвокат Еміль Курбедінов.

"Поміщають людей в тортурні умови — це штрафні ізолятори, сирі камери, де є клопи і тече вода, де туалет не можна назвати туалетом. Я прирівнюю це до тортур. Не обов'язково, щоб адміністрація била струмом — у них є величезна кількість інших інструментів. Бити не треба людину. Помісти її в такі умови і все — вона буде кожен день втрачати здоров'я", — каже Курбедінов.

Читайте також: Репресії в окупованому Криму згуртували людей, — правозахисник

Про злочини окупантів в Криму повинні дізнатися в усьому світі, впевнені в Меджлісі кримськотатарського народу. А після повернення Криму під контроль України за скоєне доведеться відповідати.

"Суспільний резонанс, коли ти говориш про точні факти того, що відбувається з ув'язненим, з політв'язнем і виходиш в ефір — це сильно зменшує їхню спритність. Тому що ти знаєш прізвища тих, хто це робив, ти знаєш факти, які вони чинили. І вони розуміють, що це для них загрожує наслідками, навіть через якийсь час. Тому в даному випадку щодо Владислава теж матимемо більш-менш конкретну інформацію. І час, місце й особистості тих, хто катував і як катував. Це приховати в стінах СІЗО практично не вийде", — зазначає заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.

Нагадаємо, раніше кримського татарина Меджита Аблямітова засудили до 6 років в'язниці в Криму.

Медіа-партнери
Прямий ефір