Вирок Наріману Джелялу неминучий: "5 вопросов" з Миколою Полозовим

Адвокат Николай Полозов и Нариман Джелял. Фото: Facebook/Крымская солидарность

Найближчим часом в окупованому Криму "суд" може продовжити Наріману Джелялу термін тримання під вартою. Водночас сам політв’язень останній місяць перебуває на так званій психіатричній експертизі.

Скільки років в’язниці загрожує Джелялу і чому окупанти продовжують переслідувати кримських татар — розповів адвокат Микола Полозов у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що зараз відомо про "справу" Нарімана Джеляла? У чому його звинувачують, яке рішення виніс "суд"?

— Що стосується Нарімана Джеляла, то звинувачують його за двома статтями: це вчинення диверсії в складі організованої групи і незаконний обіг вибухових пристроїв в складі організованої групи. За цими звинуваченнями йому загрожує до 10 років позбавлення волі. Звісно, він провину не визнає. Ця справа є політично мотивованою, сфабрикованою. Разом із тим, слідство ФСБ все одно продовжує її розслідування.

На даному етапі Наріман перебуває під вартою, оскільки ще у вересні "Київський районний суд" Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою як самому Наріману, так і братам Ахтемовим — Асану і Азізу. В подальшому апеляційна скарга, яка подавалася стороною захисту, була залишена так званим "Верховним судом Криму" без задоволення.

Останній місяць Наріман перебуває на стаціонарній психолого-психіатричній експертизі, куди він був направлений за постановою "слідчого", хоча від початку заперечував проти проведення такої експертизи, оскільки немає ніяких підстав для її призначення. Разом із тим, вже майже місяць він перебуває в стаціонарному відділенні Першої кримської психіатричної лікарні. Це відділення, де проводять експертизу щодо осіб, які утримуються під вартою. Фактично це підрозділ Сімферопольського СІЗО.

Ми очікуємо, що наступного тижня можуть відбутися "судові засідання", оскільки термін тримання під вартою закінчується. "Слідство", напевно, звертатиметься з клопотанням про продовження строку тримання під вартою.

— Наскільки великий ризик того, що Джеляла можуть посадити остаточно, на 20 років, як ви говорили?

— Ризик стовідсотковий, тому що інакше навіщо органам ФСБ було відкривати цю "кримінальну справу"? З огляду на те, що в Росії щодо таких політичних справ суд як незалежний інститут влади відсутній, і він проштамповує ті рішення, на які чекає Кремль, абсолютно очевидно, що незалежно від непричетності Нарімана до вчинення будь-яких злочинів; враховуючи тільки ту обставину, що він є кримським татарином, що він є активістом, заступником голови Меджлісу — тільки з цих підстав йому буде винесено обвинувальний вирок. Ми це бачили в десятках і сотнях інших "кримінальних справ", які відбувалися в Криму за майже 8 років окупації.

— У "справі" є так звані таємні свідки. Поясніть, хто ці люди? І які абсурдні звинувачення пред’являють Джелялу і братам Ахтемовим?

— Насамперед, саме звинувачення є абсолютно абсурдним. Зокрема, звинувачення в обігу вибухових пристроїв, хоча навіть за версією звинувачення Наріман ніякого відношення до вибухівки не мав. І його все одно звинуватили в незаконному обігу вибухівки. Це необхідно для того, щоби в подальшому переслідувати, зокрема, представників кримськотатарського народу. Що стосується засекречених свідків, то в "справі" вони дійсно є. Таким чином "слідство" закриває білі плями.

Російські органи ФСБ часто використовують засекречених свідків у "справах", які вони розслідують. Ми це бачили в "справах" про участь в організації діяльності "Хізб ут-Тахрір", коли за відсутності реальних доказів вони фабрикувались таким чином, що запрошували невідомих людей — це могли бути й оперативні співробітники ФСБ — які під виглядом засекречених свідків давали ту інформацію "слідству", яка дозволяла, що називається, "сколотити" більш-менш правдоподібну версію.

Вони закривали всі сліпі плями, які офіційним шляхом не могли досягти. З’являвся конкретний свідок, який говорив, що я чув, я знав, що ця людина зробила те-то і те-то. І перевірити, чи був цей свідок у той момент чи ні, неможливо, оскільки в "суді" всі питання, які стосуються місця перебування цього свідка і обставин того, що він чув або бачив, знімаються як спрямовані на розсекречення цих осіб.

— Наріман Джелял передавав листи з СІЗО, де прямо звинувачував російських силовиків у репресіях проти кримських татар. Чи можуть ці листи використовувати для посилення звинувачень проти нього?

— Самі листи навряд чи, оскільки Наріман має право висловитися і під час допиту на слідстві, й під час судового засідання. Однак я переконаний, що російська влада робитиме все для того, щоби голос Нарімана в "суді" не пролунав. Я не виключаю, що можуть провести процес дистанційно, за допомогою відеозв’язку, як це було в "справі" Ахтема Чийгоза.

— Водночас в Офісі президента та Кремлі продовжують обговорювати можливість зустрічі Володимира Зеленського та Володимира Путіна. Якщо ця зустріч відбудеться, чи може після неї статися взаємне звільнення утримуваних осіб?

— Питання гуманітарного людського виміру дещо простіше, ніж питання політичного характеру, ніж питання деокупації Криму, тому я сподіваюся, що все-таки в процесі переговорів президент Зеленський зможе досягти якогось варіанту звільнення українських політв’язнів, утримуваних в Росії, в Криму. В основному це кримські татари — понад 125 осіб.

Важливо розуміти, що Кремль буде готовий звільняти людей тільки за тих обставин, що їхнє тримання буде набагато вище за своєю вартістю, ніж звільнення.

— Коли наступне засідання у "справі" Нарімана Джеляла?

— Ми чекаємо, коли слідство звернеться до "суду" з відповідним клопотанням. Поки дата не призначена, але очікуємо, що це буде або на наступному тижні, або на початку листопада, оскільки термін утримання під вартою Нарімана закінчується 3 листопада. Тобто в будь-якому випадку суд відбудеться до цієї дати.

Медіа-партнери
Прямий ефір