Причини зростання інфляції та падіння гривні назвав радник президента України

Олег Устенко. Скріншот відео: kanaldom.tv

Інфляція в Україні спричинена зовнішніми економічними факторами, а нинішнє падіння курсу гривні — це короткострокове коливання. Про це сьогодні, 19 січня, у програмі "Інформдень" телеканалу "Дом" розповів радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Нинішня інфляція — це світова тенденція, вона спостерігається у всіх країнах.

"І такої високої інфляції, як, скажімо, у Сполучених Штатах Америки — майже 7% — не було кілька десятків років", — зазначив Устенко.

А Україна завершила 2021 рік з інфляцією 10%.

"І ніколи не було такої [малої] різниці між інфляцією України та розвинутих країн, таких як США. Диференціал лише 3 процентні пункти: наша — 10%, їхня — 7%", — акцентував він.

На кінець 2022 року в держбюджеті України інфляція прогнозується на рівні 6,2%. Устенко вважає, що з урахуванням світової ситуації буде дуже важко виконати цей показник.

"Бо у нас так звана імпортована інфляція. Імпортована інфляція  — це та інфляція, на яку не впливає центробанк будь-якої країни, у нашому випадку — Національний банк України. Вона завозиться нам у країну, вона йде із зовнішнього контуру", — сказав радник президента.

Основними причинами світової інфляції є суттєве зростання цін на енергоносії та можливе подорожчання сільськогосподарської продукції.

"Велике подорожчання енергоносіїв — це перше. А по-друге, попит на сільськогосподарську продукцію значний. У кількох латиноамериканських країнах очікується неврожай. І якщо при великому попиті буде недостатньо пропозицій, то ціни можуть зростати. Ми очікуємо на цьому товарному ринку додаткові інфляційні сплески", — повідомив Устенко.

У цій ситуації завдання уряду України — розробити механізм захисту найуразливіших верств населення.

"Всі страждатимуть від інфляції. Але більше страждатимуть ті країни, які належать до групи так званих економік, що розвиваються. І Україна відноситься саме до такої економіки. Минулого тижня було попередження від Міжнародного валютного фонду, що вони очікують такі зміни в цілому по світу. Тому я вважаю, що нам заздалегідь потрібно розробити правильну стратегію для захисту власного населення", — зазначив радник президента.

Нинішнє падіння гривні Устенко прокоментував можливими короткостроковими коливаннями.

"Якщо говорити про курси валют, то можуть бути коливання в короткостроковому періоді (це те, що ми зараз спостерігаємо) і довгострокові зміни. Щодо довгострокових змін ми перебуваємо в зоні комфорту — у нас понад 30 млрд дол. золотовалютних резервів, вони перекривають чотири місяці нашого імпорту. А переживати треба, якщо це менш ніж три місяці. У нас же перекриття імпорту золотовалютними резервами — чотири місяці, навіть трохи більше", — резюмував Устенко.

Читайте також: Програма "фудстемп" — не аналог радянських продуктових талонів: роз'яснення від Устенка

Нагадаємо, інфляція в Україні у 2021 році подвоїлася і становить 10% — це чотирирічний максимум зростання споживчих цін. Такі дані Держстату та НБУ. Деякі експерти прогнозують, що протягом цього року інфляція може сягнути 20%.

Сьогодні в українських обмінних пунктах курс валют становить від 28,45 грн за долар. Курс долара виріс перед Новим роком, а в середині січня американська валюта в Україні оновила 8-місячний максимум своєї вартості — з грудня 2020 року.

Читайте также: Захист найбідніших від наслідків інфляції — як працюватиме в Україні (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір