Президент України в Польщі: підсумки візиту та коментарі експертів (ВІДЕО)

Визит Владимира Зеленского в Польшу. Фото: president.gov.ua

Дорожню карту для членства України в НАТО обговорять на саміті Євроатлантичного альянсу в червні — анонсував президент Польщі Анджей Дуда. Сьогодні, 3 травня, на зустрічі в Варшаві президенти України, Польщі, Литви, Латвії та Естонії підписали спільну декларацію. Всіх їх запросив польський лідер на святкування 230-річчя Конституції Речі Посполитої, інформує "Дом".

Підтримку територіальної цілісності та суверенітету України висловила низка лідерів країн Європейського Союзу. Президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії пообіцяли, що допоможуть Києву на шляху до членства в ЄС.

"Вважаю, що Європейський Союз повинен бути дуже потужним і сильним. Він повинен запрошувати країни, які хочуть бути в ЄС. І я вдячний вам за те, що ви підтримуєте Україну. Якщо українці навіть за це бажання віддали свої життя на Майдані, мені здається, що це і є потужна країна, яка тільки зміцнить Європейський Союз", — заявив президент України Володимир Зеленський.

Також говорили про перспективи членства України в НАТО. Президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що на червневому саміті в Брюсселі обговорять конкретні кроки, які повинен зробити Київ для вступу до Євроатлантичного Альянсу.

"Сьогодні це дуже важливо, коли окупована частина української території, наш півострів Крим, і коли у нас йде війна. Ми всі хочемо жити й живемо в демократичному суспільстві, й я думаю, що у нас одне й те саме прагнення і погляд, але різний досвід. У України дійсно інший досвід і ми багато десятиріч виборюємо свою незалежність", — підкреслив Зеленський.

Президенти Польщі, України, Естонії, Латвії та Литви підписали спільну декларацію про солідарність п'яти народів.

"З розумінням і підтримкою ставимося до устремління всіх націй регіону, з якими наші народи об'єднує спільна історична доля, і які сьогодні прагнуть, як і ми, користуватися благами свободи та демократії, відважно вимагаючи поваги до своїх прав. Вважаємо, що для всіх нас солідарність народів, особливо в умовах сучасних загроз для нашої спільної безпеки, є одним з наріжних каменів миру, стабільності, розвитку, благополуччя і стійкості", — зокрема йдеться в документі.

Така декларація — не просто символічна, кажуть політологи.

"Мова йде навіть про формування якогось політичного регіонального альянсу. Історичний досвід про що говорить? Про нього добре пам'ятають країни Балтії та Польщі — нападають спочатку на когось одного, а потім жертвами стають інші країни. Всі ці п'ять країн знають, що для них загальний виклик і загроза — це ризики російської агресії. Саме ці країни в разі прямої російської агресії будуть нас підтримувати в першу чергу. Підтримувати зброєю, може бути, добровольцями", — прокоментував політолог Володимир Фесенко.

Польща поряд з Україною є одним з головних супротивників російського проєкту "Північний потік-2". Про це нагадав заступник голови правління аналітичного центру "Українська призма" Сергій Герасимчук.

"Ми, по суті, виступаємо єдиним фронтом в спробах призупинити завершення роботи над цим проєктом, і це збігається з інтересами США. Тому тут у нас також є спільні інтереси, які свідчать у тому, що країни можуть бути співробітниками й країни можуть бути партнерами", — сказав Герасимчук.

У Варшаві також відбулася зустріч Володимира Зеленського та лідера Польщі Анджея Дуди. Обидва президенти впевнені — в найближчому майбутньому між Києвом і Варшавою не виникатимуть історичні питання.

"Ми також говорили про двосторонні проєкти, які можна реалізувати за гроші Європейського Союзу. А такий крок вже можна трактувати як зближення України та ЄС. У нас є спільний проєкт, пов'язаний з українською національною меншиною в Перемишлі та польською меншиною у Львові. Також говорили про те, що історія наших народів важка, але, я впевнений, що в межах добросусідських відносин можна розв'язати всі питання", — зазначив Дуда.

Польський президент також підтвердив — у серпні відвідає Україну для участі в саміті "Кримська платформа". Це міжнародна ініціатива, яка допоможе створити механізм деокупації Криму.

Читайте також: Україна в ЄС: Зеленський і президенти 4 країн обговорили перспективи

Прямий ефір