Переслідуючи свої цілі, Анкара намагається співпрацювати з усіма — думки експертів щодо політики президента Туреччини Ердогана (ВІДЕО)

Реджеп Тайїп Ердоган. Фото: ukrinform.ua

Захід розглядає можливість запровадження проти Туреччини санкцій у разі, якщо Анкара продовжить зближення з Москвою. Про це повідомляє Financial Times з посиланням на низку європейських посадовців. Занепокоєння Європейського Союзу викликане результатами перемовин Реджепа Тайїпа Ердогана із президентом РФ Володимиром Путіним. Анкара заявила, серед іншого, про плани втричі збільшити товарообіг з Росією, повідомляє "Дом".

Зовнішню політику Туреччини за президентства Реджепа Ердогана можна охарактеризувати як незалежну та суперечливу. Переслідуючи свої цілі, Анкара намагається співпрацювати одразу з усіма. І на прикладі війни Росії проти України це особливо добре помітно. Так, минулого тижня Туреччина оголосила про будівництво заводу з виробництва Bayraktar ("Байракторів") в Україні, а Ердоган зустрівся з Путіним у Росії.

"Можна сказати, що певним чином Ердоган впливає на Путіна і має важелі впливу, щоб не те що змусити, але стимулювати його до виконання певних домовленостей. Ніхто навіть із європейських лідерів не домігся того, чого досяг Ердоган. Зокрема за такими напрямками, як зерно", — заявив надзвичайний та повноважний посол України в Турецькій Республіці Василь Бондар в інтерв'ю виданню "РБК-Україна".

"Російські війська зазнали значних втрат, тому Путін зараз опиняється у дедалі слабшій позиції. І варто дослідити, що й робить зараз президент Ердоган: чи визнає це сам Путін, чи може він думати інакше, чи може він вивести свої війська? Це слід спробувати. Але я не вірю, що це входить у рамки способу мислення Путіна. Тому не думаю, що якісь перемовини можуть дати результат", — висловив думку спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України (2017-2019 рр.), постійний представник США в НАТО Курт Волкер.

У питанні тиску на Росію Туреччина також займає подвійну позицію: Анкара не пропускає російські військові кораблі через протоки до Чорного моря, але й санкції Євросоюзу, куди країна прагне вже кілька десятиліть, не підтримує. За словами експертів, така політика передбачувана.

"По-перше, це економічні інтереси Туреччини. Турецький ринок дуже залежить від російського. Також є енергетична та газова залежність. Другий момент — він більш філософський та концептуальний. Туреччина, в принципі, не розглядає санкції як інструмент зовнішньої політики. І тут треба віддати їй належне. Тому що це не лише щодо України чи Росії, а це те, що завжди присутнє у їхній зовнішній політиці", — коментує кандидатка політичних наук, старша аналітикиня Центру досліджень сучасної Туреччини Євгенія Габер.

Однією з головних сфер інтересів Ердогана є ситуація в Сирії, де все ще перебувають російські військові. Раніше Туреччина оголосила про проведення військової операції на півночі цієї країни з метою створення 30-км зони безпеки. Експерти називають таку концентрацію на зовнішній політиці спробою турецького президента відволікти виборців від внутрішніх проблем у країні перед виборами, які відбудуться наступного року.

"Ердоган хоче виграти ці вибори. Ситуація в нього не найкраща. Фінансово-економічна криза триває, тому всі ці обставини без сумніву впливають зокрема на політичну поведінку Туреччини. Є відчуття, що Ердоган зараз намагається хоч якось створити ілюзію по тому, що Туреччина нарешті успішно реалізовує свою зовнішню політику", — каже директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Знижувати свою міжнародну активність Ердоган не збирається. Найближчим часом він виступить на Генеральній асамблеї ООН, зустрінеться із президентом США Джозефом Байденом, а також відвідає форум Шанхайської організації співробітництва, куди входять Росія та Китай. Там, за повідомленнями турецьких ЗМІ, він планує торкнутися теми організації коридору передавання зрідженого природного газу до Європи.

Читайте також: "Туреччина намагається зіграти не дуже чесну гру": "торг" Анкари з Москвою та Заходом прокоментував експерт

Нагадаємо, директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос сказав, що Туреччина демонструє політичний прагматизм на тлі російсько-української війни, маючи намір отримати максимальну вигоду.

Прямий ефір