Украина наш дом

Позбавлення можливості їздити до європейських країн змусить їх замислитися, — Рейтерович про заборону віз для росіян

Ігор Рейтерович. Фото: kanaldom.tv

Росіяни несуть повну відповідальність за початок повномасштабної війни проти України. Багато хто з них їздить за кордон, при цьому підтримує війну і робить це публічно: пишуть у соцмережах, що вбивство, насильство та грабежі, скоєні проти українців, — це нормально. Зважаючи на всі обставини, позбавлення громадян РФ можливості відвідувати європейські держави буде найбільш правильним рішенням. Таку думку в ефірі марафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA висловив політолог, керівник політико-правових програм громадської організації "Український центр суспільного розвитку" Ігор Рейтерович.

“По-перше, можливість їздити до інших країн для громадянина будь-якої країни — це привілей, а не право. Будь-яка країна ухвалює для себе рішення — чи пускати когось, чи не пускати на свої території. Є багато країн, які забороняють в'їзд для громадян з інших країн, і ніхто їх за це не критикує і не каже, що це не є демократичним. По-друге, у суспільстві, де існують вибори, а в РФ вони існують, громадяни несуть безпосередню відповідальність за владу, яку вони обирають. Тому говорити про обмеження можливості в'їжджати в інші країни для громадян РФ необхідно”, — наголосив політолог.

Рейтерович додав, що при цьому можна запровадити винятки для чітко визначених категорій громадян РФ, яким цей в'їзд буде дозволено.

“Наприклад тим, хто емігрує з РФ з політичних причин. Або тим, хто має родичів за кордоном", — запропонував він.

Проте росіяни повинні нести відповідальність за те, що робить їхня країна.

"І позбавлення можливості їздити до європейських країн — це санкція, яка змусить їх замислитися: що вони та їхня влада роблять неправильно", — вважає політолог.

Рейтерович упевнений, що заборона на в'їзд до країн ЄС викликає напруженість усередині Росії та незадоволення населення діями Кремля.

“Це створить певний тиск усередині країни. З окремими олігархами ще можна якось домовитися — дати преференції, купити їхню лояльність, а ось із величезною кількістю громадян РФ це буде складніше”, — підсумував політолог.

Читайте також: "Саме їх вербуватимуть у колаборанти": зміну ставлення українців до Росії обговорюємо з соціологом Головахою

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський запропонував країнам Заходу заборонити в'їзд громадянам Росії на свої території. У ЄС почали обговорювати цю пропозицію.

Країни Балтії ініціативу Зеленського підтримали одними з перших. Так, Латвія, визнавши Росію країною-спонсором тероризму, припинила видачу віз на початку серпня. Естонія перестане впускати росіян за виданими нею "шенгенами" з 18 серпня. Уряд Фінляндії також планує зупинити видачу віз тим росіянам, які використовують країну як перевалочний пункт для виїзду до інших країн Євросоюзу. Підтримала ініціативу і Чехія.

Проти заборони виступив канцлер ФРН Олаф Шольц.

США обмежувати видачу віз росіянам поки що не збираються. Але й отримати їх у посольствах на території Росії все одно неможливо, оскільки країна-агресор сама запровадила обмеження на роботу американських представництв.

Читайте також: Припинення видачі віз: як світ починає ізолювати росіян

Прямий ефір