Поїхати за кордон або серйозно "захворіти": як росіяни можуть ухилитися від війни в Україні (ВІДЕО)

Призивники у РФ. Ілюстративне фото: 5.ua

Триває 78 доба повномасштабної війни Росії проти України. Окупанти зазнали значних втрат, через що тепер масово відмовляються їхати воювати в Україну. Про загальну мобілізацію 9 травня, як раніше очікувалося, президент РФ Володимир Путін не оголосив. Проте відомо, що Росія не перестає проводити приховану мобілізацію. З усім тим є способи, щоб її уникнути, інформує "Дом".

З кожним днем ​​запеклих боїв у РФ дедалі більше відмовників. Сьогодні, за даними Conflict Intelligence Team, таких росіян близько 10 тис.

"Близько 20-40% тих, хто повернувся, відмовляються їхати повторно. Особливо ті люди, які побували в Київській, Чернігівській та Сумській областях. Наразі їх направляють для участі в операції на Донбасі, проте вони не готові", — каже аналітик Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов.

За даними правозахисників, понад тисячу військовослужбовців та бійців Національної гвардії РФ як мінімум із семи російських міст відмовилися їхати в Україну. Так, одному солдату з 136-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади, який не погодився служити в Україні, в обліковому записі зазначили: "Схильний до зради!" Сьогодні, за відсутності воєнного стану, порушити кримінальну справу проти відмовника складно, а ухилитися від служби все ще можна.

"Згідно з російським законодавством, людина може написати заяву про відмову брати участь у бойових діях проти ЗСУ і може бути відправлена ​​на альтернативну службу. Другий варіант — це виїхати за кордон, поки не оголошено воєнний стан. Третій випадок — це ухилення від військової служби, просто можна ігнорувати повістку, не приходити до військкомату", — каже правозахисник Павло Лисянський.

З'являються у РФ і опозиційні ресурси, які дають поради, як ухилитися від служби. Так, сайт "Вам повестка" наводить кілька варіантів, як уникнути мобілізації з найменшим переляком:

  • Зробити на дверях будь-якої урядової установи напис: "ФСБшники — вороги Росії. Путін, досить воювати".
  • Вийти на поодинокий пікет із плакатом: "ФСБшники розпочали військову операцію з усім світом. Ми програємо. Закінчуймо".
  • Написати плакат: "Ми програли битву за Київ. "Єдина Росія" — партія зрадників" і вивісити його на балконі.

Правозахисники стверджують, що за такі дії відмовнику загрожує мінімальне покарання — кілька років ув'язнення чи умовне. Проте, так чи інакше, це призведе до краху режиму Путіна, а самі росіяни будуть живі, здорові, на волі та з погашеною судимістю, пише ресурс. А от Telegram-канал "Служить не обязан" наводить приклад, з якими психічними розладами не беруть до армії. Серед них:

  • шизофренія;
  • психози та інші психічні розлади;
  • неврози, депресивні стани та реакції, посттравматичний стресовий розлад;
  • розлади особистості, звичок, статевої ідентифікації та сексуальної переваги;
  • алкогольні психози;
  • наркоманія та токсикоманія;
  • розумова відсталість та аутизм.

Не залишилися осторонь учасники організації "Жінки Росії". Вони збирають підписи під петицією "Проти загальної мобілізації". Наразі її вже підписали понад 57 тис. осіб із необхідних 75 тис.

Читайте також: На Донбас нагнали російських "козаків" та "мобілізують" непридатних до служби місцевих жителів — деталі від Денісової

Медіа-партнери
Прямий ефір