Підвищення пенсій з 1 липня — хто отримає надбавку: "5 вопросов на злобу дня" з Оленою Зоркою

Иллюстративное фото: 24tv.ua

З 1 липня в Україні заплановано збільшення розміру пенсії. Це станеться через зміну прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Хто отримає надбавки, і на які суми варто сподіватися — розповіла заступниця начальника Пенсійного фонду України в Київській області Олена Зорка у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Розкажіть про перерахунок пенсій — хто отримає надбавку?

— Законом України про державний бюджет на 2021 рік визначено, що з 1 липня 2021 року буде збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Є всі підстави для того, щоб здійснити збільшення надбавок і підвищень, які залежать від зазначеної величини, а також мінімальний і максимальний розмір пенсійної виплати.

Зараз ми зупинимося більш детально на тому, які саме виплати будуть перераховані. Але хочу заспокоїти та зазначити, що такий перерахунок відбудеться автоматично. Тобто без додаткового звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду, і буде проведений за матеріалами пенсійної справи.

Тепер давайте більш детально про те, хто саме може розраховувати і на які розміри перерахунків. По-перше, переглянуть розмір мінімальної пенсійної виплати. Оскільки, відповідно до норм чинного законодавства, передбачено, що мінімальний розмір пенсії не може бути менший, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Як відомо, така величина на сьогодні становить 1 769 грн, і вже починаючи з 1 липня 2021 року ця величина буде дорівнювати 1 854 грн. Тобто на 85 грн збільшиться розмір мінімальної пенсійної виплати.

Щодо максимальної пенсійної виплати, то ця величина дорівнює десятьом мінімальним пенсіям за віком. У такому випадку розмір максимальної пенсії становитиме 18 540 грн, і таке збільшення може бути на 850 гривень.

Переглянуть також надбавки та підвищення, щомісячні мінімальні пенсійні виплати. В цьому випадку хочу зупинитися на мінімальних щомісячних пенсійних виплатах для осіб з інвалідністю через війну. Ми знаємо, що такий розмір мінімальної виплати залежить від групи інвалідності, і залежно від цієї групи він становить: для першої групи інвалідності — 650% прожиткового мінімуму; для другої групи інвалідності — 525%; для третьої групи інвалідності внаслідок війни — 360%. Збільшення, залежно від групи інвалідності, може коливатися від 306 грн — це для третьої групи інвалідності, до 552 грн — для першої групи інвалідності.

На таке підвищення можуть також сподіватися й учасники бойових дій. Для них встановлено мінімальну пенсійну виплату розміром 165% від прожиткового мінімуму, і це дасть можливість збільшити розмір цієї мінімальної пенсійної виплати на 140 грн.

Також у нас є категорія осіб, які отримали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перша категорія — постраждалі, друга категорія — ліквідатори. Якщо говорити про ліквідаторів, то у них пенсійна виплата зафіксована і не може бути меншою за мінімальну. Перша група — це 285% від прожиткового мінімуму, друга група — 255% від прожиткового мінімуму, і третя — 225%. Для таких категорій осіб також буде проведений перерахунок: для третьої групи виплати збільшаться на 191 грн, для першої — на 242 грн.

Також будуть переглянуті розміри підвищення ветеранам війни — гарантії їхнього соціального захисту, а також відповідно до закону про жертв нацистських переслідувань. Також будуть перераховані доплати за понаднормовий стаж винятково для осіб, що не працюють. Чому для тих, які не працюють? Оскільки передбачено, що зміна прожиткового мінімуму для працездатних осіб і тих, хто працює, відбудеться тільки після звільнення з роботи.

— Де людям можна перевірити, чи будет для них підвищення?

— Наші пенсіонери стали просунуті, багато хто заходить у свій електронний кабінет на сайті Пенсійного фонду, де можна подивитися, чи передбачено збільшення виплат.

Кожна людина знає складові своєї пенсійної виплати — це може бути основний розмір пенсії, доплата за стаж, а також встановлення надбавок та підвищень. І вже з урахуванням того, які встановлені надбавки та підвищення, кожна людина може сама перевірити через свій особистий кабінет або безпосередньо звернувшись до органів Пенсійного фонду. Це не проблема.

— А що робити людині, якщо вона входить до категорій, якими передбачено збільшення виплат, але на сайті ця інформація не відображається?

— Тоді потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду. Але такого не може бути, тому що такий перерахунок буде проводитися автоматично. Якщо за документами пенсійної справи особа належить до тієї категорії осіб, де є хоча б одна складова пенсійної виплати, яка підлягає перерахунку, такий перерахунок буде проведений автоматично. Не було у нас жодного випадку, коли особа має право на певне підвищення, але воно не відбулося.

Але ніхто не забороняє людині звертатися для з’ясування того, що сталося з пенсійною виплатою і з якої причини вона не перерахована. Або навпаки — чому перерахунок стався, але не на таку суму, на яку розраховувала людина. Особисто можна звернутися як до органів Пенсійного фонду, так і письмово звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем, де людина перебуває на обліку.

— Яка кількість пенсіонерів може сподіватися на надбавку в липні?

— Поки що такий перерахунок ми не проводили. Але такий перерахунок буде проведений своєчасно, і пенсіонери отримають перерахований розмір пенсії вже в липні 2021 року.

Ще хочеться зазначити, що я перелічила саме ті надбавки та підвищення, які залежать від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Але з липня місяця також зміниться прожитковий мінімум на одну особу з розрахунком на місяць. У нас є такі виплати, зокрема це надбавка до пенсії особам зі статусом "Почесний донор України" або "Почесний донор СРСР". У таких осіб також буде переглянута зазначена надбавка. Вона встановлена ​​розміром 10% від зазначеної величини. До липня ця величина становила 2 189 грн. З липня вона буде дорівнювати 2 294 грн.

Прямий ефір