Підвищення безпеки на дорогах: український план

Фото: mvs.gov.ua

Тільки за останній рік в Україні у ДТП загинули 3,5 тис. осіб. У зв'язку з цим влада країни активно працює над покращенням безпеки дорожнього руху. Що передбачає ця стратегія та скільки камер автофіксації порушень ПДР ще встановлять в Україні — розповів очільник Державного агентства інфраструктурних проєктів України Кирило Хом'яков.

— Кирило, пропоную поговорити сьогодні про безпеку дорожнього руху, оскільки ця тема надважлива, і якщо можна, давайте трохи передісторії — коли вона з'явилася на порядку денному уряду?

— На жаль, на дорогах України гине дуже велика кількість українців, і щоб порівняти, за останній рік у нас 3,5 тис. людей загинули на дорогах, в дорожньо-транспортних пригодах. Це як по два літаки, якби вони розбивалися кожен місяць. Тобто це колосальна кількість людей.

— У порівнянні з іншими, з європейськими країнами, ця цифра у скільки разів більше?

— Дивлячись з ким порівнювати. Кращі в цьому — північні країни. І це десь в три рази більше, ніж там, і десь в два рази більше, ніж Німеччина, Польща, такі країни. Тобто у нас є дуже великий потенціал для того, щоб зменшувати цю кількість.

— Як ви визначили для себе пріоритет завдань в роботі в цьому напрямі?

— Є дуже конкретна структура. Тобто перша програма з безпеки дорожнього руху почалася з 2018 до 2020 року. Затверджується Загальнонаціональна стратегія безпеки дорожнього руху, в якій беруть участь всі ті служби та міністерства, які цим займаються. Тобто це і МВС, і Національна поліція, і Державна служба з надзвичайних ситуацій, і МОЗ, і МОН, і Укравтодор, і Державна служба з безпеки на транспорті. Історично, перший раз ви запитували коли, це 2018-2020 роки. Тобто ця трирічна стратегія була виконана. Не дуже якісно, не зовсім в повному вигляді, але це була перша стратегія. Нам її допомагали писати європейці, які вже мають дуже великий досвід і успіхи в цій боротьбі з безпекою.

— Ну, написати стратегію — це одне, а реалізувати її — це трошки інше.

— Так, абсолютно вірно. Тобто у нас була під цю стратегію державна програма забезпечення зниження рівня смертності, аварійності на дорогах. Якої агентство і було державним замовником і працювало разом з усіма цими міністерствами. Вона була виконана на 0% в 2018 році, на 30% — в 2019 році, і на 72% — це коли вже нова команда була — в 2020 році. Тому ми зараз затвердили разом з нашими європейськими партнерами наступну стратегію — вже на 4 роки, до 2024 року, і під це підготували й також затвердили в минулому році державну програму, яку будемо реалізовувати  цього року.

— Ось ці 72% в 2020 році, вони були багато в чому забезпечені введенням автофіксації, встановленням камер, і все це досить сильно просував Міністерство внутрішніх справ. Тобто вони в цьому напрямі дійсно роблять і багато говорять.

— Це правда, але це виключно командна робота, це наша спільна робота, в якій ми плануємо реалізовувати цю функцію. Тобто МВС зі свого боку пише правила дорожнього руху, визначає штрафи, і, власне кажучи...

— Камери встановлювали за чий рахунок?

— За рахунок державної програми, а ми фінансуємо. Тобто і програмне забезпечення, і серверне забезпечення, і центр, в якому працюють інспектори, які накладають штрафи, і комплекси автофіксації — це все було придбано за рахунок державної програми з безпеки дорожнього руху.

— Ця кількість камер встановлених — це ж далеко не межа.

— Звичайно, минулого року в нас було 50 камер: 30 в Київській області та 20 — в місті Києві. Тобто це був пілотний проєкт, і ще в минулому році ми купили додатково 220 камер, які зараз вже встановлюються на дорогах державного значення. Тобто вже до кінця I кварталу, може на початку наступного, через негоду, у нас на дорогах додатково з'являться ще 220 камер, і ще 125 заплановано на цей рік.

— Скільки всього має бути камер по всій Україні?

— Дискусійне питання. Наведу вам цікавий приклад Польщі — вони встановили 6 тис. камер, люди просто почали їх бити та дуже сильно нервувати. І вони їх зняли і залишили 600 камер на всю Польщу. Тому ми вважаємо, що та кількість, яку ми зараз встановлюємо на дорогах державного значення, це буде близько 400 камер, цього буде достатньо для автострад. А ще додатково до системи можуть підключатися міста, які самі визначають, які місця є аварійно небезпечними у них, і можуть підключати камеру до цього центру обробки даних МВС. Тобто їм необхідно тільки купити саму камеру.

— Безпека дорожнього руху також пов'язана з хорошими дорогами, з якістю доріг. Але дороги руйнуються, в зв'язку з цим анонсована і впроваджується програма WIM — програма зважування в русі. Яке відношення ви маєте до цієї програми? Що ви робите, за що відповідаєте?

— З'являється багато шляхів швидкісних і, на жаль, статистика говорить про те, що коли замість старої дороги, неякісної, з'являється нова якісна, це, на жаль, дуже сильно збільшує кількість ДТП. Тому що люди починають розганятися, їм подобається їхати, вони відчувають себе в безпеці, й тому в нас побудовано 4 тис. нових доріг, і за минулий рік на 12% збільшилася кількість автомобілів. І тому, на жаль, ми бачимо, незважаючи на всі ті заходи, які ми ухвалили, ще додатково невелике збільшення смертності й аварійності.

— Який вихід ви бачите з цієї ситуації? Роз'яснювальна робота, виховна? Як людям пояснити, що хорошою дорогою не обов'язково їхати 200 км?

— Це поступова робота. Немає якоїсь магічної формули або якогось секрету, як це зробити. Вся програма безпеки дорожнього руху складається з чотирьох складових. Перша складова — це будівництво об'єктів безпечної інфраструктури. Тобто це й кільцеві розв'язки, й місця концентрації ДТП, й освітлення пішохідних переходів. Тобто ті місця, де потрібно здійснити якісь заходи, де гинуть люди в конкретних місцях, зробити їх безпечними. Наступне — це спостереження і контроль, тобто тут і камери, й поліцейські автомобілі, й "фантоми", й TruCam — тобто ми надаємо всі інструменти нашим поліцейським, щоб реагувати на порушення правил дорожнього руху. Третій напрям — це освіта та просвітницька діяльність — і в школах, і по телевізору, і на білбордах, як ви зазначили, проводити просвітницьку діяльність, щоб люди застібали паски, щоб вони розуміли, що не можна перевищувати швидкість.

— Щоб вони не відволікалися на телефони та не писали SMS за кермом.

— Абсолютно точно. Це найбільший кілер зараз — телефон за кермом. І четвертий блок — це порятунок, тобто коли вже подія трапилася, — хто приїде на місце, як швидко, яке буде обладнання, як швидко евакуюють людину в цю так звану золоту годину, чи зможуть швидко врятувати життя. Тобто ми працюємо за цими чотирма напрямами — десь з МВС, десь з Укравтодором, десь з Державною службою з надзвичайних ситуацій і з Міністерством охорони здоров'я. Тому це командна робота, яку проводить Держагентство.

— У нас закінчується час, але все ж WIM і ДСНС. Ви закупили лабораторії — що це за лабораторії?

— WIM — це аналогічно з автофіксацією, потрібно прибрати людей з трас, і прибрати людський фактор. Тому що там, де є людський фактор, там є ризик корупції. Повністю потрібно зважувати та штрафувати автоматично. І це ми почали робити вже з минулого року, побудували Центр автофіксації перевантажень і побудували автоматичні ваги. Тобто вантажівка проїжджає, і автоматичні ваги та рамка вимірюють і її габарити, і її вагу, й автоматично відправляють в центр фіксації це порушення. Де вже інспектори, але вже Державної служби з безпеки на транспорті, накладають штраф на вантажоперевізника. Що стосується ДСНС, ви сказали, то це, власне кажучи, останній цей блок — порятунок, коли вже подія трапилася. Ми оснастили всі області ДСНС рятувальними автомобілями середнього та малого класу — понад 500 автомобілів купили за рахунок державної програми, щоб наші рятувальники могли прибувати на місце. І є вже результат — середня швидкість прибуття на місце події зменшилася з 35 до 12 хвилин. За нашими підрахунками, це допомогло врятувати 315 життів за минулий рік.

Медіа-партнери
Прямий ефір