Повернути слух військовим: в Україні запустили благодійний проєкт "Чуєш? Плюс. Плюс"

Пишна і Ломакіна. Фото: kanaldom.tv

В Україні запускають кампанію "Чуєш? Плюс. Плюс", яка спрямована на безплатну реабілітацію військових з травмами органів слуху. Проєкт також передбачає запобігання втрати слуху та роботу з цивільними на деокупованих територіях. Про це у "Ранку Вдома" розповіли співзасновниця та керівниця ГО "Відчуй" Людмила Пишна та уповноважена президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, будь ласка, про проєкт "Чуєш? Плюс. Плюс". Наскільки актуальним для військових є проблеми зі слухом?

Пишна: Питання втрати слуху — актуальне. До війни у нас взагалі не було культури перевірки слуху, ми займаємося якраз популяризацією цього. Те, чим ми займались в мирному житті, актуальне і під час війни, тож наша організація почала допомагати й військовим. Йдеться і про захист слуху, і про реабілітацію тих, хто має вже знижений слух або взагалі його втратив. Ми вивчили апарати, які можуть захистити слух, спілкувались з військовими, консультувалися з фахівцями. Таким чином знайшли універсальний варіант — індивідуальні слухові фільтри. Це невеликі апарати, які захищають від звуку до 160 децибелів. За даними ВООЗ, слухати понад 85 децибелів 8 годин підряд — небезпечно для здоров'я, а 100 децибелів звуку, без шкоди для здоров'я, можна слухати лише 15 хвилин. Звичайна розмова — це 60 децибелів, рок-концерт — 120 децибелів, а постріл або феєрверк у мирному житті — 140 децибелів.

— Як військові можуть отримати ці апарати?

Ломакіна: Військові в зоні проведення бойових дій, або у військових частинах контактують з військовими лікарями. Коли людина травмувалася або відчуває, що втрачає слух, то вона повинна просити допомоги.  По-перше, треба звертатися до лікаря у військовій частині. По-друге, проконсультуватися з фахівцями, які мають практику підтримки людей, що втрачають слух, або вже його втратили. Для України важливо зрозуміти нове значення слова реабілітація. Реабілітація — це важка робота над собою. Робота з мультидисциплінарною командою, яка  тебе підтримує. Це певні цілі, які людина собі щодня ставить. Доказова реабілітація розпочинається в перші 72 години з моменту травми. Пацієнт повинен зустрітися зі своєю мультидисциплінарною командою в лікарні. Травмована людина має пояснити фахівцям, які функції травмованого органу треба відновити першочергово. У багатьох випадках передбачена робота з ерготерапевтом. В деяких випадках треба адаптація. Тобто пацієнту треба навчитися жити з такими пальцями, які не можуть розгинатися.

Існує міжнародна класифікація функціонування. Ми її впроваджуємо в Україні, це дасть можливість проводити якісну реабілітацію. Завдяки тому, що перша леді України Олена Зеленська вже три роки підтримувала цей напрям, сьогодні ми маємо найсучасніші шкали вимірювання. Тобто є інструмент, який допомагає мультидисциплінарній команді вносити дані в єдину систему і бачити, що вдається, а що — ні.  Сьогодні Україна затвердила міжнародну класифікацію функціонування як національну.

Пишна: Люди можуть звернутись до нас, хоча б на консультацію. Бо не всі втратили слух, у частини — зниження слуху. Це не завжди помітно, тож консультація — не завадить. Військовим радимо звертатись до нас з відповідним листом від командира частини. Тоді ми зможемо передати підрозділу індивідуальні слухові фільтри.

Також ми активно працюємо з цивільними — перевіряємо слух у жителів деокупованих територій. У нас є "Кабінет на колесах". Там працює лікар, який одразу перевіряє пацієнта, призначає лікування, деякі медикаменти видає безплатно. На місці фахівці знімають зліпок для виготовлення слухового апарату.

Читайте також:  Як держава допомагає людям з інвалідністю: розповідає Людмила Даніліна

Прямий ефір