Украина наш дом

Потрібно зупиняти Росію вже на підході до псевдореферендуму щодо анексії окремих територій України, — Айвазовська

Ольга Айвазовская. Фото: rubryka.com

Влада України та міжнародні організації мають діяти вже зараз, щоб запобігти анексії Росією окремих територій. Про це голова правління Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська сказала в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

"Анексія — це незворотність певного процесу. І тому потрібно зупиняти Росію на підході до "референдуму", а не постфактум думати, як же мати справу надалі з тим, що Росія вже визнає окремі території власними і вважає, що відповідно до їхньої конституції, їхнього законодавства, зобов'язана їх захищати в будь-який спосіб. Зокрема через мобілізацію до збройних сил Російської Федерації відкрито вже громадян Росії, також через мобілізацію наших громадян, які опиняться на території анексованій. Тобто наші громадяни стануть, вибачте, військовим м'ясом для того, щоб вести боротьбу зі Збройними силами України", — наголосила вона.

Айвазовська зазначила, що зупинити це можна лише в декілька способів, насамперед, за рахунок пришвидшення отримання Україною зброї від західних партнерів.

"І саме референдум — це "червона лінія", до якої потрібно пришвидшуватись в тих заходах, які вже зараз анонсовані, оголошені чи обіцяні державі Україна. Чим більш гнучкою буде лінія фронту, не визначеною, не зафіксованою, тим легше насправді буде впливати на те, що "референдум" буде знову переноситись, як це відбувалося навесні цього року. Адже перші анонси стосувались травня, як ми пам'ятаємо. Крім того, потрібно наполягати на тому, щоб великі держави, зокрема Сполучені Штати Америки, визнали державу Росія державою — спонсором тероризму. На жаль, поняття юридичного "держава-терорист" не існує, але є поняття "держава — спонсор тероризму". Тоді всі треті країни не можуть мати справи економічні, політичні, фінансові, військову взаємодію з Росією", — пояснила голова правління Громадянської мережі "ОПОРА".

Вона впевнена, що Росія має стати максимально токсичною, тоді як зараз вона не є настільки санкційно покарана, як могла би бути.

"Насправді питання в тому, щоб дати більше зброї якнайшвидше до середини вересня, забезпечити повний пакет санкцій принаймні через визнання Російської Федерації державою — спонсором тероризму. І вже досить символічний крок — це припинити членство Росії в тих організаціях, де вона не має права бути відповідно до власного статусу, не має права впливати на ці організації, не має права голосу", — сказала експертка.

Водночас вона зазначила, що за інформацією з різних джерел, наразі на окупованих територіях ведеться реальна підготовка до псевдореферендуму.

"Тобто весною це були політичні заяви, ми не бачили способів рекрутингу людей до виборчих комісій, до прикладу, ми не бачили активного збору персональних даних громадян, не було паспортизації, яка зараз активно розгортається на території півдня й інших областей, які частково перебувають під окупацією. Тому ми вважаємо, що не можна ігнорувати сам факт підготовки, через те, що окремі міста не захоплені, або території. Демократія, вона дуже передбачувана, тому що є певні процедури. Автократія — навпаки. Росія — автократичний режим. Тобто в будь-який момент президент Путін може вирішити, і влада Кремля, вирішити, що пора. І тоді ми будемо беззбройними, якщо ми не будемо готові до найгірших сценаріїв", — наголосила Айвазовська.

Вона вважає, що Росії анексія українських територій потрібна для "розгортання ще більшої бойової готовності, формування військових баз на цих територіях, рекрутингу, мобілізації українського населення до збройних сил під тиском, під залякуванням".

Для України та цивілізованих країн світу такий "референдум" буде юридично нікчемним, але "Росія візьме це до відома для того, щоб юридично ж анексувати території на власних умовах".

"В Росії немає виборів, чесних і вільних, в Росії не було виборів вже з 12 року і повноцінної опозиції, в Росії не було справжніх референдумів. Тому організація псевдореферендумів на чужих територіях також для Росії не є проблемою. Але коли їхні органи влади, Державна Дума і президент тощо, відповідно до їхніх законів узаконить цей референдум, то нам доведеться вже в історичному вимірі, а не лише на полі бою, відвойовувати ці території… Тому ми закликаємо серйозно поставитись до процесу, і дати можливість Україні якнайшвидше захищати себе, і лінію фронту не робити фіксованою для того, щоб в Росії не було розуміння того, що можна вже сьогодні анексувати території, щоб Росія не ухвалювала це рішення і продовжувала відтерміновувати процес", — пояснила Айвазовська.

Читайте такожНе буде "приєднання" територій — не буде транзиту влади в РФ: поспіх окупантів з "референдумами" пояснив Лисянський

Нагадаємо, за даними опитування, яке провела компанія "Актив груп", 80% українців, що залишилися на тимчасово окупованих територіях, не планують іти на "референдум" та не бачать свого майбутнього у складі РФ.

Прямий ефір