Потік нафти трубопроводом "Дружба" зупинено: кого це торкнеться

Ілюстративний колаж: censor.net

Система трубопроводів "Дружба" забезпечує російську нафту країни східної та центральної Європи. Його нижня гілка проходить територією України до Угорщини, Словаччини та Чехії, для яких трубопровід критично важливий. Але й в економіці України "Дружба" також відіграє значну роль, повідомляє "Дом".

"Україна, по-перше, перекачує щороку трубопроводом "Дружба" приблизно від 15 до 16 млн тонн нафти. Вже протягом багатьох десятиліть. І це приносить Україні щороку близько 50 мільйонів доларів щорічно. Також усі робочі місця — люди, які там працюють, — залежать від перекачування російської нафти", — говорить директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За обслуговування трубопроводу за контрактом зобов'язана була платити Росія, але через санкції зробити вона цього не змогла. Україна зупинила роботу системи. З трьох країн — одержувачів нафти проти виявилася саме Угорщина, яка отримує від "Дружби" 40% своєї нафти, у той час як Словаччина — 90%. За словами експертів, є просте пояснення.

"Ми повинні розуміти, що завод у Словаччині — це також власність угорської корпорації МОL. Тобто там є комерційний інтерес. Були різні оцінки, але у квітні-травні маржа, тобто прибуток компанії МOL через те, що сира нафта Urals й так дешевше, ніж Brent, а ще через коливання на ринку... Загалом прибуток на барелі нафти виріс у 10 разів", — зазначив директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.

Компанія МОL — державна, а нинішній прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вважає дешеву нафту та надприбутки від неї однією з головних складових своєї політики. Тому Угорщина й пішла на погашення російського боргу, що грубо порушує режим санкцій. Тепер Будапешт може мати справу з вторинними санкціями за допомогу Москві. На думку аналітиків, це може похитнути позиції Орбана.

"Режим Орбана будувався на таких двох фінансових китах. Це гроші Євросоюзу, які сьогодні заблоковані для Угорщини дуже багато. І друге — це інвестиції, гроші та енергоносії з Росії. Тобто це заробіток на цій маржі. І з цим також є проблеми. Тому що санкції діють. І діють ті санкції, які ще безпосередньо не стосуються, не те щоб інтересів Угорщини, але таких чутливих тем", — сказав Тужанський.

Раніше Єврокомісія оголошувала про радикальне скорочення дотацій до Угорщини, посилаючись на підозри у нецільовому витрачанні коштів та порушення у фінансовій звітності. Низка західних ЗМІ повідомляла, що це могло бути пов'язане з корупцією в уряді Орбана.

Читайте також"Гра у хованки": як РФ обходить санкції — результати розслідування (ВІДЕО)

Нагадаємо, Україна припинила транзит російської нафти до Європи південною гілкою нафтопроводу "Дружба". Російські ЗМІ активно спекулюють на цій темі, стверджуючи, що ЄС та Україні доведеться піти на компроміс, бо проблеми постачання нафти на тлі нестачі газу та дорогого вугілля ще більше посилять енергетичну кризу в Європі.

Медіа-партнери
Прямий ефір