Наслідки пожеж та загострення на Донбасі: інтерв'ю з головою Луганської обласної ВЦА Сергієм Гайдаєм

Сергей Гайдай. Скриншот видео: kanaldom.tv

Сім кримінальних справ розслідують правоохоронці за фактом торішніх пожеж в Луганській області. Як триває розслідування та які заходи вживає регіональна влада, щоб не допустити трагічних наслідків у майбутньому — сьогодні, 26 березня, у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" розповів голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай.

— Українська розвідка заявляє про ескалацію конфлікту на Донбасі. Яка сьогодні ситуація на лінії зіткнення?

— Дійсно, за інформацією військових, зараз триває ескалація. У нас кожного дня обстріли. На жаль, щотижня ми отримуємо інформацію з передової, що є поранені та, на жаль, є загиблі — наші військові. Ми знаємо про те, що стягується військова техніка з боку російського агресора. Тому зараз дуже важка ситуація.

— Який стан справ із розслідування масштабних пожеж, які сталися в Луганській області влітку та восени минулого року?

— Правоохоронні органи зараз займаються цим питанням, чекають на експертизу. Я знаю, що вже оголошено певні підозри, за кількома кримінальними провадженнями вже зібрано десятки томів матеріалів. Ми чекаємо на висновки експертів, щоб правоохоронні органи зробили свої висновки та передали матеріали до суду.

— Щодо особисто вас позиція деяких представників спеціально слідчої комісії Верховної Ради досить критична. Як ви думаєте, з чим це пов'язано?

— На жаль, певні представники цієї комісії зацікавлені не в розслідуванні матеріалів справи щодо пожеж, тому що вони навіть не вивчали чи не переглядали матеріали справи. Це винятково політично мотивовані люди, зацікавлені в тому, щоб був підпорядкований керівник обласної державної адміністрації та керівник військово-цивільної адміністрації. А про людей вони зовсім не думають, на жаль.

Наведу приклад: під час першої та другої пожежі — під час тих двох стихій, які, на жаль, відбулися на Луганщині — жодного телефонного дзвінка з пропозиціями допомоги або якоїсь участі від цих народних депутатів не надходило. Взагалі — жодного.

— З урахуванням торішніх подій чи є план щодо запобігання пожежам? Які ризики їх виникнення в цьому році?

— Річ у тому, що ми говоримо не про якісь побутові пожежі. Ми говоримо про стихії. Там було багато нюансів, багато було факторів, які прорахувати дуже важко. Ну, як можна прорахувати, що пів року пройдуть без єдиної краплі дощу? Як можна прорахувати, що температура буде триматися до +41 градусу? Як можна прорахувати вітер до 32 метрів на секунду?

Готуватися, безумовно, будуть усі. Ми зараз отримали багато одиниць нової техніки для регіональної Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), з міжнародними організаціями опрацювали мобільні програми щодо оповіщення людей, щоб програми можна було завантажити просто в телефон. Ми знову виділяємо гроші для резервного фонду — щоб можна було швидко реагувати на ситуацію.

Але! Мільярди доларів витрачають Сполучені Штати Америки на боротьбу з пожежами: у них немає проблем з використанням авіації, у них найсучасніша техніка. І, на жаль, щороку вони однаково констатують, що у них сотні тисяч гектарів лісу палахкотять, що у них гинуть люди.

Я спілкувався з послом Канади в Україні — у них також: якщо стихія, то вони кидають всі сили, але навіть їхні найпотужніші можливості і величезні фінанси не дають гарантії, що трагедія не відбудеться знову.

Однак ми готуємося і готуємося ретельно. Зараз за допомогою меценатів ми придбали в Австрії три одиниці пожежної техніки — це повнопривідні автомобілі Steyr, які саме підходять для нашої області, де у нас замість землі — пісок. Ми очікуємо на них і будемо передавати автомобілі до ДСНС, щоб посилити їхні технічні можливості.

Медіа-партнери
Прямий ефір