Наслідки вилучення землі в окупованому Криму: інтерв'ю з експертом Борисом Бабіним

Борис Бабин. Фото: barristers.org.ua

20 березня набув чинності указ президента РФ про заборону "іноземним громадянам" володіти землею в окупованому Криму. Зокрема обмеження введено в Євпаторії, Керчі, Ялті, Судаку.

Цей указ найбільше торкнеться прав громадян України. Що буде з земельними ділянками кримчан, які змушені були покинути півострів після окупації, як це відіб'ється на тих, хто залишився в Криму, — в програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" розповів експерт у сфері міжнародного права, професор Борис Бабін.

Ведучий програми — Дмитро Сіманський.

— Які правові наслідки будуть у такого рішення російської влади?

— Існує кілька аспектів цих наслідків. З погляду російського законодавства — у них почнеться черговий управлінський бардак. Оскільки ми всі прекрасно розуміємо, що кількість земель, передбачуваних до вилучення, величезна. Йдеться не про десять і не про сто власників, тому окупаційна адміністрація буде, м'яко кажучи, потопати в цьому процесі.

Думаю, вони почнуть з найбільш привабливих до вилучення земель. В такому випадку нас чекає рік досить серйозних скандалів, усіляких спроб когось із кимось домовитися.

З погляду українського законодавства, на жаль, досить виразної позиції я поки не бачив. Є заява — це добре. Для більш детального розуміння процесу потрібно дочекатися перших потерпілих. У зв'язку з цим цікаво, як саме і наскільки оперативно ці події будуть відбиті в межах процесуальних дій, наприклад, тієї ж СБУ, яка відповідальна за ці речі.

Також ми подивимося на розвиток динаміки в міжнародних інституціях, оскільки після таких вилучень піде хвиля позовів і звернень до міжнародних інстанцій.

— Вже є заява Європейського Союзу: "Відповідно ЄС не визнає цей указ і вважає його ще однією спробою примусової інтеграції незаконно анексованого півострова до складу Росії. Крим є частиною України, і цей указ є порушенням міжнародного гуманітарного права, оскільки є ще одним кроком до примусового придбання жителями півострова російського громадянства".

— Це досить сильна заява. Хотілося б не тільки заяв, а й якоїсь реакції в санкційній політиці.

Читайте також: Російський закон про заборону українцям володіти землею в Криму не визнає ЄС

Потрібно ще подивитися, на користь кого ці землі будуть відчужуватися. Адже в реєстрі повинні будуть бути вказані ПІБ, реєстраційний номер та ін.

Сьогодні Крим перетворюється на такий собі заповідник для російських олігархів. І в такому випадку очевидно, що найбільш ласі шматки підуть не до якогось муніципального користування, як заявляють у Криму. Звичайно ж, вони придбають нових бенефіціарів. І тут потрібні не тільки обіцянки повернути землі після деокупації, а й практичні санкції вже сьогодні.

Але навіть, якщо говорити про обіцянки, у нас із цим досить погано. Оскільки профільний закон не ухвалено. Так, ми не визнаємо угод, які скоєні на окупованих територіях. Але ми закриваємо очі на те, що протягом семи років на незаконно відчуженому майні виникають нові об'єкти. І ось із цим ми абсолютно не визначилися.

Зрозуміло, що ці землі будуть вилучатися передусім під забудову. І в перспективі вимальовується проблема, коли після деокупації нам доведеться спілкуватися з цими новими "власниками", які будуть розповідати: "Ми нічого не порушили, у вашому законодавстві тоді це не було заборонено. Ми ось тут віллу купили, і що? А у нас права є, ми теж люди". В цьому є велика проблема. Нам це потрібно врегулювати законодавчо. На жаль, поки у Верховній Раді подібних законопроєктів я не бачив.

— Якщо говорити про економічний аспект цього вилучення. Про які суми збитків може йтися?

— Тут, як і в радянській економіці, з цифрами дуже складно. Чому згадав радянську економіку? У Криму зараз немає нормальних ринкових відносин. Вся економіка півострова ґрунтується на освоєнні так званих федеральних інвестицій, а також на деяких оборонних спробах розвитку господарювання. Це насамперед військові замовлення. Інша економіка Криму — це обслуговування досить бідного населення та колонізаторів. У цій схемі якимось інноваційним проривам місця немає.

Якщо ми говоримо про належні до вилучення землі. Звичайно, за ринковою вартістю йдеться про десятки мільярдів доларів.

Але для оцінки також важливо, як окупанти будуть їх використовувати. З 2014 року одним з факторів заробітку в Криму є так званий економічний міхур спекуляцій. Спекулюють об'єктами, отриманими, як кажуть, "не за дорого" від України — незаконно віджатими або купленими при вимушених ситуаціях у власників. Зараз цей спекулятивний міхур практично надутий. Далі спекулювати нікуди.

Крім того, в Криму волюнтаристичними діями просто віджимають величезні угіддя на користь конкретних російських бенефіціарів. Все це — дуже далеко від економіки, нагадує феодалізм.

Також ми абсолютно не знаємо, який обсяг угідь підлягає вилученню. Зазначено, що угіддя будуть вилучати у так званих іноземців, грубо кажучи, тих, у кого немає паспорта громадянина РФ.

Але на практиці може вийти, що землю будуть вилучати й у кримчан, які отримали російський паспорт. Бо абсолютну більшість паспортів РФ у Криму видавали з грубими порушеннями законодавства самої Росії.

Справа навіть не в тому, що у людей на руках два паспорти — український та російський. Річ у тому, що росіяни, видаючи їм ці документи, порушували масу своїх внутрішніх актів. І поки їм це було вигідно, усі на це закривали очі. Але тепер-то, коли у нас є конкретний власник конкретної привабливої земельної ділянки, до нього можна завжди прийти й сказати: "Іване Івановичу, ми тут трошки розібралися, ви знаєте, ми вам помилково російський паспорт видали. Вибачте, але ви вже не громадянин РФ. Хочете щось змінити — йдіть до суду, з'ясовуйте. А поки ви з'ясовуєте, ось ця ваша чудова дача — вже не ваша".

І це не якийсь умовивід. Ця політика вже широко застосовувалася в Криму з пресингу інодумців, коли у них забирали раніше видані паспорти РФ.

І ось в такій ситуації я не можу сказати, який саме обсяг угідь буде вилучено. Очевидно, він не має певних меж.

— Чи буде цей процес обезземелення сприяти витісненню з Криму лояльних до України жителів, які ще там залишилися?

— Він буде тиснути абсолютно на всіх. Тут чиста економіка. Якщо раніше окупанти пресингували людей за їхні переконання, то тут їх будуть пресингувати за одним критерієм — за цінністю їхніх земельних ділянок. Цей прес лягатиме абсолютно на всіх.

Під цей процес підпадуть і люди, які фактично в Криму не перебували, але мали там угіддя. Це стосується абсолютної більшості нашої так званої еліти: народні депутати, міністри, прокурори, судді тощо. Всі ми розуміємо, що у них є величезні угіддя в курортних регіонах Криму. І тепер у кожного з цих людей буде досить простий вибір — або співпрацювати безпосередньо з окупаційною адміністрацією, або у неї забирають угіддя. Дуже швидко можна буде побачити, у кого угіддя забрали, а в кого — ні.

— А у росіян реєстр земельної власності публічний?

— Реєстр у них публічний, але він досить нечіткий, та не все можна в ньому знайти. І потрібно враховувати особливість наших чиновників, коли документи оформляють на підставних осіб. Це було поширеним до 2014 року, це поширене і зараз. Тобто стосовно номінального бенефіціара знайти що-небудь часто дуже складно.

— Чи є перспективи у звичайного громадянина України, який живе або на материковій частині країни, або в Криму, відстояти свої права?

— Якщо говорити про захист прав — звичайно ж, міжнародні інстанції. Безпосередньо в окупованому Криму навряд чи хтось доб'ється справедливості. Материкова Україна також майже навряд чи чимось зможе допомогти, хіба що задокументувати ситуацію.

Тому залишаються звернення до Європейського суду з прав людини, скарги до Міжнародного кримінального суду. У людини досить скромний вибір. І на жаль, навряд чи абсолютно всі люди підуть до якихось міжнародних інстанцій. Це складно, дорого, не для всіх зрозуміло і прогнозовано. Хоча, звичайно ж, хвиля позовів буде.

Але якщо йтиметься про великих власників, про юридичних осіб або про записані на фізосіб великі об'єкти вартістю в мільйони доларів (такі є в курортних зонах), то тут можна подавати скарги до інвестиційних арбітражів. Це досить дороге задоволення. Але це швидше, і вилучення через арбітраж відповідних грошей з РФ майже гарантовано.

— Українська держава, українські чиновники можуть допомогти відстояти права людей?

— Якщо ми говоримо про правоохоронців, то, ймовірніше, будуть відповідні справи в СБУ. Як їх будуть розслідувати, чи будуть там живі підозрювані, обвинувачені, підсудні, хоча б заочні? Все це досить очевидно. Якщо протягом двійки-трійкі років ми не побачимо судових рішень, то, як кажуть, — "все зрозуміло".

З іншого боку, крім як розробкою рекомендацій та допомогою зі зверненнями до міжнародних організації, якихось практичних механізмів я сьогодні не бачу.

Звичайно, можна говорити про якісь дзеркальні заходи. Наприклад, з приводу санкційної політики щодо великих російських бенефіціарів. Але для цього потрібне політичне рішення.

Читайте також: Що робити українцям, яких позбавили землі в Криму, розповів Кулеба

Прямий ефір