Останній візит на посаді канцлерки Німеччини — що означає приїзд Меркель до України і чим важливий (ВІДЕО)

Ангела Меркель и Владимир Зеленский. Фото: ap.org

Питання енергетичної безпеки, ситуація на сході України і реалізація реформ в країні — були ключовими на зустрічі президента України Володимира Зеленського і канцлерки Німеччини Ангели Меркель в Києві, яка відбулася сьогодні, 22 серпня. Це остання поїздка Меркель до України на посаді Федерального канцлера Німеччини, повідомляє "Дом".

Володимир Зеленський зустрів Ангелу Меркель в Маріїнському палаці. За стіл переговорів лідери України та Німеччини сіли одразу ж. Бесіда відбулась тет-а-тет, а після вийшли до преси. Розповіли, що діалог вийшов конструктивним, вдалося обговорити низку важливих питань. Одне з них — безпека на Донбасі.

"Пріоритетною темою наших сьогоднішніх перемовин був процес мирного врегулювання на Донбасі. Важливо, щоб у межах Н4 Україна, Німеччина і Франція мали консолідовану позицію щодо плану мирного врегулювання, який має бути заснований на кластерах. Актуальним залишається паризький порядок денний, який має бути імплементований. Ми прагнемо домогтися режиму постійного й сталого припинення вогню, обміну утримуваними особами, відкриття КПВВ з боку тимчасово окупованих територій і довгоочікуваного доступу на ці території представників Міжнародного комітету Червоного Хреста", — повідомив Зеленський.

Своєю чергою Ангела Меркель заявила, що було б правильним провести новий саміт Нормандської четвірки на рівні глав держав. І він міг би відбутися вже наступного року в Берліні.

Крім цього, ще однією важливою темою стала енергетична безпека України і Європи. Про це канцлерка Німеччини говорила не тільки сьогодні в Києві, а й напередодні в Москві. Під час зустрічі Меркель запевнила, що Німеччина залишається партнером України в усіх питаннях, зокрема і енергетики. Свідченням цього є домовленості, досягнуті напередодні в Москві під час її зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним.

"Завтра до України прибуде міністр економіки і енергетики Німеччини Петер Альтмаєр. Німеччина хоче якомога швидше подовжити дію договору про транзит газу територією України після 2024 року. Про це я вже повідомила президенту Росії Володимиру Путіну під час вчорашньої зустрічі. Ми після 2024 року будемо експортувати газ з Росії до Європи, і тут важливо, щоб Україна залишилася транзитною країною і щоб цей договір був подовжений", — заявила Меркель.

На це Володимир Зеленський відповів, що Україна наполягає: "Північний потік-2" і всі газові проєкти в Європі повинні підкорятися сучасному європейському законодавству. А транзит газу через Україну повинен бути гарантований як умова безпеки всього східно-європейського регіону.

"Я вважаю, що це настільки небезпечно, що навіть зараз, коли "Північний потік-2" недобудований, ми з вами бачимо, хто контролює газові ціни в Європі. Ми бачимо, як вони змінюються, як вони стрибають вверх. Тому це питання ще раз політичне і безпекове. Я вважаю, що це зброя, що не помічати, що це небезпечна зброя не тільки для України, а й для всієї Європи, мені здається неправильно", — сказав Зеленський.

Візит Ангели Меркель — орієнтир курсу для її наступника на посаді канцлера Німеччини, представником якої б політсили він не був, вважають експерти.

"Протягом своєї каденції Меркель стала свого роду іконою стабільності і компромісу. Це була стабільність і компроміс на рівні Європейського Союзу, на рівні власне німецького політикуму і такий же посил вона здійснювала і в межах Нормандського формату. Меркель наполягала на необхідності діалогу, на необхідності поступок як з боку Росії, так і з боку України. і Меркель виступала свого роду гарантом того, що ці поступки приведуть до врегулювання конфлікту. Вона відверто називала Російську Федерацію стороною конфлікту, власне, це повторилося і зараз", — сказав заступник голови правління аналітичного центру "Українська призма" Сергій Герасимчук.

Який зовнішньополітичний курс візьме Німеччина після обрання нового канцлера, стане відомо вже у вересні після виборів.

А свій візит до України Ангела Меркель завершила зустріччю з прем'єрміністром України Денисом Шмигалем.

Читайте також: Підсумки 22 серпня: зустріч Зеленського і Меркель, форум "Україна 30. Захисники" та евакуація з Кабула (ВІДЕО)

Нагадаємо, завтра, 23 серпня, в Києві відбудеться зустріч міністрів енергетики США, України та Німеччини, на якій обговорюватиметься питання транзиту газу через Україну.

Також повідомлялося, що канцлерка ФРН Ангела Меркель запевнила, що газотранспортною системою України зберігатиметься постачання газу через пролонгування договору про транзит між Україною та Росією, дія якого завершується у 2024 році.

Прямий ефір