Порошенко зазнав стратегічної поразки — експерт про справу проти експрезидента України

Руслан Бортнік. Скріншот відео: kanaldom.tv

Обрання запобіжного заходу Петру Порошенку у вигляді особистого зобов'язання стало стратегічною поразкою для експрезидента і його команди. Таку думку в програмі "Топшоу" телеканалу "Дом" висловив директор Українського інституту політики Руслан Бортнік.

"Ще ніхто не судить Петра Порошенка. Визначають запобіжний захід, метою якого є не встановити вину особи, а перешкодити припиненню злочину, запобігти переховуванню особи. Забрали для цього паспорти — щоб він уже більше не втік за кордон, тому що він уже це робив, і це створювало умови для проведення об'єктивного розслідування, щоб особа не втручалася в розслідування. Справи Порошенка — по суті, цієї справи ще немає в суді. Це буде окремий трек, окремий судовий розгляд, і судді вирішуватимуть, було це фінансування терористичних організацій — не було, були вони терористичними — не були, хто винуватий, керував цим президент чи це помилка керівництва СБУ. Це буде пізніше", — сказав експерт.

Хоча запобіжний захід щодо Порошенка міг бути жорсткішим, проте рішення суду все ж таки стало стратегічною поразкою експрезидента та його команди, переконаний він.

"На мою думку, звичайно, суспільство очікувало більшого. І я очікував більшого. Бо щодо інших осіб, які є фігурантами цієї справи, ухвалений жорсткіший запобіжний захід. Але можливо, це й добре, що в нашій країні судді ухвалюють неочікувані рішення, є якась змагальність сторін... У порівнянні з країною-сусідом непередбачуваність — це вже, можливо, добре. Звичайно, команда Петра Порошенка намагається продемонструвати це як свою політичну перемогу. Але адвокати Петра Порошенка та й сам експрезидент чудово розуміють, що це стратегічна поразка. Адже сьогодні вони стали частиною юридичного процесу. Вони підозрювані — раз. Тепер їхній порядок денний, їхнє життя, щоденний графік визначатимуть прокурори та слідчі. Вони казатимуть, коли та де має бути Порошенко. Він стане частиною цього правового процесу на роки: доки він розглядатиметься по суті, він не зможе їхати за кордон, він не зможе як завгодно поводитися", — деталізував Бортнік.  

Експерт додав, що Петра Порошенка можуть звинуватити у двох різних злочинах: державна зрада й так звана "вугільна справа", фігурантами якої, крім експрезидента, є народний депутат Віктор Медведчук та міністр енергетики та вугільної промисловості України 2014-2016 років Володимир Демчишин. До Демчишина міністерство у 2014 році очолював Юрій Продан.

"Один — це є фінансування тероризму, другий — державна зрада. Те, що фінансування тероризму, — це саме "вугільна справа". Це стосується продажу й купівлі вугілля з непідконтрольних територій. А те, що державна зрада, — це стосується можливого зривання контракту на купівлю вугілля з Південно-Африканської Республіки, і, як написано у звинуваченні слідчого, — заведення України в енергетичну залежність від Росії. Це різні речі. Це два різних аспекти", — резюмував він.

Читайте також: Тепер Медведчук вимагатиме звільнення з-під домашнього арешту, — Лещенко про рішення суду щодо Порошенка

Нагадаємо, 20 грудня 2021 року президенту України (2014-2019 рр.), нинішньому народному депутату Петру Порошенку повідомили про підозру в держзраді (ч. 1 ст. 111 КК України) та сприянні діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 258-3) КК України). Йому інкримінують розірвання торгових контрактів на постачання вугілля з Південно-Африканської Республіки та укладання торгових угод із представниками окупаційних адміністрацій окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

У день оголошення підозри політик виїхав до Європи. 24 грудня Офіс генерального прокурора погодив клопотання про обрання запобіжного заходу Петру Порошенку у вигляді арешту з можливістю внесення застави розміром 1 млрд грн.

17 січня Порошенко повернувся до України. У той самий день у Печерському районному суді Києва розпочалося судове засідання щодо обрання йому запобіжного заходу.

19 січня суд оголосив запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Це означає, що Порошенку заборонено залишати межі Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора чи суду. Також Порошенко має приходити за викликом слідчого, прокурора або суду. Термін дії таких обмежень — до 19 березня 2022 року.

Читайте також: Там працювала одна людина: про шахти-"прокладки" з постачання вугілля з ОРДЛО розповів Лещенко

Медіа-партнери
Прямий ефір