Понад 130 людей незаконно затримали в окупованому Криму від 24 лютого, — Ташева (ВІДЕО)

Таміла Ташева. Скріншот відео: kanaldom.tv

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, що відбулося 24 лютого 2022 року, на території тимчасово окупованого Кримського півострова незаконно затримали понад 130 людей, які відкрито виступають проти війни, підтримують Українську державу та чинять спротив РФ. Про це сьогодні, 31 серпня, повідомила під час брифінгу постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева, інформує "Дом".

За її словами, все більше українських громадян у Криму відкрито демонструють спротив окупації та підтримку України. На території півострова нині активно діє рух опору "Жовта стрічка".

"Небайдужі активісти формують захищені канали зв'язку, організовують підпільні рухи, палять машини окупантів, кидають запальні суміші в адмінбудівлі та військкомати, де відбувається прихована мобілізація", — розповіла Ташева.

Вона додала, що до активістів долучаються пересічні жителі міст і сіл окупованого півострова, "які публічно слухають українську музику та державний гімн України, не приховуючи свою позицію, записують відеопривітання до Дня Незалежності, відмовляються обслуговувати російських військових, наприклад, не продають молоко російським солдатам".

Ташева виокремила такі категорії форматів спротиву жителів півострова:

  1. Одиночні пікети на головних площах міст. Зокрема, 25 березня жителька Сімферополя вийшла під будівлю окупаційної адміністрації та тримала плакат з антивоєнним написом.
  2. Активне поширення відео антивоєнного характеру чи з правдивою інформацією про війну. Зазвичай окупанти затримують авторів і видаляють відео, але копії все одно зберігаються в мережі.
  3. Поширення правдивої інформації про війну в особистих соцмережах або листуванні. Саме за "антивоєнне" інтерв’ю для українського медіа кримськотатарського правозахисника Абдурешита Джеппарова заарештували на 15 діб. Також у травні цього року 23-річна дівчина із Севастополя на своїй сторінці в соцмережі вказала напрям затонулому російському крейсеру "Москва". Її змусили сплатити штраф у розмірі 30 тисяч рублів та записати так зване відеовибачення.
  4. Розклеювання плакатів у публічних місцях та поширення друкованих матеріалів. Учасники руху опору "Жовта стрічка" зав’язують жовті стрічки та розклеюють плакати з лозунгами: "Крим — це Україна!".
  5. Акції-перфоманси. Однією з найбільш "неординарних" акцій Ташева назвала протест кримчанина, який вийшов на дорогу з плакатом "Хто зі мною на Київську Русь". А після теракту у Вінниці у центрі Севастополя невідомі намалювали фоторамку з траурною стрічкою та написом "Ліза, вибач нас" та квітами поруч.
  6. Антивоєнні висловлювання у побутових ситуаціях. 24 червня вчительку однієї зі шкіл Джанкоя, Сусанну Безазієву, оштрафували та змусили звільнитися за спілкування з учнями на перерві. Вона сказала, що російська війна проти України протиправна і росіяни вбивають багатьох українців.
  7. Знищення російських пропагандистських матеріалів. Жителі півострова псують, пошкоджують та знищують пропагандистські банери, автівки з літерою "Z" тощо.
  8. Акції прямої дії проти війни. 16 травня 2022 року кримський художник Богдан Зіза облив синьою та жовтою фарбами двері та фасад будівлі окупаційної адміністрації Євпаторії, після чого кинув у будівлю коктейль із запальною сумішшю.

"Того ж дня окупанти заарештували його. Богдана катували та погрожували йому, під тиском змусили записати на відео так зване зізнання. Наразі Богдан досі перебуває в ув’язненні, — розповіла представниця президента.

Команда представництва стежить за ситуацією з протестами, а з тими активістами, які були змушені виїхати з Криму, тримає постійний зв’язок, додала Ташева.

Окремо представниця президента в АР Крим додала, що вибухи на території півострова викликають різну реакцію у жителів.

"Частина людей радіє та чекає на ЗСУ, бо розуміють, що цю війну розв'язала не Україна, а пропаганда РФ про нібито "захищений Крим та надійну ППО" вже давно не працює. Частина населення налякана та боїться бойових дій і вибухів — тут ми хочемо наголосити, що Україна цінує життя власних громадян, але і ви маєте потурбуватись про базові заходи безпеки", — зазначила Ташева.

За інформацією відомства, багато бомбосховищ Криму не облаштовані, закриті або просто завалені сміттям. В представництві закликали жителів Криму самостійно подбати про свою безпеку.

Читайте також: Деокупація та повернення Криму відбудеться набагато швидше, ніж передбачалося, — Ташева

Медіа-партнери
Прямий ефір