Чи допоможе діджиталізація подолати корупцію в Україні — думки нардепів (ВІДЕО)

Верховная Рада Украины: Фото: rada.gov.ua

Діджиталізацію державного управління та впровадження інноваційних технологій вважають  одними з найдієвіших інструментів у подоланні корупції. Кореспонденти телеканалу "Дом" запитали у народних депутатів, чи погоджуються вони з такою тезою.

Юрій Камельчук, депутат від партії "Слуга народу", вважає, що діджиталізація — дієвий інструмент у боротьбі з корупцією, але не швидкий, оскільки потребує часу на впровадження.

"Діджиталізація — це не швидкий інструмент. По-перше, його потрібно всюди запровадити. Не тільки на рівні центральних органів влади, а й у регіонах. По-друге — треба навчити цими інструментами користуватися. А по-третє — потрібно людям пояснити, що не треба реагувати на бюрократів, які щось від вас вимагають, а загалом за законом не мають права. Вони повинні розуміти, що держава трансформується, йде в мережу, в онлайн для того, щоб був прямий зв'язок. Це (діджиталізація — ред.) може допомогти збільшити швидкість отримання якихось документів або взагалі скасувати отримання тих, які за фактом дублюються в безлічі реєстрів. Для цього потрібна діджіталізація. Потрібні час, завзятість. Особливо тим людям, які її впроваджують", — зазначив Камельчук.

На думку депутатки Ірини Верещук, мінімізація так званого людського фактору — лише на користь.

"Що менше буде людського фактору, то менше буде корупціогенних напрямів у роботі того чи іншого державного службовця, органів місцевого самоврядування тощо. Тому чи тільки діджиталізація — ні. Але у складі з іншими зусиллями — так", — вважає Ірина Верещук ("Слуга народу").

Депутат Дмитро Лубінець (партія "За майбутнє") переконаний: що більше в Україні оформлюють дозвільних паперів у цифровому вигляді, то меншим буде рівень взаємодії між громадянином України й тим чи іншим чиновником.

"У такому разі автоматично у нас просто не може бути підстав для того, щоб чиновник щось вимагав. Тому я ініціативу підтримую. Через наш комітет проходять всі законопроєкти, ми їх підтримуємо абсолютною більшістю. Мені здається, у 90% випадків ми голосуємо однозначно за ці речі", — зазначив парламентарій.

Він нагадав про додаток "Дія", який набуває дедалі більшої популярності в країні.

"Всі користуються зараз додатком "Дія". Я особисто як водій мав неодноразово можливість показувати працівникам Нацполіції через "Дію" і права, і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Якщо, не дай боже, я скою адміністративне правопорушення, я бачу, що там, у додатку, вже винесено протокол. Навіть оплатити можна через "Приват 24". Нікуди не йдеш, все швидко, максимально зручно. Я впевнений, що більше ми зробимо послуг у цифровому форматі, то швидше ми повністю подолаємо корупцію", — наголосив Лубінець.

Депутат Соломія Бобровська (партія "Голос") вважає, що діджиталізація — це не ключ до подолання корупції, але все ж таки дієвий інструмент.

"Я вважаю, що це не зовсім є ключ до подолання корупції. Але це один з інструментів боротьби.  Дуже часто, коли ми говоримо про корупцію на топрівнях, то часто забуваємо, що на рівнях — регіональному, міському — корупція іноді буває вищою, ніж у Києві й у вищих органах влади", — зауважила вона.

Читайте також: Діджиталізація та судова реформа переможуть корупцію, — президент України (ВІДЕО)

Прямий ефір