Допомога по обидва боки лінії дотику: як проєкт USAID підтримує підприємців Донбасу

Брайан Милаковский. Фото: vchasnoua.com

Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України" орієнтований на підтримку підприємців Донбасу — це бізнес-гранти, консультації, тренінги, допомога в розробці стратегії розвитку підприємств тощо. Причому, допомогою USAID скористалися мешканці не лише підконтрольної Україні території: також є слухачі курсів з окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Про це в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом" розповів керівник напрямку сталого економічного розвитку проєкту USAID Брайан Мілаковський.

Ведуча програми — Альона Грамова.

— Чим ваш проєкт може допомогти місцевому населенню Донецької та Луганської областей?

— Наш проєкт, який фінансується USAID, працює в економічній сфері. Ми підтримуємо мікро-, малий та середній бізнес в підконтрольних уряду районах Луганської та Донецької областей, а також у приазовському регіоні Запорізької області (це південні райони Запорізької області).

Ми допомагаємо бізнесу адаптуватися до складних нових умов, які з'явилися в економіці сходу України через військовий конфлікт. Дуже багато традиційних економічних зв'язків було перервано, втрачено повністю або частково. І необхідно адаптуватися до цих нових умов. Наша місія — допомогти в цьому через надання фінансової допомоги та великої кількості консультаційних послуг для мікро-, малого і середнього бізнесу.

Дуже часто ми бачимо більше ефекту від того, щоб зв'язати малий бізнес з досвідченими експертами, які допомагають розвивати нові бізнес-моделі, розв'язувати логістичні питання, провести дослідження нових ринків збуту. Ми бачимо від такої допомоги іноді більше ефекту, ніж від безпосереднього фінансування.

— Наскільки за останні роки роботи USAID вдалося допомогти малому бізнесу? Наприклад, скільки було видано грантів?

— Мені складно назвати точну кількість грантів. У нас дуже велика програма, яка працює у багатьох напрямках. Так, в перші два роки у нас був особливий акцент на гранти для мікро- і малого бізнесу. Особливо для представників уразливих соціальних груп. Це повинен бути життєздатний бізнес, але він також повинен мати особливий ефект для людей, які постраждали [від збройного конфлікту] або просто знаходяться в непростому життєвому становищі. Наприклад, було багато партнерів серед внутрішньо переміщених осіб — переселенців. Були й гранти для людей з інвалідністю, але саме з акцентом на розвиток їхнього бізнесу.

В цьому році ми почали виділяти достатньо серйозні бізнес-гранти, й незабаром буде великий потік такої допомоги. Перший приклад — "Сади Донбасу" у Кураховому. Компанія "Сади Донбасу" — дуже серйозний виробник яблук, вишень та інших фруктів, який працює на національному рівні. І ми з ними працюємо над виходом на експорт. Встановлюємо серйозну лінію сортування, пакування черешні з акцентом на експорт. Ось це перший приклад.

Зараз для промислових підприємств та інших сільськогосподарських підприємств починається потік таких грантів. Я очікую кілька десятків.

— Як підприємцям, які зацікавлені в проєкті, з вами зв'язатися?

— У нас дуже багато різних фахівців працює "в полі", з якими можна зв'язатися. Наприклад, у нас є галузеві експерти. Один — працює з бджолярами, й ось зацікавлені бджолярі можуть обговорити з ним наші можливі програми. У нас є промисловий експерт, IT-сектор тощо. Найпростіший спосіб нас знайти — це наша сторінка в Facebook — Проєкт USAID "Економічна підтримка Східної України".

— Як USAID співпрацює з державними структурами?

— У нас відмінні робочі стосунки з обласними державними адміністраціями Донецької та Луганської областей. Також недавно почали взаємодіяти з Запорізькою областю.

Ми з 2018 року вивчаємо пріоритети та потреби областей разом з представниками облдержадміністрацій. Особливо на рівні великої інфраструктури. Аж до залізничного проєкту, який реалізуємо в Луганській області. Бо питання залізничного сполучення дуже важливе для цього регіону.

Ми також працюємо з громадами низки міст. Наприклад, один з трьох компонентів нашого проєкту — робота над економічною привабливістю громад міст. У Донецькій області це, зокрема, Краматорськ, Бахмут, Покровськ, Маріуполь, в Луганській — Старобільськ, Біловодськ, в Запорізькій області — Мелітополь. На початковому етапі ми допомагаємо розробити економічну стратегію громади, потім підтримуємо її виконання на практиці.

— Які можливості проєкту USAID для людей, що живуть поблизу лінії дотику, а також в ОРДЛО?

— Жителі "сірої зони", мається на увазі підконтрольна Україні територія, можуть подати заявки на співпрацю з нашим проєктом нарівні з усіма жителями цих областей. До речі, деякі з наших найбільш вдалих, успішних проєктів знаходяться безпосередньо біля лінії фронту.

Наприклад, ми працюємо з сільськогосподарським кооперативом "Овочі станичників" в Станиці Луганській над їх виходом на національний ринок тепличної продукції. Це їм необхідно після того, як вони, на жаль, втратили більшу частину доступу до ринку збуту в Луганську. Самі фермери знаходяться в смт Станиця Луганська, а також у сусідніх селищах — Валуйське, Макарове та інших, розташованих біля лінії фронту. І ми три роки дуже плідно з ними працюємо.

Для жителів ОРДЛО є певні можливості з нами працювати через дистанційні ресурси. Жителі з того боку лінії фронту вже навчалися в онлайн-режимі в досить великій програмі тренінгів для IT-професіоналів. Це люди з Донецька та інших міст по той бік від лінії фронту.

Зараз у нас цікаві можливості з крафтовими виробниками харчової продукції. Це такі фермерські бренди з виробництва, наприклад, ковбас, копченого м'яса, сирів, меду, солодощів з меду, крафтового пива тощо. Торік ми провели в Бердянську та Маріуполі дуже успішні фестивалі такої фермерської їжі — Local farmer fest. Був інтерес від виробників з ОРДЛО приїхати та брати участь. Але, на жаль, не вийшло через обмеження пересувань, пов'язаних з COVID-19. Але ми залишилися відкриті до таких виробників, і ми також можемо надати їм допомогу у вигляді коучингу в розвитку онлайн-бренду, онлайн-торгівлі харчовою продукцією, розвитку "особистості" їхньої продукції. І ми можемо надати таку допомогу жителям по той бік теж через інтернет.

І сподіваємося всіх наших фермерів побачити на наших фестивалях, які проводимо в Маріуполі та Бердянську. До речі, такі ж фестивалі плануємо в майбутньому в Краматорську і Сєвєродонецьку.

Медіа-партнери
Прямий ефір