"Допомогти Україні здобути перемогу у війні з Росією": як змінюється філософія Заходу — думка експерта (ВІДЕО)

Григорій Перепелиця. Фото: kanaldom.tv

Якщо на початковому етапі повномасштабного вторгнення Росії країни Заходу прагнули допомогти Україні вижити у цій війні, то зараз на порядку денному — перемога нашої країни. Навіть більше, війна змусила західні еліти переглядати власну філософію. Таку думку сьогодні, 16 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA висловив політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.

"У світовому порядку денному щодо України — допомогти Україні здобути перемогу в російсько-українській війні. І це стало такою об'єднуючою метою не лише Європейського Союзу, європейських країн, Сполучених Штатів Америки, але й усього світу. Це порядок денний навіть більшості міжнародних організацій, таких як Європейський Союз, НАТО. Вони змінили свою позицію щодо цієї російсько-української війни. Якщо ми спочатку бачили прагнення країн Заходу зберегти українську незалежність, щоб вона вижила в цій війні, зараз головна мета, і вона набуває глобального характеру, — допомогти Україні здобути перемогу у війні з Росією", — вважає експерт.

Причина змін, на думку Перепелиці, полягає в тому, що світ усвідомив масштаб загрози та високо оцінив здатність України до опору.

"Захід усвідомив, що все-таки це не просто внутрішній конфлікт на Донбасі, це — війна, яка має глобальний характер, війна між світом авторитаризму і світом демократії. Вони усвідомили, що Україна — це єдина країна сьогодні, яка проливає кров за ті самі демократичні цінності, які в Європі вже почали забувати. І ось це усвідомлення призводить до об'єднання країн навколо ідеї перемоги України у цій війні", — упевнений політолог.

При цьому він наголошує: якби Україна не дала Росії тієї жорстокої відсічі, яку побачив увесь світ, то наша країна не отримала б тієї допомоги, яку зараз отримує.

На думку Перепелиці, у деяких випадках уповільнені темпи допомоги пов'язані з тим, що Заходу довелося не лише змінювати ставлення до України, але й у глобальному сенсі змінювати свою філософію. У проєкті великої Європи Росія раніше розглядалася як форпост загальноєвропейської безпеки.

"Це була ціла філософія, цілий світогляд західних еліт, і усвідомити і переосмислити це Заходу було дуже складно. Це переосмислення тягне за собою великі витрати, не тільки фінансові, інші витрати, санкції, які так само б'ють і по Заходу. Це дуже був хворобливий процес. До того моменту, коли Захід не засвоїв: якщо програє Україна, якщо Україна буде знищена, їм самим доведеться воювати з Росією — це Третя світова війна. І ось цей страх також пробудив від летаргічного сну, спокою та безпеки весь Захід", — пояснює Григорій Перепелиця.

На його думку, Захід зрозумів, що після України буде Східна Європа, Центральна Європа, тож і вирішив, що краще зараз допомогти Україні.

Читайте також: Допомога зараз та готовність до повоєнного відновлення України — підсумки зустрічі міністрів закордонних справ G7 (ВІДЕО)

Прямий ефір