Украина наш дом

Помер Михайло Горбачов — досягнення та провали єдиного президента СРСР (ВІДЕО)

Горбачов перевіряє час на годиннику перед своєю відставкою 25 грудня 1991 року. Фото: ap.org

Михайло Горбачов — особистість неоднозначна та суперечлива. Перший та останній президент СРСР. Людина, яка мріяла зберегти Радянський Союз, але розвалила його. Демократ із тоталітарної країни, пацифіст, під керівництвом якого жорстоко розганяли мітинги та радянська армія штурмувала парламент та Вільнюську телестанцію, повідомляє "Дом".

Перебудова, падіння в'язниці народів, кінець холодної війни, замовчування Чорнобильської катастрофи, різанина у Литві, штурм Латвійського міністерства — політика Михайла Горбачова така ж суперечлива, як і його особистість: радянський функціонер, який мріє про демократію; реформатор, який бажає зберегти СРСР.

"Було, звичайно, відчуття, що Горбачов не дуже точно уявляє, чого він хоче домогтися, але в нього було спільне, щось людське в ньому було, на відміну від усіх попередніх радянських лідерів, і була огида до війни", — каже журналіст, колишній головний редактор Російської служби ВВС Андрій Остальський.

Саме за пацифізм Горбачова так звеличують на Заході. Холодна війна, яка на той час дійшла до кульмінації і здавалося, що надії на мирне рішення не буде, почала сходити нанівець.

"Михайло Горбачов був авторитетним та шановним лідером. Він відіграв вирішальну роль у припиненні холодної війни та падінні залізної завіси. Він відкрив шлях до вільної Європи", — написала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у Twitter.

Саме за внесок у мирне рішення радянсько-західного протистояння Горбачов став лауреатом Нобелівської премії миру.

"Більше діяльності, більше демократизму, більше організованості та дисципліни — і тоді ми зможемо вивести на повний хід перебудову", — заявляв Горбачов.

Але Горбачов-демократ — це було на експорт. Усередині Союзу тривав державний тиск та замовчування проблем. Вибух на Чорнобильській атомній електростанції довго не визнавали небезпечною катастрофою.

"Ми слухали польське радіо, і польське радіо від першого дня попередило — не пийте молоко, не відкривайте вікна, не відпускайте дітей на сонце, особливо на сонце. Це було постійне попередження, це було на другий день. У випадку Радянського Союзу — на 10-й день почали говорити про Чорнобильску катастрофу", — згадує історик Ярослав Грицак.

Чорнобильська катастрофа не вписувалася в концепцію щасливого та безпечного Радянського Союзу. Щоб зберегти цю ілюзію, за три дні після вибуху, коли радіаційне тло над Києвом зашкалювало, влада СРСР погнала містян на першотравневу демонстрацію. А незручні для Союзу збори під контролем Горбачова жорстоко розганяли.

"Горбачов став щодня говорити, що якщо це все обернеться розвалом Радянського Союзу, я цього не допущу, я краще пожертвую перебудовою, гласністю, чорт з ними з усіма, все одно пріоритет — зберегти єдність СРСР", — розповів Остальський.

Заради цього Горбачов був готовий убивати. Йому не пробачили вбитих радянською армією мирних громадян на мітингах у Грузії, Азербайджані, Литві та Латвії.

"Він був злочинцем, який видав наказ про жорстоке придушення мирних протестів у Вільнюсі, Тбілісі, Алмати, Баку та інших містах. Покаяння не було. Такі ось спогади, хоч про мертвих говорять або добре, або ніяк. Ну, не цього разу. Єдиний плюс у тому, що він підписав капітуляцію Радянського Союзу", — висловився міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас у Facebook.

Але історики визнають, що процес розпаду СРСР міг бути кривавішим, і загрожував стати світовою трагедією. Адже як зараз від Росії, тоді від Союзу побоювалися ядерної війни.

"Значною мірою завдяки Горбачову Радянський Союз розпався мирно, і ми не мали ядерного апокаліпсиса, бо дуже багато людей цього боялись. Але з іншого боку — його дії були направлені на те, щоби зберегти цей Радянський Союз", — коментує Грицак.

Саме за розпад СРСР Горбачов був не в пошані в Росії, хоча у відкриту конфронтацію з режимом не входив. Горбачов підтримав анексію Криму, але засудив війну, розв'язану Путіним. Проте не публічно, а лише у колі друзів. Кремль така позиція влаштовувала.

"Є непрямі ознаки цього, що іноді в путінському оточенні хвилювалися з приводу Горбачова, все-таки міжнародний колосальний авторитет і ставати на шлях конфронтації з Горбачовим Путіну було невигідно, не хотілося. Тому з побоюванням чекали на його реакції, але всі реакції були настільки м'якими. Навіть мало не підтримку зовнішньополітичну, на наше здивування, Горбачов бурмотів. Тому і Путіна це влаштовувало", — підсумував журналіст, ексголовний редактор Російської служби ВВС.

Читайте також: 30 років без СРСР — чому українці досі ностальгують за радянським минулим (ВІДЕО)

Нагадаємо, 25 грудня 1991 року перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов пішов у відставку. У телезверненні він заявив, що складає повноваження президента СРСР, і підписав наказ про передачу управління стратегічною ядерною зброєю президентові Росії Борису Єльцину. Разом із цим Горбачов вважав, що Союз можна було врятувати.

Прямий ефір