Половина запасів ракет вичерпана, але тисячі радянських — у запасі: скільки зброї залишилося в РФ — оцінка експертів

Знищена російська техніка. Фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

Росія залишила на полі бою в Україні половину високоточних ракет. Про це заявила українська розвідка. Але тисяча радянських залишилася в запасі. Водночас експерти наголошують: окремі зразки зброї, які Україна отримує від країн-партнерів, можуть нівелювати так звану кількісну міць арсеналу російської армії, інформує "Дом".

Точно підрахувати кількість російської зброї неможливо. Але приблизні дані з 60-х років минулого століття збирає The Military Balance. Там підраховують військовий потенціал на базі відкритих даних та договорів про закупівлю. А дані про приблизну кількість втрат зброї щодня оновлює Генеральний штаб Збройних сил України.

"Найкращу зброю, техніку вони вже використали в перші місяці війни, вони кидали її саме на Київ, зокрема, щоб вона взяла участь у параді. Картина така на даний момент: 90% російського озброєння — зброя часів СРСР, 10% — те, що вони зробили нове", — стверджує військовий експерт Михайло Притула.

У Міжнародному інституті стратегічних досліджень вважають, що в Росії закінчується високоточна зброя. 18 липня президент України заявив, що по українцям противник випустив понад 3 тис. крилатих ракет. І якщо на початку війни РФ використала сучасні зразки, то, наприклад, у червні по Україні били вже радянськими протикорабельними Х-22 та Х-32 — розробками 80-х років. Усі вони, за словами Михайла Притули, були зроблені в Україні.

"Більшість цих ракет вироблена в Радянському Союзі, вони неточні й більше нагадують терористичні ракети, що завдають ударів по цивільних об'єктах або урбаністичних забудовах для вбивства громадян України та створення психологічного тиску на українців", — зазначає директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.

За підрахунками українського військового порталу Defense Express, Росія до війни мала 900 "Іскандерів" і 500 "Калібрів". Українська розвідка заявляє, що близько половини запасів високоточних ракет уже вичерпано, але тисячі радянських — у запасі.

Фахівці The Military Balance вважають, що Росія сумарно на озброєнні мала близько 12 тис. танків. ЗСУ від початку війни знищили менше ніж 2 тис. одиниць. На озброєнні російських військ перебувають приблизно 6 тис. артилерійських установок, зокрема реактивні системи залпового вогню. Понад 22 тис. — у запасі.

ЗСУ розбили менше 1,5 тис. артилерійських установок та РСЗВ. І хоча запасів ще багато, з російських складів знімають, наприклад, радянську самохідну гармату "Піон" та гаубицю "Акація" — що підтверджує серйозні втрати серед ефективних артилерійських систем.

Сповна відновлювати втрати російська армія не зможе, адже вона залежить від імпортних комплектуючих. За словами фахівців, РФ ще зможе виробляти "Гради", найпростішу артилерію та деякі види танків.

Може навіть постаратися вийти на комплектуючі китайського та індійського ринків. Але більшість виробників залежить від західних закупівель, які через санкції недоступні Росії.

"Наші айтішники відновили машину. Обійшлося їм це в 40 тис. доларів, то можете собі уявити, які витрати несе РФ. Маючи просто колосальну кількість техніки, Росія переходитиме на "донорський ремонт", грубо кажучи з 3-4 машин — ремонтувати одну", — зазначає військовий експерт Сергій Грабський.

Проте, за словами експертів, дефіцит зброї не стане причиною закінчення війни, адже не лише її кількість впливає на успіхи на полі бою. Сучасне озброєння, яке партнери постачають Україні, може з легкістю нівелювати ефективність тисяч радянських зразків, які стоять на озброєнні Росії. А перемога у війні зовсім не означає знищення зброї супротивника "під нуль".

Читайте також: Росія намагається дискредитувати використання західної зброї ЗСУ: Україна дає відсіч (ВІДЕО)

Прямий ефір