Викрадене Росією зерно з України — які країни готові купувати, а кому загрожує голод (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook

Крадіжка пральних машин, комп'ютерів, смартфонів та золота — це справа рук звичайних російських мародерів. А ось їхнє керівництво грабує Україну по-крупному — краде зерно тисячами тонн і намагається його продати, повідомляє "Дом".

За даними CNN, російське судно "Матрос Позинич" — одне з трьох, що займаються перевезенням вкраденого в Україні зерна. Наразі воно перебуває у сирійському порту Латакія. Раніше зерно намагалися вивезти до Лівії та Єгипту, але їхні порти відмовилися його приймати. Про те, щоб світ не купував крадену пшеницю, Лівію та Єгипет попередив уряд України.

"Була "партія шахраїв і злодіїв", стала країна варварів та мародерів. Спочатку — викрадені лізингові літаки, потім унітази та спідня білизна. Тепер крадіжка українського зерна для продажу до Сирії та Лівану. Як низько впаде Москва? Будуть красти медалі українських ветеранів?" — заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

"Матрос Позинич" був завантажений у Мелітопольському порту майже 30 тисячами тонн української пшениці. За понад 2 місяці війни російським окупантам вдалося вивезти близько пів мільйона тонн зерна, підраховують експерти. Зерновозами вивозять його до тимчасово окупованого Криму для перепродажу.

"Їм це зерно не потрібне. У них свого достатньо. Росія сама більше експортує пшениці, ніж Україна. Якщо Україна близько 20 млн, то Росія 40 млн, у два рази більше. У них свого достатньо. Вони це продають далі, може, за дисконтом, але все одно продають", — говорить голова Центру досліджень продовольства та землекористування Олег Нів'євський.

Але на вкрадений товар покупець все одно знайдеться, стверджує Нів'євський. Здебільшого готові купувати Сирія, Еритрея, Ємен, Бангладеш та Туніс. Ті країни, які не можуть самостійно прогодувати свій народ.

"Війна далеко, а жителі країни тут, вони живуть у твоїй країні і прямо зараз їм потрібно їсти", — пояснює експерт.

Україна має зерна достатньо, щоб не голодувати. Але продовольча катастрофа нависла над світом. Росія продовжує блокувати Чорне та Азовське моря. Вперше за довгий час в Одесі немає руху торговельного флоту. Тут досі 39 заблокованих іноземних суден. Експорт українського зерна зараз морем неможливий.

"Без нашого аграрного експорту десятки країн в різних регіонах світу вже зараз опинились на межі дефіциту продовольства. А з часом ситуація може стати відверто страшною. Політики вже обговорюють, якими можуть бути наслідки цінової кризи і голоду в країнах Африки і Азії", — заявляв президент України Володимир Зеленський.

Зараз розглядають можливі маршрути сушею та залізницею, а також річкою Дунай. Близько 20 млн тонн із попереднього врожаю чекають на відвантаження, повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сокольський. Ще від 30 до 40 млн тонн можуть бути експортовані з урожаю цього року. Країни Північної Африки та Близького Сходу мають запаси, але лише до липня.

"У мене глибокі переконання, що ці країни не побачать потоку українського зерна з нового урожаю, починаючи з кінця липня, то там починається настрій, подібний до паніки", — прокоментував міністр.

Розв’язати проблему блокади морських портів дипломатичним шляхом не вдасться, вважають експерти.

"Рішення, мені здається, лежить тільки у військовому плані. Це або повна капітуляція Росії або конвої суден до наших портів. Чому конвої можуть бути хорошим рішенням? Тому що це в принципі питання продовольчої безпеки, яким має займатися ООН", — каже Нів'євський.

За даними Всесвітньої продовольчої програми ООН, на початку року близько 276 млн осіб у ​​всьому світі зіткнулися з голодом. Якщо війна продовжиться, ця кількість може збільшитись на 47 млн. Найскладнішу ситуацію прогнозують у країнах Африки на південь від Сахари.

Читайте також: Вивозять до Росії та Криму: окупанти масово крадуть українське зерно та овочі

Як повідомлялося раніше, сучасні технології дозволяють визначити зерно, яке було вирощене в Україні та вкрадено Росією на окупованих територіях. У багатьох країнах запроваджено електронну систему трекінгу в системі виробництва та експорту зернових.

Прямий ефір