Подумати про людство: нові штами COVID-19, вакцинація, ОРДЛО та Крим

Наталія Виноград. Скриншот видео: kanaldom.tv

Новий штам "дельта" — одна з причин збільшення кількості хворих на коронавірус у важкій формі. Єдиний метод зупинити поширення вірусу, кажуть лікарі, — вакцинація.

Лікар-епідеміолог Сергій Кравченко каже — новий штам "дельта" агресивніший, і, хоча вакцини досі ефективні, але навіть вакцинована людина може хворіти в легкій формі, а значить — і поширювати вірус далі.

"Ми розуміємо, що нас це так само не омине. Новий штам коронавірусної хвороби COVID-19 "дельта", який пішов і поширився з території Південної Азії, а саме з Індії, агресивніший, більш заразний, більш трансмісійний, більш передаваний. Значно зменшився термін інкубаційного періоду: від 14 діб до 1-3 діб. Дуже стрімко, після третьої доби, розвивається важка форма хвороби, яка потребує госпіталізації. Штам "дельта" значно вплинув на епідеміологічну ефективність вакцин. Вакцини зберігають свою специфічність, вони досі охороняють пацієнта від важкого перебігу хвороби, від госпіталізації, від смерті. Проте вакциновані громадяни можуть хворіти на коронавірусну хворобу COVID-19 у легкій формі та беруть участь у поширенні цієї хвороби", — уточнює Кравченко.

Тим часом поліцейські контролюватимуть дотримання маскового режиму. Про це українців попередив головний санітарний лікар країни Ігор Кузин. Він додав, що Нацполіція почне контроль дотримання протиепідемічних заходів з показових рейдів.

"Ми вводитимемо механізм таких рейдів на критичні об'єкти, робитимемо таке на рівні областей, щоби працювати разом із Нацполіцією та допомагати їм фіксувати такі випадки. Зараз із Нацполіцією опрацьовують жорсткіші заходи щодо контролю використання засобів індивідуального захисту", — сказав Кузін.

Детальніше про кампанію з імунізації на підконтрольній Україні території, нові штами вірусу та про те, як пандемію переживають українці в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говорить докторка медичних наук, професорка, головна спеціалістка МОЗ України Наталія Виноград.

Ведучий програми — Денис Похила.

— Про вакцинацію. В Україну із США надійшли препарати від COVID-19. Чи ефективні вони від штаму "дельта"?

— Ми повинні дивитися реально. Навіть якщо "дельта", то це вже щонайменше три варіанти, які офіційно оголосила Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Адже мутації "дельта" в різних країнах теж відбуваються.

Тому якщо говорити про застосування специфічних препаратів, то з боку імуноглобулінів вони повинні відповідати саме цим актуальним штамам. Ми говоримо про те, що часом циркулює кілька штамів, і один витісняє інший. Щоб ухвалити рішення про застосування специфічних імуноглобулінів, дуже важливо розуміти структуру циркулювальних штамів.

Зараз більшістю територій реально циркулює "дельта". Переважає цей генетичний варіант вірусу. Тому імуноглобуліни теж повинні бути специфічні проти "дельта".

— Зараз ВООЗ пише про нові штами — "лямбда", "мю". Вакцинація забезпечує захист від них? Чи у нас поки занадто мало інформації, щоб розуміти це?

— Треба розуміти, що вакцини, які використовують, — це дуже мала частина. А цей напрям розвивається стрімко. І ми вже сьогодні говоримо про сотні вакцин, які проходять другу-третю фазу, й, очевидно, вони будуть навіть більш ефективними. І говорити про те, які вакцини та на які штами діють, ми можемо лише реально там, де застосовувалися ці вакцини. Ось "мю", новий варіант, ми його лише зараз прописали як такий, що становить інтерес. Побачимо, наскільки він розвиватиметься. Поки щодо "мю" ми не маємо реальної інформації про ефективність вакцинації. А ось щодо "лямбди" ми вже знаємо.

На жаль, усі ці штами приходять з американського континенту. Вони дуже нас непокоять, оскільки ми ще з ними не ознайомлені, а нам і без того вже вистачало проблем із "британцем", "дельтою", "альфою". А ось що станеться, коли прийдуть ці штами, якщо вони прийдуть, ми побачимо лише в реальній ситуації.

— Є інформація, що Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) розгляне питання введення в Україні бустерних доз вакцини після оприлюднення клінічних досліджень. Ми ще говоримо про нові штами. Чи варто вже зараз посилити імунний захист третьою дозою вакцини, чи ще рано про це думати?

— Ми, думаю, повинні ще почекати та отримати реальні результати щодо ефективності бустерної дози. Адже це дійсно дуже важливо для будь-якої вакцини. Як свого часу для кору, дифтерії. Це стосується не лише коронавірусу.

Добирали так звану схему вакцинації та ревакцинації. Тобто бустерна доза — це своєрідна ревакцинація. Добирали її просто експериментально: відстежували, коли імунітет знижувався настільки, що люди знову почали хворіти. І тоді вже вводили ось цю додаткову дозу. Для кожної вакцини — своя схема.

Коронавірус — нове захворювання, лише другий рік, людство вивчає його на собі, це дуже важкий період життя людства, але це реалії. І тут, як на мене, ми, можливо, навіть якось виграємо завдяки тому, що ми отримаємо (й уже отримували) інформацію із тих країн, хто перший вступив, застосував, використав. І я думаю, що нам треба почекати, коли ми отримаємо реальне підтвердження термінів і доцільності — навіть застосування бустерних доз.

— Що робити, якщо жителі окупованих територій вакциновані російською вакциною "Супутник V"? За інформацією з моїх особистих джерел, людей у деяких містах ОРДЛО та Криму змушують нею вакцинуватися. В Україні вона не є офіційною. Що ж робити людям, які нею вакциновані в ОРДЛО та Криму? Що думає про це МОЗ України? Чи можна вакцинуватися після "Супутника V" тими ж Pfizer, Moderna?

— Говорімо реально. Процес уже відбувся, пішов, люди вже вакциновані. Ми приймаємо це як факт. А що буде далі — реально оцінюватимемо ситуацію.

Звісно, ми програли, можна сказати, з погляду вакцинації, оскільки вірус виявився дуже мутабельним, і наші вакцини в багатьох країнах саме знизили ефективність тому, що з'явилася циркуляція нових генотипів. І я думаю, що виробники вакцин, зважаючи на це, вже почали роботу із заміни так званих вакцинальних штамів. І вірю в те, що колись настане момент стабілізації вірусу й знизиться його агресивність щодо людини. І тоді не буде у нас таких великих втрат людських життів, не буде таких дуже великих стресів, пов'язаних із введенням обмежувальних заходів.

Ми часто й багато говоримо про вакцини. А все ж повернімося до життя. Адже нас не лише вакцини захищають. Ми захищаємося не вакцинами. Ми захищаємося комплексними протиепідемічними заходами. Вакцинація — так. Але розуміймо, що важливими є маска, дистанція, провітрювання, тобто захист, який кожна людина здатна організувати самостійно. Це дуже важливий компонент.

Якщо ми разом візьмемо вакцини — так, "Супутник V" застосовують на тій території, інші вакцини застосовують на інших територіях. І вони показують різну ефективність. Вже є інформація, як поєднувати різні вакцини. Вже показано, що можна застосовувати ці вакцини.

З огляду на накопичений досвід, я думаю, що ми зуміємо об'єднати наші зусилля, підемо, може, навіть від великих політик убік, подумаємо про життя людське. І застосуємо найбільш ефективні вакцини. Я б сказала, на другому етапі. Перший етап — це все екстрені, термінові. А потім з'являться ті нові вакцини, які допоможуть нам тримати удар у цій пандемії.

Прямий ефір