Підрив дамби не розв'яже проблему з водою Криму, тому Росія захопить частину материка, — Марчук

Евгений Марчук. Фото: krymr.com

Для забезпечення окупованого Криму водою Росія може зважитися на військову операцію і висунути свої війська з півострова на материкову частину України. Але метою буде не тільки підірвати дамбу для пуску води по Північно-Кримському каналу, а й окупація частини материкової території для забезпечення постійного водопостачання Криму. Про це сьогодні, 13 травня, у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" заявив перший голова СБУ Євген Марчук.

Він пояснив такі можливі цілі Росії трьома факторами. По-перше, прорив дамби Каховського водосховища в Херсонській області не забезпечить миттєвий потік води.

"Хто знає структуру Північно-Кримського каналу, той знає, що якщо навіть прорвати зараз дамбу, то вода в Крим не надійде сама по собі. Тому що є кілька місць, де порівняно невеликий, але йде підйом, і кілька десятків насосних станцій повинні будуть працювати. А вони в занедбаному стані, не відремонтовані", — пояснив Марчук.

По-друге, стан самого Північно-Кримського каналу, який після перекриття води у 2014 році знаходиться в занедбаному стані, не ремонтується.

Читайте також: Зневоднений: як сьогодні виглядає Північно-Кримський канал (ФОТО)

По-третє, навіть якщо дамбу прорвати, то вода до Криму дійде не раніше, ніж через місяць.

"Що це означає? Це означає, що метою операції (Росії, — ред.) буде не тільки зруйнувати дамбу, тому що це Росії нічого не дає, якщо не будуть запущені всі механізми прокачування води. А це означає, що вони будуть не тільки проривати дамбу, а й потрібно буде взяти під охорону весь коридор на українській території", — акцентував ексголова СБУ.

Він зазначив, що фактично російські війська повинні будуть дійти до Каховки, "навіть, може бути й далі".

"Сам прорив дамби може зробити диверсійна група за пів години, та повернутися. Але цього мало для Росії. Вона точно буде, якщо буде робити це силовим способом, то буде робити так, як я сказав", — підкреслив Марчук.

Наявність військового контингенту на території Криму говорить про те, що якщо наказ буде наданий, то цей сценарій може бути реалізований в будь-який момент. А оголошене Росією відведення військ з півострова і від кордонів України, на думку Марчука, не є масштабним.

"Ми знаємо, що з Криму майже нічого не виведено. Особовий склад, може бути, частково виведений. Я непогано знаю структуру військових підрозділів Росії, які були підтягнуті. Військові люди добре знають, що, якщо підтягнуті польові госпіталі, якщо структура самих військових підрозділів має всі ознаки наступального характеру, це означає що може бути все. Але може і не бути", — сказав він

Він підкреслив, що в Криму крім всіх інших підрозділів досі дислокується спеціальна бригада тилового забезпечення.

"Якщо ціла бригада тилового забезпечення знаходиться в складі угруповання, це означає, що це забезпечення ресурсами настання цілої армії", — резюмував Євген Марчук.

Читайте також: Мер Нової Каховки розповів, чи зверталася до нього окупаційна влада Криму щодо "водного" питання

Нагадаємо, до 2014 року основним джерелом постачання води до Криму був Північно-Кримський канал із забором води з Каховського водосховища. Канал забезпечував до 85% потреб Криму в прісній воді. Його протяжність — 402,6 км, з них 73% припадає на територію півострова.

З початком окупації півострова Росією у квітні 2014 року подання води з Дніпра на Кримський півострів було перекрито. Офіційна позиція України: вода з материкової частини країни буде поставлятися лише після деокупації півострова.

За заявою експертів, Росія не здатна самостійно забезпечити водою Крим, це дуже дорого навіть для РФ, тому максимально можливий сценарій — захоплення материкової території України до Каховського водосховища.

Читайте також: Водопостачання Криму — це "джокер" України, який потрібно розумно використовувати, — Куніцин

Медіа-партнери
Прямий ефір