Підтримка з боку США та інших західних країн має бути набагато більшою: інтерв'ю з Джоном Гербстом

Джон Гербст. Фото: dialog.ua

Оцінка візитів американських високопосадовців до Азії та Африки. Як прискорити встановлення миру в Україні. Реакція на неоднозначний звіт міжнародної правозахисної організації Amnesty International щодо війни проти України. Ці теми в інтерв'ю телеканалам "Дом" та UA обговорюємо з директором Євразійського центру при Атлантичній раді (Atlantic Council, США), послом США в Україні (2003-2006 рр.) Джоном Гербстом.

Ведуча — Анна Нитченко.

— Кілька запитань щодо офіційних візитів. 2 серпня спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі відвідала Тайвань. Це була демонстрація підтримки Тайваню, попри погрози Китаю. Що означає ця подорож для демократичного світу?

— Це дуже добре, що вона відвідала тайвань. Щойно стало зрозуміло, що Китай проти цього візиту, їй нічого не залишалося, як продовжити його. До того ж, це нагадування Сполученим Штатам про те, що Китай є агресивною державою, з якою нам доводиться мати справу. І це був сигнал Китаю, що ми не плануємо піддаватися погрозам.

— Була ще одна подорож — держсекретар США Ентоні Блінкен відвідав Південну Африку. США запропонували нову стратегію розвитку відносин із країнами регіону. Хто зараз реально може підтримати Африку — Росія, Китай, західний світ? І як Росія хоче використати країни континенту?

— Кремль спрямував своїх найманців до Центральноафриканської республіки, щоб повалити уряд, захопити ресурси. Китай вкладає великі кошти в Африку. Гадаю, що було б розумно, якби США та ЄС були б більш активними у цьому плані.

— 4 серпня президент України Володимир Зеленський під час онлайн-зустрічі з африканськими журналістами заявив, що Україна змінить свою політику щодо Африки. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба має намір відвідати континент цієї осені. Які зміни можливі та чи допоможуть вони зупинити агресію Росії?

— Для України розумно звертатися до всіх країн світу. Багато африканських країн виступили проти вторгнення Росії в Україну в лютому цього року. Але деякі з них не виступили із засудженням Москви за брак продовольства через блокаду українського зерна. Гадаю, якщо Україна пояснить ситуацію дипломатією, це може допомогти змінити свідомість у цих країнах.

— Що може допомогти встановити мир в Україні та у всій Європі?

— Це залежить насамперед від готовності та здатності України воювати, що ми й побачили.

По-друге, потужна підтримка з боку США та інших західних країн. Але вона має бути набагато більшою, і, сподіваюся, вона стане набагато сильнішою. І якщо ці два аспекти розвиватимуться у правильному напрямку, успіх України на полі бою триватиме.

Москву треба перемогти на полі бою в Україні, і Захід має надати більш досконалу зброю, щоб допомогти Україні.

— Посол Китаю в Росії звинуватив США у тому, що вони заганяють РФ у кут через розширення підтримки України, інтеграцію до Євросоюзу. Китайський дипломат звинуватив Вашингтон та назвав його причиною війни Росії проти України. Що ви думаєте про це?

— Росія та Китай зараз виступають як партнери. Вони мають сильне бажання змінити глобальну систему, щоб вони могли здійснювати агресію на свій розсуд. Росія намагається захопити Україну. Росія вже захопила частину Грузії й не тільки.

Китай, схоже, не цінує своїх відносин з Україною, виправдовуючи агресію Кремля проти України та відмовляючи Україні в праві обирати своїх зовнішньополітичних та економічних партнерів.

— Багато фахівців кажуть, що ця зима буде дуже важкою для Євросоюзу. Це вплине на європейський консенсус щодо України?

— Москва грає в досить небезпечну гру щодо газу та нафти, щоб чинити тиск на Європу, яка припустилася великої помилки, особливо Німеччина, встановивши енергетичну залежність від Росії.

Я знаю, що США у співпраці з ЄС шукають способів знайти альтернативні джерела російським газу та нафті. Вони досягли певного успіху в цьому, але цього недостатньо, щоб уникнути реального зростання цін.

Тож гадаю, що Європа розплачуватиметься за нафту та газ вищими цінами. Водночас скорочення Москвою цих поставок також послабить її торговельні відносини з Європою у майбутньому.

І Україна, і ЄС повинні протистояти Кремлю і розв'язувати проблеми, що виникають.

— Міжнародна правозахисна організація Amnesty International у своїй доповіді заявила, що присутність українських військових у житлових кварталах міст наражає на небезпеку мирних жителів і порушує правила ведення війни. Amnesty International вже попросила вибачення за цей звіт, але…

— Amnesty International виконує свою роботу, яку потрібно виконати. Так, іноді трапляються помилки. Але добре, коли помилки визнають.

— Але що тепер робити США, Україні та Євросоюзу, щоби такого не було? Ми повинні говорити усьому світу правду про російську агресію.

— Усі й так добре розуміють, що Москва чинить агресію та воєнні злочини в Україні. Однак помилки — не рідкість, і я не думаю, що нам треба говорити про це. Як ви помітили, Amnesty International визнала деякі з цих помилок.

Читайте також: "Це співучасть у тортурах російських окупантів над військовополоненими": звіт Amnesty International обговорюємо з Піонтковським

Медіа-партнери
Прямий ефір