Підтримка фермерів — особливості державних програм: "Официальный разговор" із Тарасом Висоцьким

Тарас Высоцкий. Фото: liga.net

У державному бюджеті на 2021 рік закладено 4,5 млрд грн на підтримку аграріїв. Виробникам сільськогосподарської продукції допомагають за п’ятьма напрямами.

Скільки допомоги вже видано, і наскільки охоче аграрії нею користуються — розповів перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— У держбюджеті на 2021 рік закладено 4,5 млрд грн на підтримку аграріїв. Скільки грошей вже виплатили аграріям?

— Програми підтримки діляться на два напрями. Більшість програм реалізуються в четвертому кварталі. Якщо говорити про перший квартал, то це дві програми. Перша — компенсація вартості вітчизняної сільгосптехніки. За нею вже виплачено 190 млн грн. І другий напрямок — це компенсація відсотків за кредитами. За ним уже виплачено 90 млн грн.

Потім буде другий квартал, третій. Але основні виплати — це 70% програм — здійснюються в четвертому кварталі. Логіка програм в тому, що в четвертому кварталі йде збір врожаю, кінець року, підсумки. Тоді саме йде головна виплата.

— Держава передбачила кредитні механізми для фермерів після відкриття ринку землі?

— Є щонайменше три напрями. Перше — виплата компенсацій із кредитів. Під будівництво елеватора, під купівлю техніки або насіння. Також у цьому пулі є земля — ​​коли фермери зможуть купувати землю, вони зможуть отримувати 1,5 процентні ставки НБУ як компенсацію. Це трохи більше ніж 10%.

Другий напрям — це коли у фермера недостатньо грошей для застави і він не може взяти кредит. Тут діють дві програми. Перша — це портфельні гарантії від держави. Держава вже дала гарантії на 2,5 млрд грн. Згідно з програмою, держава бере на себе 70% ризику, а 30% суми повинен оплатити аграрій. Друга підпрограма — фонд гарантування кредитів в сільському господарстві. Там логіка така сама — що 70% зможе гарантувати держава. Але вона націлена на дрібних фермерів — до 500 га. Окрема програма зроблена, щоб вони не конкурували з великими фермерами.

Третій напрям — програма "5-7-9″, яка також діє для аграріїв.

— Що потрібно для запуску Фонду гарантування кредитів?

— Запуск фонду складається з декількох етапів. Перший — ухвалення закону. Він уже готовий, пройшов друге читання в комітеті. Ми сподіваємося, що в червні закон буде ухвалено загалом.

Після ухвалення закону є кілька етапів рішення Кабінету міністрів України. Щоб їх реалізувати, потрібно від 6 до 9 місяців, але ми будемо робити все, щоб вкластися в 6 місяців. Після цього закон набуває чинності, наповнюється статутний фонд. Європейські партнери заявили, що вони готові надати 50 млн євро як перший внесок для цього фонду. Після цього він почне роботу, будуть приймати заявки.

— Розкажіть про механізм отримання допомоги.

— Держава працює через банк, тому аграрію простіше звернутися в банк. Меморандум про співпрацю підписано з понад 30 банками. У банку є розуміння, як все працює. Зазвичай це стандартний набір документів, які підтверджують, що підприємство діє, що воно зареєстроване, все офіційно. Далі банк обробляє ці документи і взаємодіє з державою, автоматично переводить гроші фермеру.

— Які напрями в агросекторі підтримує держава?

— Окрім доступного фінансування, яке ми обговорили, ще є компенсація вартості вітчизняної сільгосптехніки — 25%. Також є великий блок по тваринництву — близько десяти напрямів. Є великий блок із садівництва. І підтримка дрібних фермерських господарств — в якому працює до чотирьох осіб і які обробляють до 20 га.

— З 4,5 млрд грн скільки вже виплачено?

— 290 млн грн. Основні виплати — близько 3 млрд грн — будуть у четвертому кварталі.

Прямий ефір