Підтримка фермерів на Донбасі: інтерв'ю з очільницею Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН у Маріуполі

Елена Сафарова и Алексей Мацука. Скриншот: kanaldom.tv

Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) працює в світі вже майже 80 років (створена у 1943 році). У глобальному плані ФАО діє як форум для держав, на якому обговорюють і погоджують політичні рішення в сфері продовольчої безпеки.

Діяльність ФАО спрямована на зменшення гостроти проблеми бідності та голоду в світі шляхом сприяння розвитку сільського господарства, лісівництва та рибальства, поліпшенню харчування і розв'язання проблеми продовольчої безпеки — доступності всім і завжди харчування, необхідного для активного і здорового життя.

У зв'язку зі сформованою після 2014 року ситуацією в Україні організація активно працює на Донбасі. Які напрями ФАО тут реалізує, як підтримує фермерів і як будує відносини з владою на місцях — у студії краматорського регіонального бюро телеканалу "Дом" розповіла Олена Сафарова, координаторка Офісу Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН у м. Маріуполь.

Ведучий програми — Олексій Мацука.

— Донецька і Луганська області досить великі, але чому ви опинилися в Маріуполі?

— Хочу почати трохи здалеку. Продовольча і сільськогосподарська організація ООН в Україні (ФАО — так ми себе називаємо) працює з 2003 року. Ми працювали на рівні міністерств, допомагали розробляти різні політики та сприяли сталому розвитку сільського господарства. І спочатку у нас був лише один офіс — у Києві.

З початком конфлікту на Донбасі київський офіс ухвалив рішення про те, що ми повинні розширити географію діяльності, щоб покрити гуманітарні потреби населення, яке постраждало внаслідок конфлікту в Донецькій та Луганській областях. З 2015 року ФАО представлено тепер і в цих регіонах.

Насправді офіс у нас не один. Перший офіс відкрився в Краматорську — тому що географічне розташування міста давало змогу нам отримати хороший доступ і до Луганської, і до Донецької області. Офіс у Маріуполі відкрився лише минулого року. Відкрився, тому що наші програми почали поширюватися на території Азовського узбережжя.

— Про які програми на Приазов'ї в Маріуполі йдеться?

— Спочатку у 2015 році свою роботу на Донбасі ми почали з гуманітарної підтримки населення. Гуманітарна — це означає, що ми намагалися покрити основні потреби. Мандат нашої організації — покрити потреби продовольства. У той час ми впроваджували такі проєкти, як роздавання сільськогосподарських тварин (курей, кроликів та ін.), роздавали насіння (картоплі, соняшника та ін.), щоб фермери та інші сільські жителі, які ведуть свої присадибні господарства, могли забезпечити себе продуктами продовольства.

В межах цих гуманітарних ініціатив загалом із 2015 року ми змогли підтримати 50 тис. осіб. Але поступово ситуація змінювалася, гуманітарна ситуація змінювалася, і ми відповідним чином коригували свої програми. Спочатку ми перейшли на програму, яка називається "Підтримка розвитку". Тобто ми не тільки давали людям можливість отримати доступ до продуктів харчування, а й можливість заробляти. Ми також підтримували їх сільськогосподарськими тваринами, але вже наше завдання було, щоб вони використовували цих тварин (курочок, кроликів та ін.) не тільки для свого прожитку, але також і для продажу додаткових продуктів.

Сьогодні ж ситуація змінилася досить сильно. І тепер проєкт, який ми впроваджуємо, спрямований не просто на отримання доступу до продуктів харчування, але вже на економічний розвиток регіону загалом. Із трьома іншими агентствами ООН ми впроваджуємо дуже великий проєкт з розвитку відновлення миру наших територій, і він містить в собі багато компонентів. Завдання ФАО в межах цього проєкту — сприяти економічному розвитку жителів сільських регіонів, зокрема, сільгоспвиробників, фермерів. Тут у нас кілька напрямів.

Ми працюємо не тільки безпосередньо з фермерами, навчаючи їх, наприклад, як отримати кредит, як отримати грант на розвиток свого бізнесу. Ми також працюємо з організаціями, які підтримують розвиток сільського господарства в регіоні. Наприклад, у нас є підтримка і розвиток сільськогосподарських дорадчих послуг — це для організацій, які ставлять перед собою завдання навчити наших сільгоспвиробників і фермерів новітніми технологіями в області ведення сільського господарства, вирощування тварин та ін. Це якщо коротко. Насправді, проєкт багатофункціональний.

Також хотіла б згадати розвиток кооперації. Тому що ми бачимо, що один у полі не воїн. Тому ми намагаємося об'єднувати наших фермерів у кооперативи, щоб вони отримували всі можливі переваги, які є в таких структурах.

— Про яку кількість фермерів ідеться?

— Все залежить від напряму. Наприклад, ми вчимо фермерів писати бізнесплани, отримувати кредити, гранти тощо. Ми провели навчання для 500 фермерів. 300 з них були успішними в написанні своїх бізнесзаявок і отримали в межах проєкту гранти на розвиток свого бізнесу.

— Гранти — про які суми йдеться?

— Грантова програма становила до 6 500 євро. Адмініструвала грантову програму ПРООН (Програма розвитку ООН). Це одне з агентств, яке впроваджує цей проєкт. А ми, ФАО, в цьому випадку виступали технічними експертами — допомагали фермерам писати бізнесплани, розробляти фінансову звітність і брати участь у цих конкурсах. І ось із 500 кандидатів 300 фермерів зараз впроваджують проєкти відповідно до розроблених бізнеспланів.

— Чи є досвід роботи з фермерами-переселенцями?

— Безумовно, в своїх програмах підтримки ми включаємо все населення: і те, яке проживало тут до конфлікту, і те, яке виявилося тут після переселення. Є у нас одна дуже цікава історія, коли фермер приїхав сюди в регіон з одним ноутбуком. Більше у нього нічого не було. Але була можливість розвиватися саме в галузі сільського господарства. Отримавши грант, він придбав необхідне обладнання і тепер впроваджує цей грант. І виходить, що він з айтішника перекваліфікувався на фермера.

— Як ви взаємодієте з місцевою владою? Як мери, голови територіальних громад, депутати реагують на ваші активності?

— З огляду на те, що ми в регіоні з 2015 року, нас вже добре знають. Ми за цей час змогли налагодити дуже гарні відносини з місцевою владою. За якою допомогою ми б не звернулися, завжди отримуємо необхідну підтримку. Найчастіше ми запитуємо інформацію. Наприклад, для того, щоб правильно спланувати свої активності, нам потрібно розуміти, де сконцентровані фермери, хто вони, яким видом сільського господарства займаються. Тому запитуємо інформацію, зокрема, в департаментах агропромислового розвитку Донецької та Луганської областей, і вони завжди йдуть нам назустріч. Ми завжди знаємо, що можемо покластися на місцеву владу.

Медіа-партнери
Прямий ефір