Подарувати квартиру в ОРДЛО — нюанси угоди пояснив юрист

Сергей Бреус. Скриншот видео: kanaldom.tv

Нерухомість, яка знаходиться в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), можна подарувати, продати, обміняти за українським законодавством. Для цього на підконтрольній українській владі території необхідно оформити відповідну угоду. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповів юрист, директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Сергій Бреус.

Юрист нагадав: Конституція України гарантує кожному власнику, що він може вільно розпоряджатися, користуватися та володіти своєю власністю. Тому дарувати своє майно можна тому, кому хоче власник.

"Згідно із законодавством України, договір дарування є дійсним з моменту, коли той, кому дарують квартиру — приймає її в дар", — наголосив Бреус.

Якщо, наприклад, мати хоче подарувати свою квартиру в тимчасово окупованому Луганську дочці, яка там проживає, обов'язково потрібно, щоб вони обидві були присутні при угоді. Або ж дочка повинна виписати довіреність на іншу людину, щоб вона була присутня при оформленні. Укласти угоду про дарування нерухомості можна за місцем розташування нерухомого майна або за місцем проживання однієї зі сторін.

"Якщо мама, наприклад, прописана у місті Києві — вона може там скласти та підписати договір дарування. Людина, якій дарують — вона повинна бути, щоб заявити своє волевиявлення, що вона приймає в дар відповідну квартиру. Якщо дочка не може прибути до Києва, то вона може виїхати на підконтрольну територію України, наприклад, в Донецькій області — і дати доручення третій особі, яка прийме від її особи в дар квартиру", — пояснив юрист.

Якщо дарується квартира, обов'язково потрібно не тільки підписати договір дарування, а й пройти державну реєстрацію. Тобто інформацію про цей договір потрібно внести до Державного реєстру нерухомого майна. Зараз нотаріуси виконують функції держреєстратора. Тому, якщо квартира отримана в дар — повинен бути зареєстрований договір дарування в держреєстрі, на підставі чого людина є власником.

Для оформлення нотаріусу потрібні:

  • правоустановчі документи — які підтверджують, що мати є власником. Це свідоцтво про приватизацію, договір купівлі-продажу, договір дарування;
  • техпаспорт;
  • документ про оцінку нерухомого майна.

"Нотаріусу потрібно оплачувати 1% держмита. Держава стимулює громадян, щоб вони дарували нерухоме майно близьким родичам. Якщо в дар йде квартира родича першого чи другого ступеня кровного споріднення, то податки, прибуткові податки та збір до Пенсійного фонду не оплачуються", — повідомив Бреус.

Читайте також: "Націоналізація" квартир в ОРДЛО: як захистити нерухомість, говоримо з Тетяною Івановою

Прямий ефір