Чому в Євросоюзі хочуть скасувати принцип одноголосного рішення — пояснення Квін-Джадж

Катерін Квін-Джадж. Фото: kanaldom.tv

У Європейському Союзі країни ухвалюють рішення консенсусом, також держави мають можливість накласти вето. Але сьогодні, коли світ зіткнувся з російською агресією, деякі проросійські лідери намагаються блокувати загальноєвропейські рішення. У зв'язку з цим у Євросоюзі заговорили про скасовування як права вето, так і принципу одноголосності при ухваленні рішень, передає "Дом".

"Національне вето полягає в тому, що будь-яка країна Європейського Союзу може блокувати будь-яке рішення, яке майже підіймається рештою країн. І це дуже проблематична річ, поки є такі лідери в європейських країнах, як [прем'єр-міністр Угорщини] Віктор Орбан і як деякі лідери Балканських країн. Тому так, зрозуміло, що лідери тих країн виступатимуть проти скасування вето. Але це вкотре підтверджує, що потрібно все-таки змінити цю практику", — прокоментувала в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA аналітикиня-дослідниця Катерін Квін-Джадж.

Вона зазначила, що Європейський Союз відреагував на нове вторгнення Російської Федерації рішучіше та оперативніше, ніж деякі очікували.

"По-перше, ЄС вперше в історії голосував за фінансування, надання зброї для країни, що знаходиться поза блоком. По-друге, відновилися розмови про можливе розширення альянсу. Це після довгих років втоми від розширення, ось втоми від цього питання. І, по-третє, Європейський Союз надав тимчасовий притулок для українських біженців. Куди рішучіше, куди сміливіше, ніж багато хто очікував від такого досить млявого та консервативного союзу", — перелічила експертка.

Зараз Євросоюз став однозначно більш гнучким. Наприклад, завдяки намірам України стати країною-кандидатом, а потім і повноцінним кандидатом ЄС, у блоці задумалися про спрощення процедури для приєднання нових членів. Також агресія Росії підштовхнула блок до створення нового колективного договору безпеки.

"Йдеться ще й про те, наскільки виборці окремих країн Європейського Союзу мають право голосу в ухвалені доленосних рішень. Особливо тих, що стосуються оборони альянсу та оборони цих країн", — додала вона.

Читайте також: Нова президентка Угорщини засудила агресію Путіна і підтримала вступ України до ЄС

Медіа-партнери
Прямий ефір