Чому українське бізнесспівтовариство покладає великі надії на президентство Байдена

Джо Байден. Фото: radiosvoboda.org

Автор: Енді Хандер

20 січня 2021 року

Багато українців оптимістично налаштовані з приводу того, що новий президент США Джо Байден може допомогти Україні звільнитися від російського впливу та контролю олігархів.

Байден відвідав Україну шість разів за вісім років роботи в якості віцепрезидента в адміністрації Обами. Протягом усього цього періоду він послідовно та відкрито відстоював зусилля східноєвропейської держави з реформування та викорінення корупції.

У президента Байдена тепер є можливість продовжити з того місця, на якому він зупинився. Це означає посилення підтримки України з боку США. Протягом наступних чотирьох років Байден може зіграти історичну роль у допомозі Україні у викоріненні корупції та позбавленні від контролю олігархів.

Можливо, трансформація України давно назріла. Україна — не бідна країна, але її люди — одні з найбідніших в Європі. Після десятиліть безгосподарності та кумівства з боку уряду мільйони українців покинули свою батьківщину, щоб працювати за кордоном. Прямі іноземні інвестиції залишаються на дуже низькому рівні.

Процес деолігархізації, розпочатий на тлі гучних фанфар в 2015 році з явною метою зменшити політичний вплив українського олігархічного класу, давно зупинений. Замість цього олігархи продовжують лобіювати закони, що дають несправедливі переваги їх бізнесу. Вони володіють основними ЗМІ країни і домінують в її демократії, яка зароджується. Це вкрай ускладнює конкуренцію міжнародним інвесторам.

Дисфункція України грає безпосередньо на руку Кремлю, який сповнений рішучості перешкодити своєму сусідові стати моделлю в ширшому пострадянському регіоні для переходу від авторитаризму до демократії.

Росія веде гібридну війну проти України з 2014 року. Цей наступ включає в себе все, від військових операцій і кібератак до економічних заходів і безперервних хвиль навмисної дезінформації. Недивно, що Москва часто знаходить точки дотику з українськими олігархами, дозволяючи їм створювати нечестивий альянс, щоб зірвати зусилля щодо реформ.

Попередник Байдена, Дональд Трамп, часто виявляв інтерес до України з абсолютно неправильних причин, і не відвідував країну під час свого чотирирічного президентства. Зараз є надія, що в стосунках між США та Україною відкриється нова сторінка, і що адміністрація Байдена допоможе Україні надолужити згаяне.

Головними пріоритетами політики адміністрації Байдена щодо України має бути обмеження російської агресії, скорочення корупції та стримування олігархів. Підхід "3P зусиль" (People, Processes, Product: The Three P's Approach, — ред.) до скорочення корупції стане відмінним початком з акцентом на запобігання, оприлюднення та покарання за корупційну поведінку. Ніхто не має бути вище закону.

Чого найбільше побоюються тіньові олігархи України, так це правосуддя США. Один український олігарх наразі перебуває під слідством Великого федерального журі США за звинуваченням у відмиванні грошей. Інший бореться з екстрадицією в Америку за звинуваченням у хабарництві та рекеті. Вони знають, що США неухильно дотримуються верховенства закону. Це те, до чого прагне більшість українців.

Найскладнішою частиною будь-якої успішної політики щодо України буде робота з Росією. Цього року виповнюються три десятиліття відтоді, як Україна проголосила незалежність і розпався Радянський Союз. За словами президента РФ Володимира Путіна, розпад СРСР був найбільшою геополітичною трагедією XX століття. Росія як і раніше прагне скасувати вирок 1991 року та категорично відмовляється підтримувати ідею успішної та демократичної України, яка більше не входить у сферу впливу Кремля.

Після розпаду Радянського Союзу Україна стала третьою за величиною ядерною наддержавою у світі. У 1994 році вона добровільно відмовилася від ядерної зброї та приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки з боку США, Великобританії та Росії. Відтоді Москва порушила ці обіцянки і вторглася в Україну, спочатку в Крим, а потім на Донбас. Тепер Сполучені Штати повинні переглянути обіцянки, які дали в 1994 році, і активізувати свої дії.

Незважаючи на розчарування останніх трьох десятиліть, є безліч причин для оптимізму щодо майбутнього України. За останні тридцять років багато американських і міжнародних компаній досягли успіху в Україні. Відомі бренди, такі як печиво Oreo, кавомашини Nespresso, автомобільні запчастини Mercedes, BMW і Volvo, і навіть колеса лондонських поїздів метрополітену — виробляються в Україні. Українські ІТ-компанії конкурентоспроможні на глобальному рівні, тоді як в країні розташовані центри досліджень і розробок багатьох провідних світових технологічних брендів. Навіть в сьогоднішніх складних умовах в Україні можна процвітати.

Ці історії успіху — лише верхівка айсберга. Потенціал України величезний, і вона також входить в число найбільш стратегічно важливих країн на планеті. Американська торгова палата вірить в Україну. Ділове співтовариство тепер покладає надії на президентство Байдена, який підтримає Україну в період, який обіцяє стати вирішальним в історії незалежності країни.

За матеріалами Atlantic Council

Прямий ефір