Чому у переселенців вимагають довідку ВПО, пояснив юрист (ВІДЕО)

Документы ВПЛ. Фото: krymr.com

Державні органи вимагають у переселенців довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Чим це викликано, пояснив юрист, керівник Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги міста Києва Михайло Харін в програмі в програмі "Имею право" телеканалу "Дом".

Він зазначив, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка ВПО, "довідка переселенця") необхідна для того, щоб переселенець міг повною мірою скористатися своїми можливостями. І коли її вимагають у відомствах, "це не бюрократична примха чиновників, це дійсно необхідно".

"Довідка необхідна для того, щоб отримати соціальні виплати, переоформити пенсію. І для тієї ж безоплатної правової допомоги, бо ВПО мають право на безоплатного адвоката за рахунок держави. Тобто отримання цієї довідки й пред'явлення її в відомствах — це в інтересах особи, яка звертається за отриманням відповідних пільг ", — прокоментував Михайло Харін.

Також довідку ВПО можна надавати:

  • при влаштуванні на роботу або вступі до установи освіти;
  • при отриманні допомоги на оплату комунальних послуг або субсидії;
  • при здійсненні фінансових операцій в банках або фінустановах;
  • для голосування на виборах;
  • під час запису до лікаря;
  • при отриманні певної послуги від держави, наприклад, видачі паспорта.

Харін нагадав, що довідка ВПО оформлюється в органах соціального захисту населення, процедура займає декілька хвилин.

"Якщо у вашому паспорті реєстрація попереднього місця проживання — окупована територія, то в день звернення [до Управління соцзахисту населення] ви отримуєте довідку внутрішньо переміщеної особи", — сказав юрист.

При оформленні довідки ВПО необхідно буде вказати адресу фактичного проживання на підконтрольній Україні території.

"Моя порада: вказувати реальну адресу, тому що від цього часто залежить отримання пільг. Наприклад, для оформлення субсидії. І надалі ви будете мати знижку на комунальні платіжки, які ви отримуєте й оплачуєте за ваше житло", — порекомендував експерт.

Якщо власник квартири, яку орендує переселенець, відмовляється від документального підтвердження оренди та у ВПО на руках немає документів, що підтверджують адресу проживання, — в такому випадку обов'язок зафіксувати адресу покладається на органи соціального захисту населення.

"І тоді співробітник УСЗН безпеки прибуває за усно вказаною вами адресою, проводить відповідну перевірку, фіксує, що ви дійсно там проживаєте. І надалі ця адреса буде вказана у довідці", — продовжив Харін.

Читайте також: "Ощадбанк" продовжив дію карток для ВПО (ВІДЕО)

Довідка ВПО видається переселенцю особисто. Вона являє собою звичайний паперовий документ — без голограм, без будь-яких захисних знаків, оригінал підтверджує лише печатка і підпис керівника УСЗН.

"Хочу відзначити цікавий факт: якщо в сім'ї внутрішньо переміщених осіб народжується дитина, то вона теж набуває статусу внутрішньо переміщеної особи. І вона має право на таку ж довідку", — додав Михайло Харін.

З 2020 року скористатися довідкою ВПО можна в електронному вигляді — через мобільний додаток "Дія". Електронний варіант даного документа має такий же статус, як і паперовий.

"Вам не треба носити паперовий варіант завжди з собою, просто завантажте на телефон додаток, і користуватися цією довідкою ... І все державні органи повинні приймати таку довідку в мобільному додатку", — пояснив переваги електронної форми Харін.

Читайте також: Онлайнсервіси для ВПО та мешканців окупованих Донбасу та Криму запрацюють в Україні

Прямий ефір