Чому низка політиків пручається ухваленню закону про олігархів, пояснив Фесенко

Верховная Рада. Скриншот видео: kanaldom.tv

Низка політиків і бізнесменів критикують президентський законопроєкт щодо олігархів, тим самим демонструючи опір деолігархізації. Про це у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" заявив український політолог Володимир Фесенко.

"Опір уже починається — поки через критику законопроєкту. Кажуть, що він не потрібен. Я думаю — потрібен. Нестандартний перший крок у реальній деолігархізації", — уточнив експерт.

Він зазначив, що критиці піддаються окремі норми документа, і деякі з них із законопроєкту зникають після кулуарних обговорень.

"Критикують окремі норми. До того ж іноді дивні речі відбуваються. Наприклад, критикували витік про цей законопроєкт, коли йшлося про обмеження впливу олігархів у медійній сфері — щоб вони продали свої медіаактиви. Тепер цієї норми в законопроєкті немає", — деталізував політолог.

Деякі політики наполягають на тому, щоб контроль за виконанням закону здійснював не РНБО, як передбачено законопроєктом, а який-небудь новий спеціальний орган. Але це, на думку експерта, потребуватиме значного часу, що істотно загальмує процес протидії олігархам в Україні.

"Простий приклад: Міністерство аграрної політики з кінця минулого року створюється. Пів року минуло, а процес не завершений. Потім штат набирати за конкурсом — це цілий рік. На рік відкладається реальна деолігархізація. Якщо це не РНБО, яка перебуває під контролем президента, куди входять усі ключові фігури державної влади, а якийсь інший орган, то на цей інший орган легше буде впливати олігархам", — сказав Фесенко.

Він вважає, що критика "стосовно окремих норм або пропозиції замінити якісь норми — це вже боротьба проти законопроєкту".

На думку політолога, на етапі голосування за документ у Верховній Раді з'ясується, хто з українських політиків дійсно виступає за деолігархізацію, а хто діє, виходячи з інтересів олігархів.

"Головний етап буде в процесі голосування. Ризики є, звичайно ж. Але представлена помірна версія законопроєкту, не найжорсткіша. Думаю, для того, щоб все ж таки забезпечити його проходження через Верховну Раду. Але ось коли буде голосування, тоді побачимо, хто у нас за деолігархізацію реальну, а хто, можливо, приховано грає в інтересах різних олігархів", — резюмував Фесенко.

Повна версія інтерв'ю: Порошенко не дарма злякався: законопроєкт про олігархів обговорюємо з Володимиром Фесенком

Нагадаємо, згідно із законопроєктом, олігархом вважається людина, яка одночасно відповідає щонайменше трьом із таких ознак:

  • бере участь в політичному житті (належить до вищих посадових осіб держави, входить до складу керівних органів політичної партії, фінансує політичну діяльність);
  • є бенефіціаром або контролером одного або декількох ЗМІ;
  • є кінцевим бенефіціаром компанії-монополіста на ринку;
  • вартість його активів перевищує 1 млн прожиткових мінімумів (на сьогодні це 2 млрд 270 млн грн).

Такі особи потрапляють до реєстру олігархів, їхня діяльність в країні суттєво обмежується.

Читайте також: Хто потрапляє до реєстру олігархів — список від Фесенка

Медіа-партнери
Прямий ефір