Чому менше українців готові виходити на протести — пояснення соціолога

Протести в Україні. Фото: ap.org

В акціях протесту в Україні готові взяти участь 32,4% дорослих громадян, опитаних Київським міжнародним інститутом соціології. За весь час проведення аналогічних опитувань з 2009 року спостерігається найнижча готовність українців до протестів. Найменше готових брати участь у різних акціях протесту було у листопаді 2012 року — 34%, у січні 2017-го та грудні 2019-го цей показник сягав 49% та 48%. Для цього є низка причин, наголосив професор соціології Павло Федорченко-Кутуєв у програмі "Інформдень" телеканалу "Дом". 

За його словами, пік протестних настроїв в Україні був у 2013-2014 роках. 

"Після Революції Гідності ця цифра знижується і десь вона коливається в межах 40%. Тому тут не можна сказати, що відбувається зараз якесь драматичне падіння. Але все ж чомусь навіть це кількавідсоткове падіння відбулося. Я думаю, тут ціла низка причин", — сказав він. 

Зокрема, на цей показник могла вплинути пандемія коронавірусу. 

"Ми всі переживаємо коронавірусну пандемію, і під час тих самих локдаунів у багатьох — і політиків, і експертів — були алярмістські та дистопічні очікування. Що все закінчиться крахом, економіка гепнеться, держава, уряд не втримають ситуацію. Але попри всі виклики, ми повинні визнати, що держава так-сяк дає ради цим проблемам і викликам. Економіка функціонує. Навіть певне відновлення почалося. Якщо в доларах дивитися еквівалент, то обсяг ВВП досягнув рекордної цифри — 190 млрд дол. Звісно, це далеко не все. Сам ВВП на хліб не намажеш, але це все ж певним чином віддзеркалює позитивні тренди в економічній динаміці", — пояснив Федорченко-Кутуєв. 

До того ж важливу роль відіграє те, що Україна — плюралістична країна. 

"Демократія у нас хай молода і недосконала, ще не консолідована, але це точно не автократія… Тому за умов тієї системи, яка сформована в Україні, навіть якщо люди чимось незадоволені, то вони не зобов'язані бути лояльними, відданими цій системі. Бо це демократія, це плюралізм. Вони не обов'язково будуть схилятися до висловлення своєї незгоди. Тому що в них є така опція, така можливість, як відхід в сторону, аж включно з міграцією до країн того ж Європейського Союзу", — додав соціолог. 

Зазначимо, що, згідно з соціологічними опитуваннями, найнижчий рівень готовності до участі в акціях протесту спостерігається на сході України (69,8% не готові до протестів), найвищий — у центрі (58% ). У західному та південному регіонах ситуація практично не відрізняється (не готові до протестів 65,4% та 66,7% відповідно). 

Прямий ефір