Коли Європейський суд з прав людини відмовляє українцям, пояснили правозахисники

Документы ВПЛ. Фото: krymr.com

Загальна кількість позовів, які подали українці до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), — 10,5 тис. З них приблизно 7 тис. стосуються порушення прав людини в Криму та на Донбасі. Однак через недотримання процедури ЄСПЛ часто відмовляє в задоволенні вимог заявників. Про це в ефірі телеканалу "Дом" розповіли правозахисники.

"Найчастіші проблеми (з якими звертаються заявники, — ред.) — це знищення, руйнування або незаконне позбавлення майна людей. Йдеться як про окуповану територію, так і про "сіру зону". Друга за поширеністю проблема — шкода здоров'ю та життю, що нанесена під час воєнного конфлікту. Й інші питання", — перерахував директор зі стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало.

Позови подають жителі як підконтрольної Україні території, так і непідконтрольної. Водночас будь-який громадянин може звернутися до ЄСПЛ в разі, якщо вичерпані всі можливі способи захистити свої права на національному рівні. Однак не всі дотримуються цієї вимоги: подають позови в ЄСПЛ, не дочекавшись рішень українських судів (а іноді й минаючи їх), в результаті — не отримують підтримку Європейського суду.

Так, серед безлічі позовів є знакові, які згодом стають прецедентами при розгляді інших справ. Наприклад, справа "Цезар та інші проти України", в якій узагальнено позови семи пенсіонерів з окупованого Донецька. Вони заявляли про те, що в період із 2014 до 2015 року не отримували свої українські пенсії, оскільки з різних причин не могли виїхати на підконтрольну Україні територію та переоформити виплати. Також зазначали, що звертатися з позовами до українських судів вони не могли з тієї ж причини.

"Було два рішення Європейського суду щодо пенсійних виплат: це справа "Цезар та інші проти України" у 2018 році та рішення "Кандиба та інші проти України" у 2020 році. Але в обох випадках ці рішення були не на користь заявників", — зазначила координаторка з питань надання юридичної допомоги БФ "Право на захист" Юлія Трало.

Вона додала, що причина невдачі в ЄСПЛ в тому, що заявники не вичерпали ефективні засоби захисту на національному рівні.

Водночас, домогтися відшкодування порушеного права з соціальних виплат на національному рівні практично неможливо.

"Найпоширеніша проблема — це невиконання рішень національних судів. Припустимо, суд присудив виплатити людям компенсації за соціальними виплатами та іншими заборгованостями, а Державна казначейська служба каже: вибачте, грошей немає, немає спеціальної статті в бюджеті, ось коли буде передбачено, мовляв, тоді й виплатимо. І люди скаржаться до Європейського суду на невиконання рішень національних судів", — пояснив Михайло Тарахкало.

Детальніше на цю тему: Проти Росії та України: як українці домагаються компенсацій в ЄСПЛ

Медіа-партнери
Прямий ефір