Чому хворіють вакциновані та як зупинити пандемію: "5 вопросов" із епідеміологом Наталією Виноград

COVID-вакцинация в Днипре. Фото: kanaldom.tv

В Україні продовжує зростати кількість хворих на коронавірус. Уже наприкінці жовтня очікується пік захворюваності. Водночас фіксуються випадки інфікування і серед вакцинованих.

Чому хворіють ті, хто вже щепився, і скільки ще триватиме пандемія — розповіла доктор медичних наук, епідеміолог Наталія Виноград у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Зараз в Україні щодня вакцинують близько 100 тис. осіб, але захворюваність продовжує стрімко зростати — фіксуються показники захворюваності такі, як минулого року в пік пандемії. З чим це пов’язано?

— У нас пандемія. Якщо є пандемія, значить буде циклічність розвитку процесу, який супроводжуватиметься хвилями підйому та спаду у зв’язку з формуванням нових генетичних варіантів збудника. І кожен із цих варіантів, на жаль, має більший потенціал із вірулентності. Він вислизає від імунної системи, а тому супроводжуватиметься суттєвим зростанням захворюваності і, як в даному варіанті, летальності.

— Чому деякі вакциновані люди все одно хворіють?

— Все пов’язано з вірусом. Він визначає розвиток ситуації і, на жаль, це вислизання від імунної системи — це результат мутацій, які відбуваються, і відбуваються саме в сайтах, які відповідають за складнощі так званих вірусонейтралізуючих антитіл.

Частина вакцин містить тільки антигени, які стосуються S-антигену. Будуть формуватися, відповідно, до нього антитіла. А якщо він змінився, то ці антитіла будуть неефективні. Це головна причина. Якби вірус не змінювався за цей час, то пандемія вже завершилася б.

— Як у такому випадку виробити колективний імунітет? І скільки часу на це буде потрібно?

— Головна помилка зараз — упор і великий акцент на вакцинації. Адже боротьба з інфекційним захворюванням — це цілий комплекс протиепідемічних заходів, де вакцинація, звичайно, займає важливе місце, але це не єдиний підхід. Якщо ми хочемо тримати нормально процес, то нам треба чітко дотримуватися всього комплексу протиепідемічних заходів. Це загальний підхід, який був нам спочатку прописаний: маска, дистанція, уникати місць скупчення людей, де ризик інфікування дуже високий.

Це головні принципи, які з перших днів початку пандемії були озвучені, але якось народ перестав цього дотримуватися. І, звичайно, дуже важливо знижувати концентрацію збудника, оскільки ми переходимо зараз в закриті приміщення — клас або офіс, де є якась певна кількість людей. Приміщення треба постійно провітрювати, щоб концентрація вірусу була якомога нижчою.

Цих простих заходів мають дотримуватися усі. Якщо це буде, ми тоді з вами зможемо зменшити інтенсивність епідемічного процесу. Тобто кількість хворих буде нижчою, відповідно, госпіталізованих теж буде менше.

— Також повідомлялося, що кілька областей можуть потрапити до "червоної" зони. Буде обмежено роботу бізнесу і шкіл. Скільки ще може тривати ця пандемія? Коли ми зможемо відмовитися від обмежень? Чи є статистика, як довго існують подібні віруси?

— Якщо дивитися по тривалості процесу, то коли ми отримали першу інформацію, я сказала, що ця проблема існуватиме 2,5 роки. Це був мій прогноз, звичайно. Прогнози робили дуже великі, дуже хороші центри. Наприклад, Оксфорд робив великий прогноз. Але хочу відразу сказати, що він не виправдався, оскільки це новий збудник.

Це дихальні інфекції. На щастя, з’явилися вакцини, і процес мине швидше. Але, на жаль, вірус змінюється. На це нам, звичайно, складно впливати. Але якщо ми стримуватимемо дуже інтенсивну циркуляцію вірусу, то знизимо і ймовірність виникнення нових мутантів. Мутанти — це результат дуже інтенсивної циркуляції. А якщо її не буде, ми підемо з цього процесу через 2,5-3 роки.

— Серед ваших пацієнтів є антивакцинатори?

— Я думаю, що їх дуже багато. Вони і раніше були.

— Як ви пояснюєте антивакцинаторам та іншим людям важливість вакцинації?

— Сьогодні кожен розуміє ситуацію. Мати шанс — це великий подарунок долі. У нас не було ніколи, за жодної пандемії, яка починалася з невідомого збудника, можливості використовувати вакцини. Саме високі досягнення, які існують у багатьох науках, призвели до того, що в цій пандемії у нас є реальний шанс дуже швидко робити детекцію, знаходити вірус, дуже надійно і швидко зробити вакцини, та їх використовувати. Зверніть увагу, що вакцин зроблено в світі сотні.

Я завжди кажу: "Це ваш вибір, це ваше життя, це ваша відповідальність перед собою, перед вашими дітьми, перед вашими друзями. Зрештою, ви ж ще не жили і вже хочете піти? У вас є шанс. Сьогодні доля до нас прихильна і подарувала вакцини. Якщо вони навіть не захистять нас від нових вірусів, далі йтимуть мутації, так вони хоча б нам дадуть шанс жити, не так важко хворіти. Чому ви не хочете скористатися?"

Мені частина моїх друзів кажуть: "Так ми ж уже хворіли". Я кажу: "Не питання. Якщо ви хворіли і ви дійсно захищені — а для цього треба зробити дослідження — ви можете зараз не використовувати цю вакцину. А якщо ви хворіли, але не захищені, вам все одно треба йти на вакцинацію. А якщо ви взагалі ще не хворіли, вам пощастило. Це подарунок долі. Оцініть, і поспішіть, щоб ви не були в реанімації, і не пройшли потім ці важкі й дуже складні періоди постковіду, коли, щоб повернутися до життя, потрібні місяці".

Прямий ефір