Украина наш дом

Чому алфавіт кримськотатарської мови буде засновано латиницею, пояснили в Мінреінтеграції

Снавер Сейтхалилев. Фото: kanaldom.tv

Латиниця більш точно відбиває фонетичні особливості кримськотатарської мови, тому в Україні триває робота щодо офіційного закріплення алфавіту латиницею для корінного народу. Водночас у Росії для кримськотатарської мови використовують винятково кирилицю. Про це у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" розповів заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Снавер Сейтхалілєв.

Він нагадав, що Мінреінтеграції зараз активно працює щодо стратегії розвитку кримськотатарської мови в межах реалізації недавно ухваленого закону "Про корінні народи України".

"Ми виходимо на абсолютно новий рубіж, бо закріплення алфавіту на основі латинської графіки об'єднує весь кримськотатарський народ і відкриває можливості щодо більш згуртованої інтеграції з усім тюркомовним світом", — сказав Сейтхалілєв.

Заразом у Росії мови розвиваються тільки на основі кирилиці.

"Країна-агресор обмежена своїми імперськими підходами до цього питання. Бо там усі мови розвиваються тільки на основі кирилиці. А кирилиця саме тюркські мови дуже сильно обмежує та не є оптимальною з погляду фонетики", — пояснив він.

Сейтхалілєв зазначив, що закон про корінні народи та наступні новації в цьому напрямі дають змогу Україні взяти лідерство в питанні розвитку народів.

"Україна, ухвалюючи сам закон [про корінні народи] та йдучи треком розвитку мови на основі латиниці, створює абсолютно новий імпульс із погляду лідерства, як держава, яка є в широкому контексті політичною нацією й містить у собі дуже багато етносів і народів", — резюмував він.

Повна версія інтерв'ю: Корінні народи та нацспільноти — в чому відмінності: обговорюємо тему зі Снавером Сейтхалілєвим і Володимиром Фесенком

Нагадаємо, зараз кримськотатарська писемність функціонує двома алфавітами — кирилицею та латиницею. Кирилізація алфавіту була здійснена в Радянському Союзі у 1939 році. З початком незалежності України розпочато поступовий перехід на латинізований алфавіт. Зараз у країні для кримськотатарської мови використовують як кириличний, так і латинський алфавіти. У Росії ж офіційно використовують тільки кирилицю.

Прямий ефір