Побувати у космосі як Каденюк: інтерв'ю з Олександром Омельяновим про VR-проєкт "Український Колумб"

Проєкт "Український Колумб". Фото: Facebook

За фінансування Українського культурного фонду створено VR-проєкт "Український Колумб", присвячений польоту в космос першого українського космонавта Леоніда Каденюка.

У віртуальній реальності можна відчути себе космонавтом, побувати у "взутті" Каденюка та полетіти в космос на шатлі "Колумбія" в межах місії STS-87. А ще — ходити шатлом в умовах нульової гравітації, отримувати завдання від командира екіпажу, брати в руки різні предмети. На основі сотень вивчених матеріалів розробники створили екстер'єр та інтер'єр космічного корабля в 3D. Докладніше про проєкт "Український Колумб" та VR-технології у програмі "Утро Дома" розповів продюсер цього проєкту Олександр Омельянов.

Ведучі — Анна Кузіна та Костянтин Войтенко.

— Що це таке VR і що це таке "Український Колумб" та як це разом поєднується?

— VR — це та технологія, яка найближчим часом масштабно зайде у життя кожної людини. Насправді вона з'явилася вже досить давно, у 2014-2015 році я вперше з нею познайомився. Ця технологія набирає обертів, зараз багато компаній запускають якісь свої рішення щодо цього.

І ми з командою вирішили не відставати і вже другий рік робимо різні цікаві проєкти, створюємо контент різного формату. І у створенні цього контенту нам дуже допомагає Український культурний фонд. Саме завдяки УКФ ми цього року й змогли реалізувати наш проєкт "Український Колумб".

"Український Колумб" розповідає про історію Леоніда Каденюка. Леонід Каденюк — це перший і поки що єдиний український космонавт за часів незалежної України. Це важливо наголосити, бо були українські космонавти, які були у космосі під час Радянського Союзу. Але якщо говорити про незалежну Україну, то Каденюк — це перший космонавт, який побував у космосі — у 1997 році на шатлі "Колумбія" з міжнародною командою він вирушив до космосу, де провів кілька тижнів.

Ця подія і стала основою для нашого VR-experience, як ми називаємо, тобто VR-досвіду. А що це таке? По суті, можливість будь-якій людині, яуа надіне окуляри віртуальної реальності, побувати і зрозуміти, як почувається космонавт на етапі підготовки до польоту. Наприклад, ми маємо сцени з барокамерою, тобто коли людина відчуває те, що відчуває космонавт під час підготовки. Це й окремий розділ із життя Леоніда Каденюка, коли він був льотчиком-винищувачем — у нашій історії є сцени, де учасники перебуватимуть в кабіні винищувача, бачити, як він летить, людина матиме можливість керувати винищувачем, натискати на кнопки.

— Постріляти, вбивати когось?

— Ні, ми проти насильства.

Ну, і найважливіше — люди матимуть можливість потрапити на космічний корабель, у командний пункт, вилетіти на орбіту, побачити з ілюмінатора космос. Будь-яка людина зможе побачити та взаємодіяти з членами команди цього космічного корабля, зможе включити та послухати українські пісні, які брав із собою Леонід Каденюк у цю експедицію.

До речі, ви знаєте, що тоді ж у космосі пролунав гімн України, і на орбіті побував український прапор, який Леонід брав із собою. Такі моменти ми також відтворили у нашому VR-experience.

— Скільки це триває і як після цього потім повернутися до реальності?

— Весь експірієнс триває близько 20 хвилин. По суті це повне занурення в атмосферу. Коли ми надіваємо окуляри віртуальної реальності, зникає навколишній простір. Ось ми з вами зараз у студії телеканалу "Дом", але надінемо окуляри віртуальної реальності — все, ми в шатлі. Ми повертаємо голову вгору, вниз — навколо нас шатл, сходи, панель приладів, все — ми повністю там, усередині. І ми рухаємося, у нас є якісь підказки, що нам робити, у нас є розуміння, куди нам рухатися, що вмикати, вимикати і таке інше.

— А це виглядає як реальність чи це анімація?

— Це анімація. Ми це все робили на ігровому движку Unreal Engine. Це як би графіка досить високої якості, але зрозуміло, що це не фото, а намальований об'єкт.

— Відчуття будуть, ніби у справжньому винищувачі?

— Відчуття, так, дуже реалістичні, правдоподібні.

— Ви вже випробували?

— На тесті побував пілотом винищувача.

Кілька років тому в Лондоні був такий VR-атракціон на одному з хмарочосів. Я одягав окуляри віртуальної реальності, опинявся на останньому поверсі хмарочоса і мені потрібно було пройти 2 м по жердинці. Тільки якщо у житті цей хмарочос був добудований, то у віртуальній реальності він ще не був добудований. І там ось лежали просто такі балки, і ось такою двометровою жердинкою потрібно було пройти.

Так от я не міг зробити крок. Тому що піді мною 150 м висоти, це було так страшно. Насправді ось так наш мозок працює. Коли бачимо картинку, начебто ти розумієш, що це не по-справжньому, але мозок дає сигнали та реакції, ніби це все відбувається в реальності.

— Я читав, що мозок не розрізняє віртуальної та нормальної реальності. Для нього все реальність. Тому у віртуальних іграх або просто іграх ми відчуваємо ті самі емоції, начебто це дійсно відбувається. А розкажіть про технологію VR — наскільки складно зробити так, щоб глядач повірив у потрібне? Скільки часу потрібно витратити, щоб відтворити той же винищувач, щоб я міг повернутися і все побачити та натискати кнопочки? Це легко чи ні?

— Це нелегко насправді. Так, у результаті виходить сеанс на 20 хвилин, досить короткий відрізок. Але для його створення ми активно працювали з червня, тобто майже 5 місяців, створювали етап за етапом. У нас досить велика була команда, хтось відповідав за моделювання кабіни винищувача, хтось за створення моделей персонажів, хтось за нанесення текстур. Це досить трудомісткий і кропіткий процес, в якому задіяна досить велика кількість людей.

— А як це буде технічно? Наприклад, я хочу подивитися ці 20 хвилин, взяти участь у цьому експірієнсі, що мені для цього треба? Тобто зрозуміло, потрібні віртуальні окуляри. А з чим вони з'єднуватимуться? Це телефон потрібен чи спеціальне обладнання?

— Зараз цю програму можна переглянути в окулярах віртуальної реальності Oculus Rift. Вам потрібні ці окуляри, потрібно зайти за посиланням, яке є на нашому сайті та завантажити цю програму. Це абсолютно безкоштовно всім. Ось усе, що треба.

— Поки що з цими окулярами можна?

— Поки що тільки з ними. Але Oculus — найвідоміший виробник таких окулярів. Ми також плануємо, щоб цей проєкт був доступний для мобільних телефонів у кардборді (Cardboard) — грубо кажучи, це картонні окуляри, в які вставляється мобільний телефон. Але це трохи згодом.

— А навіщо створювати собі альтернативну реальність? Це виходить як втеча від реальності?

— У цих технологіях можна знайти як багато плюсів, так і мінусів. Ця технологія, ну, як ніж у руках хірурга — у цьому випадку він рятує, але ніж у руках зловмисника вже стає знаряддям злочину. Що мене лякає у цих технологіях? Що люди ще менше спілкуватимуться, скоротиться живе спілкування. З іншого боку, у людей з'являться колосальні можливості побувати в різних країнах, спілкуватися один з одним у віртуальній реальності, ще яскравіше висловлювати себе — умовно кажучи: я почуваюся рожевим поні, ну, ось — я рожевий поні.

Прямий ефір