Плани Росії на повномасштабне вторгнення до України — для чого Кремлю загрожувати Києву (ВІДЕО)

Російські війська. Фото: Twitter

Маневри російської армії біля кордонів України — частина інформаційної війни та політики шантажу західних країн, не виключають експерти. Тим часом у Міністерстві оборони України кажуть, що готові до будь-яких провокацій, повідомляє "Дом".

Так, німецьке видання Bild із посиланням на джерела в НАТО повідомило, що план-максимум Кремля — захоплення 2/3 території України, включаючи Київ. А американський The Washington Post опублікував інформацію про те, що Росія зможе використати для наступу на Україну 175 тис. військових.

Міністр оборони України Олексій Резніков у статті для Atlantic Council заявив, що "велика війна в Україні призведе до кризи у всій Європі". За його словами, якщо Росія все ж таки реалізує план повномасштабного вторгнення, це призведе до економічних, продовольчих та міграційних проблем у ЄС, і розпочнеться ера глобальної нестабільності. Саме тому країни мають об'єднатись, щоб зупинити агресора.

"Ескалація є вірогідним сценарієм, але не обов'язковим. І наше завдання відвернути його. Чим краще ми спрацюємо самі і разом з нашими партнерами, тим меншою буде загроза ескалації. Спосіб — зробити ціну можливої ескалації неприйнятної для агресора. Жодних силових провокацій з нашого боку в принципі бути не може. Водночас шлях умиротворення агресора не розглядається. У разі потреби Україна дасть відсіч", — сказав Резніков.

Водночас Росія знову виправдовує концентрацію військ на кордоні з Україною проведенням навчань. Пропаганда Кремля вже готує ґрунт для того, щоб розпочати загострення конфлікту, разом із цим звинувативши в агресивних діях саму Україну, кажуть експерти.

"Найімовірнішим сценарієм буде проведення низки провокацій на тимчасово окупованих територіях, на лінії дотику, які б викликали дії української армії у відповідь. І мотивуючи це захистом своїх співгромадян, застосувати Збройні сили на будь-якому напрямку, на якому вони вважатимуть це доцільним", — вважає директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко.

За повідомленнями правозахисників, Росія стала активніше відправляти своїх військових на тимчасово непідконтрольні Україні території частини Донецької та Луганської областей. Людей лякають нібито підготовкою наступу українських військ. Місцеві жителі почали виїжджати звідти.

"Люди побоюються відновлення бойових дій, вони бояться війни. Люди зараз бачать масову активізацію, появу нових людей на території ОРДЛО, здебільшого це чи військові, чи якісь представники спецслужб. Місцеві жителі їх уже навчилися відрізняти. У зв'язку з цим люди залишають територію ОРДЛО і переїжджають до Російської Федерації", — повідомив правозахисник, засновник організації "Східна правозахисна група" Павло Лисянський.

Ґрунт для можливого загострення агресії Росія почала готувати задовго до початку накопичення військ біля кордонів України, змушуючи жителів ОРДЛО отримувати російські паспорти.

"Їх таким чином беруть у заручники, цими паспортами. Якщо, як заявляють російські експерти, пропагандисти, політики, Україна вживе якихось дій, які можуть торкнутися, на їхній погляд, безпеки громадян Росії, то таким чином Росія має повне моральне право, мало того, зобов'язана застосувати свої Збройні сили. Механізм уже неодноразово був відпрацьований Росією і на окупованих територіях Молдови, і на окупованих територіях Грузії", — говорить Юрій Кочевенко.

Крім сценарію реального загострення агресії, є ймовірність, що Росія загрожує Україні з метою шантажувати Захід та вибивати вигідні для себе рішення. Наприклад, Кремль уже вимагає від США гарантій того, що Україна не вступить до НАТО.

"Звичайно, точаться якісь торги. Звичайно, йде дискусія, щоб Росія заспокоїлася, ось підпишіть з нами одне-друге-третє. Але Байдену важче йти на поступки, якщо медіапростір американський так активно аналізує агресивну діяльність Російської Федерації", — коментує заступник керівника Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Микола Балабан.

Увага до теми України в західних країнах демонструє підтримку країни світовою спільнотою та бажання добитися миру дипломатичним шляхом. Тему збройної агресії Росії проти України напередодні порушував під час розмови з Папою Римським Франциском глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук. За його словами, понтифік може відвідати Україну вже наступного року.

Читайте також: Вилка можливостей Кремля: підготовку російських військ біля кордонів України обговорюємо з експертами

Нагадаємо, що на початку грудня Україна — у фокусі міжнародних обговорень: міністерська зустріч НАТО у Ризі (Латвія), міністерське засідання ОБСЄ у Стокгольмі (Швеція). Лише двосторонніх зустрічей за неповні три дні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів понад півтора десятка. Проведено численні перемовини на різних рівнях.

Читайте також: Підсумки 4 грудня: план-максимум Кремля, міжнародна підтримка України та ускладнення від "омікрону" (ВІДЕО)

Прямий ефір