План порятунку Америки та "вакцинний націоналізм": як країни відновлюють економіку під час пандемії

Очередь перед магазином в Нью-Йорке. Фото: dw.com

Пандемія COVID-19 завдала важкого удару по світовій економіці у 2020 році. Найбільші економіки світу зіткнулися з безпрецедентним рівнем безробіття. Але найсильніше жорсткі карантинні обмеження відбилися на добробуті країн з низьким доходом. Чи принесе новий рік довгоочікуване полегшення, і які заходи можуть дати надію на надшвидке відновлення — проаналізували журналісти проєкту "На самом деле: Мир" телеканалу "Дом".

"Жахливий 2020-й" — під такою назвою минулий рік увійшов до звітів організацій про економічні наслідки пандемії коронавірусу. Світова економіка пережила найбільше падіння з часів Великої Депресії 1939 року, кажуть експерти ООН. Однак вже перші місяці цього року вселили оптимізм. Відразу кілька міжнародних вотчдогів скоригували свої обчислення за результатами чотирьох місяців року. Причина тому — стабілізація становища всередині США.

"Очікується, що цього року зростання світової економіки становитиме 4,7%. Це більше, ніж прогноз, зроблений у вересні, — 4,3%. Частково це відбувається завдяки інтенсивному відновленню економіки Сполучених Штатів, де широко поширюється вакцина і почала діяти бюджетна програма розміром 1,9 трлн дол. на споживчі витрати населення", — йдеться у звіті конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD)

План порятунку Америки

План президента США Джозефа Байдена з відновлення економіки країни після пандемії амбітний, його вартість — майже 2 трлн дол.

"Укол у плече і гроші в кишені — ось що важливо! План порятунку Америки вже зараз виконує те, заради чого був задуманий, — змінює життя звичайних людей", — заявив Байден.

Передусім необхідно повернути робочі місця тим, кого звільнили під час пандемії. Тільки з березня до травня 2020 року на вулиці опинилися 20 млн американців. Для порівняння: від наслідків світової фінансової кризи 2008 року цифра безробітних була вдвічі меншою.

Один зі способів повернути фінансову активність — пряма допомога для найбільш вразливих груп населення. У березні понад 100 млн американців отримали від уряду США допомогу розміром 1 400 дол. Це так звані стимулювальні чеки — частина плану президента Байдена. На неї може претендувати будь-який американець з доходом нижче 75 тис. дол. на рік.

Крім виплат для населення, план американського уряду передбачає допомогу для малого бізнесу і спеціальні виплати з безробіття.

Деякі експерти побоювалися, що якщо американці одночасно витратять свої чеки — це може призвести до негайної інфляції, тобто до зниження вартості валюти. Однак цього не сталося. Тоді як минулого тижня цифри з безробіття рекордно впали. Всього 700 тисяч на тиждень — відмітка, якої Америка не бачила з початку пандемії.

"Якщо уявити потенціал економіки у вигляді склянки, то споживчий попит — це вода, яку наливають у склянку. Коли люди починають витрачати свої стимулюючі чеки, посудина наповнюється. Бізнес отримує ресурс, щоб найняти більше працівників, які отримують зарплату і теж можуть її витратити, знову наповнюючи посудину. На американському ринку зараз мільйони безробітних, тисячі бізнесів простоюють. Це створює нам запас для величезних споживчих витрат", — пояснює Грег Іп, економічний експерт видання The Wall Street Journal.

Американці витрачають гроші на різні товари та послуги. Деякі покупки демонструють відкладений попит — після того, як покупці довгий час не могли ними користуватися.

"Значною мірою на зростання споживчих витрат вплинув і той факт, що споживачі були змушені обмежувати себе через фінансові проблеми, і вибирали, на що саме витрачати гроші. Тепер з новим припливом доларів багато хто виявив бажання нагнати втрачені можливості й витратитися в найрізноманітніших категоріях", — зазначає Ліндсі Піегза, виконавча директорка і головна економістка інвестбанку США.

Президент країни також виділяє успішність обраного плану дій.

"З того часу, як ми ухвалили план порятунку Америки, ми отримуємо більше і більше обнадійливих сигналів. Більшість економічних прогнозів значно підвищили свої розрахунки економічного зростання ВВП на цей рік. Зараз вони перевершують 6%", — зауважив Джозеф Байден.

План дій щодо боротьби з кризою і масова вакцинація стали першими пріоритетами адміністрації з моменту вступу Байдена на пост президента. Тим часом його команда взялася за ще одну ініціативу — гігантський інфраструктурний проєкт вартістю 3 трлн дол. Цю суму планують виділити на впровадження швидких технологій майбутнього, будівництво автомобільного та залізничного сполучення, станцій зарядки для електротранспорту, розвиток технології 5G і "зеленої" енергетики, — повідомляють журналісти The New York Times з посиланням на джерела в Білому Домі.

"Вакцинний націоналізм"

Одразу ж за першими результатами американського плану порятунку Міжнародний валютний фонд також поліпшив економічний прогноз на рік. Однак в організації заявляють, що, незважаючи на перспективи поліпшення ситуації в багатих країнах, загалом світове відновлення відбувається не так успішно. Країни з низьким доходом досі не оговталися від удару по їхнім економікам. Серед причин називають набагато менш переконливі успіхи в вакцинації, а також менш широкий порівняно з США арсенал фінансових інструментів.

"Перспективи залишаються невизначеними, я дійсно боюся великої різниці між країнами, у яких хороші показники, і тими, у кого вони зовсім відсутні. Щоб уникнути економічних шрамів, як-от тривале безробіття або проблеми з постачанням, країнам слід підтримати свої домогосподарства і компанії. Відповідно до того, як відновлення набирає обертів, уряди зобов'язані закласти основу для зростання, заснованого на середньостроковій фінансовій стійкості", — радить Крісталіна Георгієва, директорка-розпорядник Міжнародного валютного фонду.

На перспективи економічного зростання може вплинути й так званий "вакцинний націоналізм", заявляють у Всесвітній організації охорони здоров'я. За словами гендиректора ВООЗ, перегони національних кампаній можуть не допомогти, а навпаки — перешкодити боротьбі з вірусом. Побороти пандемію вийде лише тоді, коли вакцина буде однаковою мірою доступна в усіх країнах.

"Успіх ініціативи COVAX (механізм глобального доступу до вакцин, — ред.) — під загрозою. Що частіше вірус передається, то більше з'являється нових його варіантів. Що більше варіантів вірусу, то вищим є шанс, що вакцина не спрацює. Поки вірус продовжує циркулювати будь-де, люди продовжать вмирати, а торгівля і сполучення між країнами й далі будуть обмежені", — коментує Тедрос Гебреїсус, генеральний директор ВООЗ.

Прогнози для України

Ситуацію з відновленням економіки України телеканалу "Дом" прокоментував інвестиційний банкір Сергій Фурса.

"Світова економіка буде відновлюватися. Інше питання — швидкості у країн різні. Недостатність вакцини стримує економічне зростання в менш розвинених країнах, зокрема й в Україні", — говорить експерт.

Він нагадав, що минулого року падіння української економіки було відносно невелике. Насамперед тому, що в країні був дуже легкий локдаун порівняно з європейськими країнами та з США.

"Тому ми втратили всього 4% ВВП, хоча очікування були близько 8-10%. На цей рік у нас були оптимістичні прогнози — на зростання ВВП на 4-5%. Але ці прогнози містили в собі співпрацю з МВФ, що у нас не буде значних локдаунів тощо. Наскільки це реалістично — складно сказати", — зазначив Фурса.

Загалом протягом останнього десятиліття зростає економічна нерівність серед країн. Це продиктовано значною кількістю "дешевих грошей" — політикою низької вартості позик, здешевлення банківського кредиту, що призводить до збільшення вільних грошових ресурсів.

"У світі дійсно дуже багато дешевих грошей. Вони призводять до того, що багаті стають багатшими — тому що у них є активи, а дешеві гроші розганяють вартість активів. Це наявне і на рівні країн. Ми бачимо, що країни, які можуть собі дозволити вливати дешеві гроші в економіку (наприклад, США), швидко відновлюються. Україна не має можливості взяти і надрукувати гроші. Відповідно, такі країни, як ми, будуть обмежені в ресурсах для швидкого відновлення", — резюмував Сергій Фурса.

Читайте також: Ізраїль і США, Грузія та Молдова: про темпи вакцинації від COVID-19 у світі й Україні

Медіа-партнери
Прямий ефір