"План Маршалла для України": як залучатимуться і витрачатимуться гроші, пояснив Бураковський

Ілюстративне фото: radiosvoboda.org

Український уряд та міжнародні партнери вже працюють над планом відновлення України, або як його називають "план Маршалла для України". Вже зрозумілі його основні напрямки. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів  "Дом" та UA розповів голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

Він нагадав, що на цьому етапі план відновлення України включає кілька основних компонентів:

  • відновлення інфраструктури;
  • питання, пов'язані із забезпеченням соціальних потреб (відновлення будинків, житла);
  • розвиток українського військово-промислового комплексу, "оскільки військова загроза нікуди не дінеться у зв'язку з існуванням Росії".

Звісно, відновлення країни потребує чималих коштів. Але залучення таких коштів є основним елементом будь-якого бізнесу, тобто дозволить запустити відновлення економіки.

"Приватний бізнес залучає позикові кошти для того, щоб розвивати свої види економічної діяльності. Держава залучає відповідні кошти, для того, щоб підтримувати нормальний стан своєї економіки. Тому залучення закордонних коштів і взагалі залучення будь-яких позикових коштів — це частина ринкової економіки", — сказав Бураковський.

До того ж відновлення України — це не так політичний проєкт, як інвестиційний проєкт.

"І залучаючи кошти, даючи компаніям (українським, закордонним) можливість працювати, ми отримуємо те, що називають "точку економічного зростання". І як показав досвід відновлення країн після Другої світової війни (мається на увазі "план Маршалла"), це стало досить сильним економічним поштовхом насамперед для цих країн. І результати їхнього повоєнного розвитку ми бачимо й сьогодні — країни Європейського Союзу, які використали гроші "плану Маршалла", на сьогодні стоять в авангарді світового розвитку", — розповів експерт.

Бураковський спростував заяви російської пропаганди, що за допомогою коштів, які будуть залучені на відновлення України, держава стане повністю залежною від Заходу.

"Щодо принципів виділення коштів: частину грошей буде передано на грантовій основі, частину може бути передано як кредити. Які будуть умови цих кредитів — тема окремої бесіди. Але я не думаю, що це буде, знаєте, "скупили Україну на корені, взяли у заставу український чорнозем, країна стала залежною і так далі". Ми, швидше за все, говоритимемо про принципи, на яких реалізовувався "план Маршалла". Гроші надходили до країни, потім гроші надавалися місцевому бізнесу саме як кредитні гроші за пільговими умовами, кредитування запускало нормальні економічні процеси", — пояснив економіст.

Бураковський додав, що структура акумулювання та витрачання коштів за "планом Маршалла для України" також зрозуміла. По-перше, буде створено єдиний фінансовий інститут (фонд), який збиратиме гроші.

"Збираючи гроші в єдиному центрі, ними простіше управляти. Це цілком очевидно. Адже коли існує велика кількість різних програм, їх важко координувати. Тому простіше зібрати всі гроші в одному місці", — сказав він.

Але при акумулюванні величезних сум цей інститут може мати справу з проблемою, яка була характерна для України у мирний час.

"У мирний час Україні надавалась досить велика кількість різноманітних коштів за різними лініями — і Європейського Союзу, і Міжнародного валютного фонду, і Світового банку. Але ми ніколи ці гроші повністю не могли використати. Тобто ми повинні говорити саме про здатність держави ефективно розпорядитися ось такими великими грошима та організувати цю всю роботу на своїй території", — додав експерт.

По-друге, витрачання коштів контролюватиметься міжнародними партнерами, які їх виділяли. Зокрема гроші виділятимуться під конкретний план розвитку країни, узгоджений із партнерами — це теж певна форма контролю.

Читайте також: Репарації та "план Маршала": як можна отримати гроші на відновлення України, розповів економіст

Зазначимо, "план Маршалла" (офіційна назва European Recovery Program — "Програма відновлення Європи") — програма допомоги Європі після Другої світової війни. План було висунуто 1947 року державним секретарем США Джорджем К. Маршаллом. У реалізації програми брали участь 17 європейських країн, включаючи Західну Німеччину.

Основна мета "план Маршалла" — відновлення зруйнованої війною економіки Європи, усунення торгових бар'єрів, модернізація промисловості європейських країн, витіснення комуністів із владних структур та розвиток Європи загалом.

"План Маршалла" передбачав також і допомогу у повоєнному відновленні економіки СРСР, але керівництво Радянського Союзу відмовилося від будь-яких форм допомоги у рамках Плану.

Нагадаємо, за даними наприкінці березня збитки України від війни склали вже понад 1 трлн дол. — у цю суму входять усі збитки: як руйнування, так і недоотриманий українською економікою ВВП, втрата прямих іноземних інвестицій, втрати цивільного населення та ін. Для відновлення України після війни може бути використано кілька джерел фінансування.

Прямий ефір