Підтримка з-за кордону: шотландець розмалював Tesla в українські кольори

Tesla в кольорах українського прапора. Фото: facebook.com/UA FlagTesla

Шотландець Девід Фрейзер активно підтримує Україну в боротьбі за незалежність. З початком повномасштабного вторгнення волонтер почав міркувати, чи може бути корисним. Вирішив долучити свій електромобіль Tesla до протестних акцій. Чоловік розмалював його в кольори українського прапора. Завдяки йому про події в Україні дізнавалися навіть у тихих шотландських селищах. Більше про діяльність активіста розповідається у сюжеті "Ранку Вдома". 

2022 рік для жителя Единбурга Девіда Фрейзера пройшов під проводом проукраїнських протестів. Активіст і досі паркує свою жовто-блакитну автівку біля російського консульства у столиці Шотландії та вмикає українські пісні. 

"Коли розпочалася повномасштабна війна, я працював в Англії, у Манчестері. Сказав моєму босу, що, мабуть, мені доведеться залишити роботу, бо маю в якийсь спосіб відповісти на жах, котрий принесла Росія до незалежної європейської держави. Разом із друзями ми почали міркувати, що б я міг зробити. Тоді я обзавівся новою автівкою", — розповідає Девід.

Долучити надсучасний електромобіль Tesla до протестних акцій стало слушною ідеєю. На думку самого Фрейзера, виріб інженера та мільярдера Ілона Маска приковує до себе зацікавлені погляди, а розмальований в українські національні кольори, та ще й з написом Free Ukraine ("Звільніть Україну" або "Вільна Україна") не дає жодного шансу лишитись непоміченим. Девід поступово досягав свого. Про події в Україні дізнавалися навіть у тихих шотландських селищах за тисячі кілометрів від лінії фронту. 

"Ми їздили на українській "Теслі" різними містами та країнами Об'єднаного Королівства. Привертали увагу, били тривогу і спонукали робити донати на потреби українських громадян. Через низку своїх контактів я дізнавався останні новини з України, тож міг передавати свідчення британцям , як то кажуть, з перших рук", — каже волонтер. 

Девіду не звикати до міжнародних конфліктів. Половину власного життя шотландський активіст перебував там, де без допомоги світових благодійних центрів було ніяк. Косовська війна наприкінці 90-х — трирічний міжетнічний конфлікт у Боснії та Герцеговині. 

Фрейзер приїздив і до України. Шотландець опікувався представниками ромської діаспори в західних областях у середині 90-х. 

"1997 року я приїхав до Мукачева, аби проінспектувати житлові умови угорців, котрі приїхали до України. Тоді як представники гуманітарної організації ми долучилися до створення шкільних та продовольчих центрів. Уявіть собі, кілька років тому, гуляючи Единбургом, я зустрів тих своїх підопічних, які на момент нашого знайомства були ще маленькими. А зараз відбудовували дорожні шляхи. Гадаю, тоді в Мукачеві ми зробили гарну справу", — каже Фрейзер.

27 років потому Девід повернувся до України, перетнувши державний кордон і відразу рушив до лінії фронту. З травня 2022 року волонтер відправляє на потреби української армії позашляховики повного приводу. Кожна автівка наповнена гуманітарною допомогою.

"Ми перегнали дуже багато позашляховиків для військових, а у січні я сам сидів за кермом дванадцятитонної вантажівки з генераторами для однієї з військових частин", — розповідає волонтер.

Поки триватимуть обстріли, цинічно знищуватимуть населення та розповсюджуватимуть пропагандистську риторику Кремля країнами Європи, шотландець Девід Фрейзер стоятиме пліч-о-пліч з Україною до перемоги над Росією. Батько п'ятьох дітей, волонтер з Единбурга, розуміє, що найголовніше — не дати звіру ствердитися у власній безкарності. На думку шотландського активіста, сьогодні українці показують світові приклад згуртованості та моральної витримки. 

"Я не знайомий з усіма українцями, але кожен український воїн, з ким я встиг познайомитися, — щирий та з великим серцем. Ці хоробрі жінки та чоловіки б'ються на боці світла. Вони — воїни світла, тож не можуть програти. А люди, які відчули свободу на смак, не віддадуть її за жодних умов", — додав Девід.

Друга за розміром країна Об'єднаного Королівства Великої Британії, Шотландія, від початку повномасштабного вторгнення підставила Україні своє братерське плече. Тут діють великі урядові та волонтерські програми з допомоги вимушено переміщеним українцям.

Читайте також: Творчість під час війни: художниця Юлія Коваль малює мандали та допомагає ЗСУ

Медіа-партнери
Прямий ефір