Перспективи і складнощі розвитку української економіки без олігархів: "Официальный разговор" із Тимофієм Миловановим

Тимофей Милованов. Фото: kmu.gov.ua

В Україні незабаром можуть ухвалити в першому читанні законопроєкт про деолігархізацію. Він передбачає те, що діяльність людей, які будуть підпадати під визначення олігархів, буде сильно обмежена.

Як вплине на українську економіку відсутність олігархів — розповів радник голови Офісу президента Тимофій Милованов у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— В Україні можлива економіка без олігархів?

— Так, але це займе певний час. Інші країни через це теж проходили. Наприклад, Сполучені Штати Америки. Якщо ми подивимося історію Рокфеллера, у нього методи роботи були не завжди ринкові або цивілізовані. Але минуло кілька поколінь, і тепер ці компанії, фонди повністю цивілізовані і працюють в сучасних умовах. Просто ми не хочемо чекати 3-5 поколінь, щоб це відбулося.

— Наскільки цивілізовані методи закладені в законопроєкті про деолігархізацію?

— У документі пропонується приділяти особливу увагу людям, які потрапляють під визначення олігархів. Знаєте, як софіт, прожектор — увага, давайте уважно стежити за тим, що ці люди роблять. Це правильно.

Я б сказав, що це м’який закон. Тому що якщо ми подивимося на те, як ми реформували банківську систему і результати цієї реформи, то перше, що ми зазначимо, — що вона залишається важкою, що там дуже багато було всяких темних оборудок навколо неї.

Але є і позитивні результати, вони дуже фундаментальні. Зараз у нас економічна криза, пов’язана з пандемією, і це перший раз за історію України, коли економічна криза не призвела до падіння банків. Тобто цього разу банки, банківська система повела себе гідно з економічної точки зору, курс був утриманий, люди не втратили свої заощадження, платежі виконувалися.

— Але люди витратили свої заощадження.

— Це зрозуміло, так, ми в економічній кризі. Але в попередній раз ситуація була набагато гіршою. Раніше завжди кризи призводили до падіння банків.

Що потрібно було робити в банківській системі? Перше — потрібно, щоб був достатній капітал, тобто щоб у банків був достатній капітал якраз на випадок кризи, щоб мати можливість виконати свої зобов’язання. Друге — щоб була прозора бізнес-модель, щоб банки показували, як вони насправді гроші заробляють. Якщо вони заробляють, тому що вони — бізнес, це одна історія. Якщо вони заробляють, тому що вони присмокталися десь до держави або заробляють на бізнесі, який присмоктався кудись, то таке робити не можна.

І третє — це показати, хто насправді власник цих банків. Були випадки, коли один із депутатів попередніх скликань, який був власником банку, не захотів показувати, що він є власником банку. Не хотів показувати, що у нього є десятки або сотні мільйонів доларів в швейцарських або інших європейських юрисдикціях, і тому банк вивели з ринку.

— Приклад зрозумілий. Але олігархи існували в Україні десятиліттями. Чому вони саме зараз почали заважати?

— Я б так не ставив питання. Вони заважали завжди. Вони навіть заважали один одному, тому що вони конкурують між собою. Вони не довіряють один одному і державі. Через те, що вони бояться, вони продовжують грати за нецивілізованими правилам.

Тут дійсно потрібен сильний арбітр в особі держави, в даному випадку в особі президента. Будемо сподіватися, що у нього вийде провести цю деолігархізацію. Я буду повністю підтримувати цей документ, тому що нам потрібно вивести всіх — і великий, і малий бізнес — в цивілізовані правила гри.

Є олігархи, які готові грати за цивілізованими правилами гри, а є олігархи, які бояться цих правил. Тому що вони, незважаючи на свій капітал, програють, якщо будуть працювати за правилами.

Є олігархи, які виграють від того, що Україна стане деолігархізованою, тому що вони перейдуть в інвестиційні компанії, втечуть, просто будуть володіти великими активами, і ці активи будуть дорожчати, тому що економіка буде розвиватися. А хтось побудував свій бізнес на тому, що чим гірше — тим краще.

Між олігархами теж відбувається міжвидова боротьба, конкуренція, хтось краще, ведуться внутрішні війни. Від цього треба позбуватися. Чому зараз? Відповідь досить проста: тому що у нас є президент, який сам не є дуже багатою людиною. У нього немає мільярдів доларів.

— Коли закон буде ухвалений і відбудеться деолігархізація, що зміниться для звичайних українців?

— Багато речей. Наприклад, тарифи на перевезення можуть змінитися в кращу сторону для нас. Також зміняться тарифи на газ, енергетику, але це не відбудеться відразу. Тому що перший ефект — це менший вплив олігархів на владу. Якщо буде менший вплив на владу, значить відкриються ринки. А конкуренція підвищить ефективність і зменшить ціну. Більша якість, більш сучасні технології, менша собівартість, менша ціна і менші націнки через конкуренцію.

Але це не відбудеться в один день. Для того, щоб новий бізнес зайшов, особливо важливі логістика, інфраструктура, енергетика — це інвестиції. Конкурентні процеси йдуть і зараз, але їх треба посилювати, а це щоденна робота. Тому, я думаю, середньостроковий позитивний ефект буде саме в створенні конкурентного середовища і в тому, що буде модернізована економіка. Ціни будуть більш конкурентні, а зарплати зростуть.

Прямий ефір