Украина наш дом

Переворот у Казахстані здійснив Токаєв, а не Путін, — Пономарьов

Мерія міста Алматы (Казахстан) після протестів. Фото: ap.org

Ситуація в Казахстані — це вдала спроба усунення від влади Назарбаєва та його сім'ї, яку здійснив чинний президент Касим-Жомарт Токаєв. Таку думку в ефірі іномовлення України UA висловив російський опозиційний політик, депутат Державної Думи РФ (2007-2016 рр.) Ілля Пономарьов.

"Щодо Казахстану, то я думаю, у всього, що сталося, внутрішні причини, а не зовнішні. Це боротьба казахських кланів між собою. І це зараз зрежисована спроба, вдала, судячи з усього, усунення Назарбаєва та його родини від влади. До того ж, найбільше сім'ї, ніж самого Назарбаєва", — вважає Пономарьов.

Нурсултан Назарбаєв правив Казахстаном 30 років. У 2019 році президентом країни став його приймач Касим-Жомарт Токаєв.

"При цьому в Казахстані існує ситуація, коли Назарбаєв пішов на підвищення, як Ден Сяопін — перетворився на елбаси (у перекладі з казахської — "лідер нації", — ред.). Проте його найближчі родичі залишилися в активній політиці. Насамперед його донька, як спікер парламенту, та його зять, який є одним із ключових бізнесменів", — зазначив політик.

Токаєв був значною мірою "підвішеним" президентом, якийсь аналог зв'язки Медведєв — Путін, додав Пономарьов.

"От тільки Токаєв виявився міцнішим горішком, ніж пан Медведєв. І справді влаштував, можна сказати, державний переворот у своїх інтересах. І, судячи з усього, він досяг успіху. Думаю, що він заручився саме підтримкою Путіна, який був незадоволений тим, що Назарбаєв вів досить незалежну зовнішню політику, він завжди дотримувався справжньої багатовекторної політики, маневрував між Росією, Китаєм і Сполученими Штатами, а Захід заплющував очі на корупцію і на все інше. Тому що більша частина економіки [Казахстану] контролюється американськими, насамперед, нафтогазовими корпораціями й не тільки", — пояснив політик.

І тепер Токаєв практично стає одноосібним правителем країни.

"Путін його в цьому, безумовно, підтримав. Але все-таки цей переворот зробив сам Токаєв, а не Путін. Що буде далі — це багато в чому залежить від самого Токаєва, наскільки він виявиться сильним. І від Путіна. Але я гадаю, що для Путіна це був ситуативний розіграш, а не довгостроковий стратегічний план", — резюмував Пономарьов.

Читайте також: Ексміністр енергетики Казахстану оголосив себе лідером протестів

Нагадаємо, в Казахстані після стрибка цін на зріджений газ із 2 січня тривають масові протести, які переросли у зіткнення з силовиками, захоплення адміністративних будівель та аеропортів. На думку опозиції, причина протестів — невдоволення владою, а підвищення цін стало останньою краплею.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв із 5 січня запровадив у країні режим надзвичайного стану.

Також 5 січня Токаєв звернувся за допомогою до партнерів Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) — військово-політичного союзу, до складу якого входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан. Відповідно до рішення Ради колективної безпеки ОДКБ, в Казахстан направлені військові сили, основу яких становлять підрозділи Російської Федерації.

Операцію ОДКБ очолив командувач Повітряно-десантних військ РФ генерал-полковник Андрій Сердюков. Він брав активну участь в окупації українського Криму Росією у 2014 році. Також до Казахстану перекинуто військові підрозділи РФ, які брали участь в агресії проти України.


Усі новини про протести у Казахстані читайте тут

Прямий ефір